reklama

Německo bičují silné bouřky. Hrozí vznik supercely či tornáda, varují meteorologové

Německo od pondělního večera trápí prudké lijáky a silné bouřky. Voda zaplavila silnice, na některých místech i sklepy. Tím bouřlivé počasí ale nejspíše nekončí – tlaková níže Xero může na jihu země stát za vznikem supercely, v tom horším případě pak i tornáda, uvedl na německé televizní stanici RTL meteorolog Björn Alexander.

reklama

Nejnovější bouřky, které se zformovaly nad Bádenskem-Württemberskem a Bavorskem, se částečně přesunuly do České republiky. Německá meteorologická služba DWD v úterý ráno uvedla, že konec divokého počasí v Německu je v nedohledu. Podobně to vidí i meteorolog televizní stanice RTL Björn Alexander, podle něhož tlaková níže Xero přihraje další přívalové deště, možná i krupobití. Nevyloučil ani vznik supercely či tornáda na jihu země.

„Povětrnostní situace nad Německem zůstává velmi výbušná. Série bouřek pokračuje a míra nebezpečí by se mohla v některých případech ještě zvětšit. V tropickém vzduchu vedle jiných extrémních bouřkových komplexů nelze vyloučit ani vznik jednotlivých tornád,“ dodal.

Podle něj velmi pravděpodobně dojde i na silnější záplavy v nížinných oblastech kvůli blížícím se bouřkovým lijákům. Tlaková níže Xero se momentálně nachází nad francouzským územím, pomalu se ale přesouvá právě k Německu.

Turbulentní počasí začalo minulý týden, kdy tropická vedra vystřídaly vydatné deště. V noci z pondělka na úterý intenzita bouřek zesílila, největší škody hlásí lidé v jihozápadní části Německa. Jenom ve Stuttgartu vyjížděli hasiči v souvislosti s bouřkami k 330 událostem.

Policie uvedla, že voda v hlavním městě spolkové země Bádensko-Württembersko zaplavila různé tunely. Také mluvčí policie v Pforzheimu DPA potvrdil zprávy o zaplavených silnicích či sesuvech půdy v obci Altensteig. Voda strhla i několik metrů zdi u řeky Nagold.

Na budově Státní opery ve Stuttgartu bouře strhla část střechy a z podstavců svrhla sochy. „Stojím pod střechou a jsem docela pěkně mokrý,“ řekl DPA šéf opery Viktor Schoner. Voda natekla až k jevišti. V době bouře v budově bylo 250 návštěvníků, ale nikdo nebyl zraněn. Také přes spolkové země Porýní-Falc a Hesensko se přehnaly místy prudké bouře.

Například ve městě Ludwigshafen si vyžádaly 84 zásahů; hasiči museli odčerpávat vodu ze sklepů a bytů a odstraňovat vyvrácené stromy. Ve městě Bocholt v Severním Porýní-Vestfálsku museli hasiči odčerpávat vodu z mnoha sklepů a odstraňovat stromy.

Tagy:
Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku
Reportáž

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta

Druhý den olympijských her v Tokiu byl ve znamení prvních klání. Nejvíce medailí vybojovala Čína, na kontě má hned tři zlatí. Úspěchy slavila česká výprava skrze postupy do dalších kol, úvodní zápasy dopadly dobře pro české tenistky Barboru Krejčíkovou a Markétu Vondroušovou. Soupeře pokořil také stolní tenista Lubomír Jančařík, postup slavily také veslařské posádky.

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama