reklama

Neměli bychom říkat, že lockdown už nebude. Chybí nám plán, kritizuje Šedo

Neměli bychom říkat, že už nebude lockdown, řekl v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS biochemik a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Aleksi Šedo. Podle něj lidem chybí jasný plán epidemie. Odborník také upozornil, že vakcíny jsou průlomová věc, která by se měla oslavovat. Podle něj je pošetilé očkování nepoužívat.

reklama

„Nechápu, proč někdo říká, že už nebude lockdown. Přeci nevíme, co bude za čtrnáct dnů a jak se situace vyvine,“ upozornil v pořadu K věci Aleksi Šedo. Podle něj lidem chybí plán epidemie. „Neměli bychom říkat, co určitě nebude, ale měli bychom říkat, co bude, když…“ zdůraznil bývalý náměstek ministra zdravotnictví.

„Upřímně mě znepokojuje, že nevíme, co vláda chystá. Kdybychom my jako běžní občané věděli, že nějaký plán existuje, tak bychom možná jednotlivé kroky přijímali i s větším klidem,“ myslí si. Šedo navíc připustil, že si dovede představit „lockdown volného času“, který zavede například Rakousko. Znamená to, že do restaurace nebo na hromadné akce budou moct jen lidé s očkováním nebo ti, kteří prodělali koronavirus.

Opatření biochemik nevnímá jako trest. „Chápu to jako součást procedury v situaci, která není normální. Těžko se v současné době říká, že covid je jen chřipečka a že o nic nejde,“ upozornil. Zároveň ale dodal, že také nemá rád, když jej někdo omezuje.

Vakcíny jsou průlomová věc

Šedo navíc zdůraznil, že by si mezi sebou profesní skupiny měly věřit a že by lidé neměli věřit fake news. Vakcíny jsou podle něj průlomová věc, která by se měla oslavovat. „Protože to je triumf biomedicínských vědců. Nepoužívat je mi přijde pošetilé,“ podotkl.

Tlak na očkování považuje za dobrou věc. „Nejde o tlak na byznys nebo o to, aby někdo někoho mohl ovládat. Jde o to, abychom si uchránili chod naší společnosti a ubránili se lockdownům. Také o to, abychom udrželi co nejvíce lidí při zdraví a při životě,“ vysvětlil Šedo v pořadu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama