reklama

Zpřísníme, ale neřekneme jak. Vojtěch čeká na stanovisko budoucí vlády

Vláda chystá zásadní zpřísnění opatření, oznámil ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO). V pátek se kvůli tomu sešel kabinet, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ale na následné tiskové konferenci neprozradil, jaké kroky chystá. Čeká prý na vyjádření AntiCovid týmu budoucí vlády, které by měl dostat do soboty. Návrhy by pak vláda v demisi mohla schválit v úterý.

reklama

„Čekáme na písemné stanovisko AntiCovid týmu, takže nechci říkat definitivní závěry. Stanovisko dostaneme nejpozději do soboty a vláda opatření projedná na začátku příštího týdne,“ řekl na tiskové konferenci po jednání vlády Adam Vojtěch.

Zdůraznil, že je pro něj zásadní, aby s tím, co kabinet ANO a ČSSD schválí, souhlasila i budoucí vláda Spolu a PirSTAN. „Dnes už to vůbec není o vládě a opozici. Musíme se chytit za ruce a mít společné stanovisko. Pokud máme dělat zásadní rozhodnutí, která tu budou platit třeba i několik měsíců, tak je legitimní, že hledáme společnou shodu,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.

Zásadní zpřísnění opatření

Počty nově nakažených covidem i hospitalizovaných v Česku přitom stále rostou. Babiš proto ve čtvrtek mluvil o zásadním zpřísnění opatření. „Chci, aby nikdo neříkal, že naše vláda na to kašle. Nekašle. Musíme udělat další opatření, která budou významná z hlediska toho, aby se lidé očkovali. Nic jiného na boj proti covidu neexistuje,“ uvedl na tiskové konferenci, když oznamoval, že kabinet ANO a ČSSD schválil svou demisi.

Podle premiéra se o zpřísnění mělo rozhodovat v pátek. Nakonec se ale zřejmě rozhodne až začátkem příštího týdne, pravděpodobně v úterý.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pátek na Twitteru pouze prozradil, že se vláda shodla na tom, že se v Česku 22. a 29. listopadu uskuteční plošné testování žáků základních a středních škol antigenními testy. Testy do škol rozvezou během příštího týdne hasiči ze skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Podle Plagy by testování ve školách mělo přispět k lepší ochraně škol před šířením nákazy a k zajištění prezenční výuky.

Vyhněte se hospitalizaci nebo smrti

S AntiCovid týmem ministr zdravotnictví v pátek prý mluvil hlavně o tom, že je potřeba podávat seniorům posilující dávku očkování. „Považujeme to za důležité u rizikových skupin, aby neotálely a po šesti měsících se šly naočkovat. Imunita se může oslabovat u některých jedinců a mohou skončit v nemocnicích s covidem. Vyhněte se, prosím, případné hospitalizaci nebo smrti,“ zdůraznil.

Zároveň se shodli, že je důležité předepisovat protilátkové léky, které mohou zabránit těžkému průběhu nemoci, a co nejvíce kontrolovat dodržování nynějších opatření. Zejména provozovatelé restaurací, ale i jiných zařízení by měli podle Vojtěcha kontrolovat, zda lidé mají respirátor a doklad o očkování, prodělání nemoci či negativním testu.

Do hospody jen s očkováním

Zpřísnění stávajících opatření by mohlo platit od 29. listopadu. Mluví se o tom, že by lidé bez očkování nemohli do restaurací či na kulturní a sportovní akce. Variantou je i mírnější cesta, tedy že by se mohli prokázat pouze PCR testem, ne antigenním jako nyní.

Tyto možnosti ale v pátek Vojtěch nechtěl komentovat. „Debatovali jsme všechny varianty, nejen rakouský model. Nechci říkat, která bude preferována, názory byly různé. Dokud to neschválí vláda, byly by to spekulace,“ zdůraznil ministr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Legendární zpěvák Omegy podlehl covidu. Neexistují slova, zůstává ticho, truchlí kapela

Nemoci COVID-19 podlehl zpěvák jedné z nejúspěšnějších kapel bývalého východního bloku. Legendární János Kóbor z kapely Omega zemřel v důsledku komplikací spojených s koronavirem ve věku 78 let. O jeho úmrtí informovala kapela na svém facebookovém účtu. Maďarská legendární skupina se proslavila především hitem Gyöngyhajú lány, který do češtiny přezpíval pod názvem Dívka s perlami ve vlasech Aleš Brichta.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama