Nepokoje v USA: Trumpovi příznivci zaplňují ulice, volby označují za podvod

Americký prezident Donald Trump pokračoval v prezentování vlastní verze výsledků letošních voleb i poté, co řada médií v pátek oznámila konečné rozdělení volitelských hlasů v poměru 306 ku 232 v jeho neprospěch. Na Twitteru vyhlásil, že vyhrál v Pensylvánii i v Georgii. Trumpovi příznivci míří do ulic, aby podpořili jeho nepodložená tvrzení.

Pensylvánii a jejích 20 hlasů ve sboru volitelů připsala americká média demokratickému kandidátovi Joeu Bidenovi už v sobotu, přičemž od té doby tam jeho náskok ve stále ještě neúplných výsledcích narostl už na více než 60 tisíc hlasů. V Georgii vedl Biden podle posledních údajů o více než 14 tisíc hlasů a v pátek analytici spolupracující se světovými médii vyhodnotili, že tam už o vítězství nepřijde.

Twitter proto pod příspěvkem uvádí, že oficiální zdroje označily tyto volby jinak.

Trump ovšem stále porážku odmítá uznat a pokračuje v šíření konspiračních teorií o nejrůznějších nekalostech. V pátečním tweetu napsal, že „vítězíme ve státě Pensylvánie“, protože „ve Filadelfii a Pittsburghu nebylo umožněno prohlédnutí 700 tisíc hlasovacích lístků“. Co konkrétně těmito slovy myslel, nebylo příliš jasné. „Všichni ví, že jsme tento stát vyhráli,“ uvedl v dalším tweetu na konto Georgie.

Lidé vyráží do ulic

Demonstrace avizovali Trumpovi příznivci ve Washingtonu a dalších městech. Jak uvádí web New York Post, organizátoři dali shromážděním různá jména, včetně Million MAGA March, March for Trump a Stop the Steal. MAGA je zkratka pro slogan Trumpovy kampaně „Udělejte Ameriku znovu skvělou“. Trump tweetoval jeho podporu. Někteří podporovatelé Joea Bidena plánují protidemonstrace také ve Washingtonu i dalších městech.

Federální volební bezpečnostní úředníci však nenašli žádné důkazy o tom, že by některý volební systém vymazal, ztratil nebo změnil hlasy, „nebo byl jakýmkoli způsobem kompromitován“, uvedly dvě bezpečnostní skupiny ve čtvrtečním prohlášení hlavní americké kybernetické bezpečnosti.

Naznačil pochybnosti o svém výroku

Krátce před zveřejněním tweetů o svých údajných úspěších Trump poprvé za více než týden předstoupil před novináře, byť na žádné otázky neodpověděl. Řada médií si všímala, že během projevu o boji proti koronaviru naznačil pochybnosti o šancích na zvrácení volebního výsledku. „Kdoví, jaká administrativa tady bude,“ řekl v jistém momentě prezident, čímž se podle agentury Reuters dostal zatím nejblíže k uznání Bidenova vítězství.

„Donald Trump možná ještě není ochoten volby vzdát, ale při jeho vystoupení na zahradě Bílého domu se zdálo, že se objevují jisté pochybnosti o konečném výsledku. (...) Jak dny běží a prezidentovy soudní stížnosti na většinu Joea Bidena ve sboru volitelů jsou buďto stahovány nebo odbíjeny soudy, chýlí se prezidentství Donalda Trumpa ke konci,“ komentoval vývoj zpravodaj BBC Anthony Zurcher.

Tagy: