Nepoužívejme tolik klimatizaci, ušetříme, prohlásil Vystrčil. Pustil se i do Babišovy vlády

Nemyslím si, že je potřeba tolik používat klimatizaci. Šetřit by se mělo na všem, nejen na plynu, uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v nedělní Partii PLUS. Předchozí vláda Andreje Babiše (ANO) neřešila energetickou závislost na státech, které vystupují proti České republice, NATO a Evropské unii, a vystavila tak zemi nebezpečí, pustil se do bývalého kabinetu. „Místo toho rozhazovali vrtulníkem peníze,“ nešetřil ve vysílání CNN Prima NEWS kritikou.

Šéf horní komory je toho názoru, že si vláda Petra Fialy (ODS) vede během současné krize dobře. „Je potřeba říkat lidem pravdu. Jsme v situaci, kdy (ruský prezident) Vladimir Putin zaútočil na Ukrajinu, což nese své následky. Jedním z nich je, že máme zejména drahé energie. To se promítá i do ceny potravin,“ sdělil na úvod diskuse Vystrčil.

Dalším důvodem, proč se Česká republika potýká s nebývale vysokou inflací, je podle něj i nezodpovědná hospodářská politika minulé vlády, konkrétně výrazné utrácení veřejných prostředků.

„Je potřeba se s tím vypořádat. Nezdá se mi, že by to vláda neříkala. Zaregistroval jsem několik výstupů pana premiéra Fialy a dalších členů vlády, popisují situaci, jaká je. Myslím, že se hraje s občany férová hra a nikdo nelakuje nic na růžovo,“ pokračoval předseda Senátu.

V pořadu Partie PLUS si vyslechl kritiku bývalého ministra dopravy, průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO), který se opřel do vládní podpory pro české domácnosti. Podle něj je totiž nedostačující, jeho slova ale Vystrčil rázně odmítl.

„Nevěřím svým uším. Za poslední dva roky zadlužení ČR vzrostlo o 900 miliard korun – 90 tisíc korun na jednoho v době, kdy jsme mohli šetřit a nastavovat motivační programy. Aby si lidé instalovali fotovoltaiku a dávali si tepelná čerpadla, abychom přijímali zákony, které pak umožní přeprodávat přebytky elektrické energie. Nestalo se vůbec nic,“ kontroval šéf horní komory ve vysílání.

Rovněž zmínil výroční zprávu Bezpečnostní informační služby z roku 2019, která zmiňovala rizikovou potenciální závislost na dodavatelích, kteří působí v zemích vystupujících proti ČR, NATO i Evropské unii. Minulá vláda toto varování nebrala v potaz, což se podle Vystrčila nyní vymstilo.

„Místo toho rozhazovala vrtulníkem peníze a nestarala se o nebezpečí, které přišlo. Chovala se energeticky nebezpečně. Není pravda, že současná vláda nechá někoho padnout. Nenechá. Děláme, co můžeme. Není to všechno bez chyby. Ale že tu někdo neříká pravdu, naprosto odmítám,“ hájil pozici vládní pětikoalice.

Šetřit se dá na klimatizaci, radí šéf Senátu

Premiér Fiala dříve uvedl, že i státní správa bude muset utahovat šrouby a šetřit ve svých budovách. Podle Vystrčila by se mělo především šetřit na elektrické energii, a to v rámci celé Evropy.

„První věc – a teď se na mě někteří budou zlobit, možná i tady – nemyslím si, že je potřeba tolik používat klimatizaci. Šetření, které bychom měli dělat, se týká všeho, nejen plynu. Cena elektrické energie se odvíjí od ceny plynu. Když budeme spotřebovávat méně elektřiny, nebudeme muset tolik pouštět paroplynové elektrárny,“ upozornil v Partii PLUS.

„Není to jen o tom, že ušetříte na svých penězích. Pokud v celé EU dokážeme šetřit na energiích, může se stát, že cena významně klesne. Nebudeme konečně potřebovat jako závěrný zdroj zmíněné paroplynové elektrárny, které šroubují na burze ceny tak vysoko. Je to úplně zásadní,“ zdůraznil Vystrčil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:38

Rusové zaevidovaní u vojenských úřadů mají prý za mobilizace zakázáno vycestovat

10:14

Baerbocková: Ruská hlasování na Ukrajině jsou diktát, který nemůže fungovat

09:31

Aktuální ztráty ruských vojsk podle Ukrajiny

09:19

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Policie zadržela 120 migrantů. Převaděči často riskují, jednoho zastavily až výstřely

Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to před osmou hodinou řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Jeden z převaděčů před policisty nebezpečně ujížděl, zastavily ho až policejní výstřely. Situaci pro vás na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes tuzemsko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.

Ze soudu o Čapím hnízdu se kvůli nemoci omluvila klíčová svědkyně. Nedorazil ani Babiš

Finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková ve čtvrtek u hlavního líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo nevypovídala. Z jednání se omluvila kvůli zdravotním důvodům. K soudu ve čtvrtek nedorazil ani bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který v kauze čelí spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou obžalobě z dotačního podvodu. Podle právníka někdejšího předsedy vlády Eduarda Bruny je Procházková vzhledem ke svému postavení v Agrofertu klíčovým svědkem.

Domácí zpravodajství

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.