reklama

Neskutečná podoba. Za kámen, který vypadá jako oblíbený maňásek, lidé nabízejí statisíce

Americký geolog Mike Bowers objevil v Brazílii minerál, který se až neuvěřitelně podobá jedné z nejoblíbenějších maňáskových postaviček na světě. Po rozpůlení achátu z Rio Grande spatřil typický úsměv Keksíka z dětského seriálu Sezame, otevři se. Bowersovi se už přihlásilo několik zájemců, kteří za nález nabízejí až 10 tisíc dolarů (zhruba 223 tisíc korun).

reklama

Na první pohled vypadal jako obyčejný kámen s hodně hrubým povrchem. Když ale kalifornský geolog Mike Bowers tenhle kousek ze skály u brazilského Soledade rozříznul na dvě půlky, objevil úplný poklad.

Z modrého achátu na něj vykoukla věrná kopie Keksíka (v originálu Monster Cookie), populární postavičky z dětského seriálu Sezame, otevři se.

„Pár minerálů, které Keksíka vzdáleně připomínaly, jsem už v životě našel. Tenhle byl ale suverénně nejdokonalejší,“ řekl. „Existuje spousta slavných achátů, které se vzdáleně podobají třeba sově nebo vystrašené tváři. Jenže tohle je něco jiného, tady to dělá dojem, jako by to šlo o absolutně věrnou kopii originálu.“

Podobně pestré obrazce vznikají díky tomu, že dutiny v hornině vyplní roztok, z něhož se začnou za změny teploty či tlaku srážet minerály. Buď dutinu vyplní úplně, nebo pouze z části. Zmíněnému jevu se říká geoda.

Ta Bowersova zjevně patří k těm vzácnějším. Už krátce po objevu se mu totiž přihlásilo pět zájemců, kteří jsou ochotni za kamenného Keksíka zaplatit až 10 tisíc dolarů (v přepočtu 223 tisíc korun).

Objev vzbudil velký ohlas jak u skalních fanoušků Sezame, otevři se, tak u samotných tvůrců seriálu, kteří jej zmínili i na svém oficiálním Twitteru.

Tagy:
minerál geologie kámen seriál nález Sezame, otevři se achát Keksík

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama