Neštěstí v polském dole. Kvůli výbuchu metanu zemřelo pět lidí, někteří jsou pohřešováni

Neštěstí v černouhelném dole na jihu Polska

Při neštěstí v černouhelném dole Pniówek na jihu Polska zahynulo nejméně pět lidí. Dalších sedm lidí je pohřešováno a stav některých zraněných se jeví jako kritický. Příčinou byl pravděpodobně výbuch metanu, oznámila na Twitteru společnost JSW, která důl v Pawlovicích ve Slezském vojvodství vlastní. V nemocnicích jsou dvě desítky pracovníků dolu, několik horníků má vážné popáleniny.

Dolem otřásla exploze krátce po půlnoci, zhruba tisíc metrů pod povrchem, napsal server onet.pl. Na místě bylo v tu dobu 42 horníků, 39 z nich se podařilo dostat na povrch. Dva pohřešované pracovníky dolu našli záchranáři, lékař u nich konstatoval smrt. O dalších obětech JSW informovala později.

Pohřešováno je podle JSW také sedm příslušníků záchranného týmu, se kterými během zásahu ztratili kolegové kontakt. Podle TVN24 podle všeho při záchranné akci došlo k dalšímu výbuchu. Operace proto byla přerušena pro obnovení bariéry chránící základnu záchranářů proti explozi prachu, informovala později společnost JSW.

Stav některých zraněných je kritický, uvedli podle agentury AP lékaři z místní nemocnice, která se specializuje na léčbu popálenin. Horníci podle nich mají popáleniny na velkých částech těla i na plicích.

„V myšlenkách a modlitbách jsem s rodinami zesnulých horníků dolu Pniówek. Boj o nalezení pohřešovaných stále pokračuje,“ napsal na Twitteru polský premiér Mateusz Morawiecki.

Tagy: