reklama

Nevelebím Floyda, byl to zločinec. Černošská komentátorka vzbudila v USA bouři

Hodně rozruchu vyvolal projev černošské komentátorky Candace Owensové (31). Mladá Američanka v něm ostře zkritizovala současnou vlnu protestů s tím, že ona několikrát soudně trestaného George Floyda za mučedníka nepovažuje. Podle Owensové Floyd zemřít neměl, ale zároveň nemá být ani opěvován jako vzor. Vysloužila si pochvalu i kritiku. Na část jejího projevu se můžete podívat v úvodním videu.

reklama

„Nejdřív jsem si myslela, že bude lepší mlčet, ale čím víc o tom přemýšlím, tím víc si uvědomuji, že nám říkají spoustu lží, které škodí černošské komunitě, bílé komunitě i celé Americe. Proto chci říct, že nepodporuji mediální obraz George Floyda coby mučedníka černošské Ameriky,“ stojí v záčátku projevu Owensové, který vysílala živě na svém facebookovém profilu.

Komentátorka pak zmiňuje slova afroamerického spisovatele Shelbyho Steela o tom, že černošská komunita je výjimečná, protože podporuje nejspodnější vrstvy své společnosti. „Vysvětlím, co to znamená. Ne každý Afroameričan je zločinec, ale jsme výjimeční tím, že jsme jediní, kdo bojuje za ty z nás a hlasitě podporuje ty z nás, kteří mají za lubem jen špatnosti. Těžko byste našli v židovské komunitě člověka, který byl pětkrát ve vězení, páchá zločiny, při tom zemře, a zbytek komunity ho podporuje a žádá pro něj spravedlnost,“ řekla Owensová.

Afroameričanka tak naráží na skutečnost, že Floyd byl během svého života několikrát soudně trestán, mimo jiné i za ozbrojené přepadení, a jeho zatčení, které mělo nakonec fatální následky, probíhalo na základě podezření z platby falešnou bankovkou.

Bílí Američané policistu Chauvina neopěvují

Owensová několikrát zopakovala, že se v žádném případě nezastává policisty Dereka Chauvina a naopak pro něj žádá spravedlnost. „Všichni se shodnou, že se nechoval správně, a taky byl zatčen. To vůbec neřeším, protože to média nepřekroutila. Mluví se o něm jako o zloduchovi, což on je a není důvod se tím dál zabývat, protože bílí Američané Dereka Chauvina neopěvují a nedělají z něj úžasného člověka.“

Naším největším problémem jsme my

A opěvovat komentátorka nehodlá ani George Floyda. „Dle mého názoru byl George Floyd prostě kriminálník. To samozřejmě neznamená, že si zasloužil zemřít rukou policisty, ale také to neznamená, že budu podporovat tohle porouchané uvažování a společně s afroamerickou komunitou dělat ze zločinců mučedníky. Nebudu předstírat, že to byly ctnostné bytosti, které chtěly pomáhat a pracovat pro blaho společnosti.“

Owensová pak šla ve svém mluveném komentáři ještě dále a ostře se pustila do afroamerické komunity. „V tomto ohledu jsme trapní. Nikdo v černé Americe nechce říct pravdu. Naším největším problémem jsme my.“

Reakce na projev mladé Afroameričnaky byly smíšené. Mnoho uživatelů ji v komentářích pod jejím videem vyzývá, aby kandidovala v některých z následujících prezidentských voleb a viceprezident Mike Pence ji dokonce pozval do Bílého domu. Jiní ji viní z populismu, snahy zviditelnit se a dokonce i podpory rasismu.

Confession: I DO NOT support George Floyd and I refuse to see him as a martyr. But I hope his family receives justice.

Posted by Candace Owens on Wednesday, June 3, 2020

„Nejlépe pochopíte Candace Owensovou, když si uvědomíte, že je to prospěchářská podvodnice,“ napsal jeden z kritiků na Twitteru. „Owensová by měla být ignorována, protože způsobuje to, že rasističtí bílí lidé se cítí bezpečně,“ přidal se další uživatel.

Candance Owensová je považovaná za konzervativní a pravicově zaměřenou politickou komentátorku. Podle mnohých médií je aktivní podporovatelkou prezidenta Donalda Trumpa a naopak značnou kritičkou hnutí Black Lives Matter a Demokratické strany. Ne vždy to ale platilo.

Owensová, kterou vychovávali prarodiče, po studiích pracovala například pro magazín Vogue. Později se stala ředitelkou marketingové agentury. V té době ještě psala komentáře, ve kterých ostře kritizovala konzervativní republikány. V roce 2016 založila webové stránky SocialAutopsy.com, jejichž účelem bylo odhalovat šikanu na internetu. Později prohlásila, že právě to jí otevřelo oči, protože zjistila, že liberálové jsou prý ve skutečnosti rasisti. Proto se rozhodla stát konzervativcem.

Od roku 2017 tak začala Owensová psát komentáře velebící prezidenta Trumpa a kritizovat liberální rétoriku týkající se rasismu, systémové nerovnosti a politiky identity. Za své postoje získala v minulosti pochvalu například od rappera Kanyeho Westa. Sám Trump v roce 2018 prohlásil, že Owensová má velký dopad na americkou politiku a představuje „rostoucí skupinu velmi chytrých myslitelů“.

Letos v dubnu oznámila, že se chce ucházet o funkci v Senátu nebo se stát guvernérkou. Její facebookový profil, kde svůj projev živě vysílala, sledují téměř dva miliony lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Krčméry: Na koronaviry se umíralo i do 12 hodin. První týden zemřela půlka nakažených
Rozhovor

Krčméry: Na koronaviry se umíralo i do 12 hodin. První týden zemřela půlka nakažených

Nenacházíme se v další vlně, ale už ve třetí pandemii koronaviru. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl slovenský infektolog a hlavní tvář boje proti covidu u našich východních sousedů Vladimír Krčméry. Odborník na tropické nemoci mimo jiné porovnává jednotlivé mutace, které se ve světě rozšířily, a připomíná také pandemii SARS. Tu zažil před lety v Hongkongu a popisuje, kterak tehdy pacienti onemocněli a posléze umřeli nevídanou rychlostí.

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš
Senát

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš

 • Aktualizováno
 • Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát ve středu zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Senátoři označovali novelu za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Rozhodnutím horní komory návrh takzvaně spadne pod stůl, nová povolební Sněmovna už nebude moci senátní veto přehlasovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) označil rozhodnutí Senátu za naprosto nehorázné a dodal, že jde o další podvod nové koalice na voličích.

  Fialova vláda: Přibýt mohou až tři ministři, největší boj je o průmysl a místní rozvoj

  I když lídři stran nově vznikající vlády zatím nechtějí prozrazovat jména budoucích ministrů, už nyní je jasné, že kabinet Petra Fialy bude mít víc ministrů než má stávající Babišův. Ve hře jsou dokonce tři posty navíc, a to ministra pro digitalizaci, pro evropské záležitosti a předsedy legislativní rady vlády. Boj je podle informací CNN Prima NEWS o resort průmyslu a obchodu nebo o místní rozvoj.

  Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem

  Autokrat Alexandr Lukašenko utahuje šrouby. V zemi denně přibývají političtí vězni, kteří musí snášet fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Režim třeba uvězněné nechává záměrně nakazit covidem. „Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně k 26. říjnu už jich je 821. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme,“ říká Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně.

  Ronaldo nepatří mezi čtyři nejlepší útočníky světa, ukazuje žebříček. Kdo ho předstihl?

  Nejgólovější neznamená nejlepší. Ale právě útočníci zajišťují největší množství branek, proto jsou na fotbalovém trávníku nejvíce vidět. Právě hráče působící na postu forvarda seřadil renomovaný magazín FourFourTwo do žebříčku. Překvapivě nenajdete na prvních pozicích hvězdu Manchesteru United a portugalské reprezentace Cristiana Ronalda.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Expertka: Lidé podléhají bludům, pak kamenují očkovací týmy. Neočkovaní se 100% nakazí

  Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové jsou v Česku nadále lokality, které jsou minimálně proočkované. Důvodem je šíření dezinformací, které dospělo až tak daleko, že lidé házeli na mobilní očkovací tým v Moravskoslezském kraji kamení. „Je to smutné, ale jsou lokality, kde lidé podléhají dezinformacím a bludům, že je vakcína škodlivá,“ posteskla si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

  Laboratoře za úterý odhalily 6274 případů koronaviru. Nemocnice se rychle zaplňují

  Aktualizováno

  V úterý v Česku přibylo 6 274 potvrzených případů koronaviru, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici šesti tisíc. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s covidem je v nemocnicích 1 146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29. Očkování v úterý podstoupilo nejvíce lidí za poslední dva měsíce.

  reklama