CNN Prima News Derek Chauvin

Derek Chauvin

Výpis příspěvků ke štítku „Derek Chauvin“

Policistu odsouzeného za smrt George Floyda pobodal spoluvězeň. Chauvin skončil v nemocnici

Bývalého amerického policistu Dereka Chauvina, odsouzeného za vraždu černocha George Floyda, v pátek ve vězení v Arizoně pobodal a vážně zranil jeden ze spoluvězňů, uvedla agentura AP. Vražda Floyda, kterému Chauvin před smrtí klečel více než devět minut na krku, v roce 2020 ve Spojených státech vyvolala vlnu masivních protestů proti rasismu a policejnímu násilí.

Rasisté a násilníci. Vyšetřování po smrti Floyda ukázalo strašné chování policie v Minneapolisu

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek obvinilo policejní sbor města Minneapolis ze systematického porušování zákonů, když oznamovalo výsledky dvouletého vyšetřování jeho práce. Podle prověrky spuštěné v návaznosti na smrtící zákrok proti Georgi Floydovi se město a jeho policisté běžně dopouštěli diskriminace vůči černochům a potomkům původních obyvatel USA, nepřiměřeného užívání síly nebo porušování práva na svobodu projevu. Ministerstvo se s lokálními úřady předběžně dohodlo na snaze zavést reformy.

Chtějí ze mě udělat Floyda, křičel Afroameričan při zatýkání. Po zásahu taserem zemřel

Policisté v americkém Los Angeles zatkli Afroameričana Keenana Andersona, přičemž na něj museli použít i taser. Mladý muž později v nemocnici zemřel. Jeho smrt by možná zapadla nebýt faktu, že se jedná o bratrance Patrisse Cullorsové, jedné ze spoluzakladatelek hnutí Black Lives Matter (Na životech černochů záleží), které upozorňuje na údajnou policejní brutalitu proti Afroameričanům. To vzniklo poté, co při zatýkání zemřel George Floyd.

Další pochybný zákrok: Zakleknutý běloch se pět minut dusil, soudí ho za napadení policistů

Nathan Lasuik z kanadské provincie Alberta je souzen za napadení muže a dvou kanadských policistů na letišti ve Winnipegu. Čtyřiačtyřicetiletý běloch naopak policisty obviňuje z použití nadměrné síly při jeho zatýkání. Při zákroku prý několikrát opakoval, že nemůže dýchat. Případ, který se stal před dvěma lety, připomíná kauzu Afroameričana George Floyda, který po podobném zákroku policie v americkém Minneapolis zemřel.

Recidivista, který se snažil polepšit. Co víme o českém „Floydovi“?

Smrt Stanislava Tomáše, který v sobotu zemřel nedolouho po zásahu policistů, vyvolala v Česku debatu o násilí při policejních zákrocích. Šestačtyřicetiletý Rom, který byl během zákroku pod vlivem drog, je kvůli svému osudu přirovnáván k Afroameričanovi Georgi Floydovi. Byl ale Lokša, jak mu místní říkali, skutečně závislák, nebo byly drogy v těle během jeho osudného dne výjimkou? Co všechno o něm víme?

Koleno nemělo na zatýkaném co dělat, říká advokát ke smrti v Teplicích

Sobotní zákrok policistů v Teplicích, kteří zaklekli na agresivního může, vyvolal u mnohých lidí pobouření. Po incidentu totiž zemřel v sanitce. Podle právníka Miroslava Krutiny nemělo koleno na zatýkaném co dělat. „Zákrok sehraje ve vyšetřování důležitou roli. Je to jediný detail, který vyvolává určité pochybnosti ,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Krutina.