reklama
CNN Prima News Derek Chauvin

Derek Chauvin

Výpis příspěvků ke štítku „Derek Chauvin“

Trest za smrt Floyda padl. Policista, který ho zaklekl, si ve vězení odsedí 22,5 let

25. června 2021 21:58

Soud v pátek rozhodl o trestu odnětí svobody v trvání 22,5 let pro bývalého policistu Dereka Chauvina, který zaklekl a usmrtil George Floyda. Již v dubnu byl Chauvin uznán vinným z vraždy a zabití. Při dobrém chování může expolicista počítat s podmínečným propuštěním po odpykání dvou třetin trestu, tedy zhruba po 15 letech, uvádí agentury.

Zaslouží si takovou poctu? V USA odhalují sochy George Floyda, lidé ale pochybují

20. června 2021 07:59

Je to více než rok od smrti Afroameričana George Floyda, kterého v Minneapolis usmrtil již bývalý policista Derek Chauvin. Kontroverzní případ vyvolal po celém světě protesty proti rasismu či policejní brutalitě a do popředí společenského postavil hnutí Black Lives Matter. V USA začínají na počest zesnulého Floyda odhalovat jeho sochy a bysty. Mezi občany to ale vzbuzuje protichůdné emoce, mnozí totiž pochybují, že si Floyd něco takového zaslouží.

Historik: Výsledek v kauze Floyda byl předem daný. Opak by měl na USA devastující dopad

25. května 2021 06:27

V úterý 25. května uplyne rok od smrti Afroameričana George Floyda, za jehož vraždu byl odsouzen nyní již bývalý policista Derek Chauvin. „Nejedná o standardní situaci. Bez ohledu na to, co si soudci a porota mysleli, nemohli rozhodnout jinak. Jiný rozsudek by pro USA a napětí mezi Afroameričany a bělochy měl devastující dopad,“ uvedl v pořadu 360° Martina Půra na CNN Prima NEWS historik Martin Kovář.

Biden většinu času mlčí, policejní reforma kvůli Floydovi je šílená, říká Jakl

5. května 2021 12:28

Nový americký prezident během svých prvních 100 dní v čele administrace strávil zhruba dvě třetiny času mlčením, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové bývalý ředitel politického odboru prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. Ten také za „šílenou“ označil policejní reformu, kterou vyvolaly protesty po zabití Afroameričana George Floyda, jehož jméno také nese.

Floyd není symbolem pro spravedlnost. Proces s Chauvinem ovlivnila média, míní Owensová

21. dubna 2021 18:27

Úterní rozhodnutí poroty, která shledala policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití George Floyda, vzbudilo rozporuplné reakce. Zatímco jedni výsledek procesu kvitují, jiní ho kritizují. Do druhé skupiny se řadí i komentátorka Candace Owensová. Ta verdikt označila za „davovou spravedlnost“ a nařkla demokratické politiky a média z ovlivňování procesu.

Komentátoři: Floydova vražda zemi nerozdělila. Lidi šokovalo, že soudy fungují

21. dubna 2021 16:28

Smrt Afroameričana George Floyda vzedmula v minulém roce násilnou vlnu protestů, které ještě více polarizovaly americkou politickou scénu. Závěr procesu s policistou Derekem Chauvinem proto mnozí Američané sledovali s obavami. Konečný verdikt nakonec přinesl mnohým z nich pocit zadostiučinění. Liší se ale názory na fungování amerického soudního systému i přínos masivních protestů.

reklama