reklama

Joch: Zvolení Obamy mělo navždy vyřešit rasovou otázku v USA, nestalo se tak

Protesty, které po smrti černocha George Floyda zachvátily řadu amerických měst, už trvají více než týden. Poklidné demonstrace ale doprovázejí i násilnosti a rabování. „Je to i kvůli přesvědčení, že americká společnost je nespravedlivá a rasistická,“ vysvětlil v pořadu Štrunc ředitel Občanského institutu Roman Joch. Odborník zhodnotil i to, jak nepokoje zamíchají s preferencemi obou kandidátů na prezidenta.

reklama

Podle deníku New York Times jsou Spojené státy už léta rozdělené na dvě společnosti – černou a bílou. S tím ale Joch nesouhlasí. „Je rozdělená spíše liberálně a konzervativně. Většina černošských Američanů patří do toho levicově-liberálně demokratického tábora, ale je relativně, nikoliv nepodstatná skupina – jak černošských publicistů, tak podnikatelů, kteří spíše nesouhlasí s tím vnímáním černošské komunity jako věčné oběti bělošské většiny.“

Rozhovor se stočil i na temnou část protestů, tedy násilí a rabování. Podle Jocha žene lidi do ulic především touha po vzrušení a zábavě nebo snaha mít zboží zdarma. Existuje ale i ideologický důvod. „Je to přesvědčení, že Amerika od svých počátků je zásadně nespravedlivá společnost, rasistická, vykořisťovatelská a kapitalistická a nezaslouží nic lepšího než pokus o jakési zárodky násilné revoluce,“ míní Joch.

Obama se fatálně mýlí, policie v ulicích je potřeba

Právě násilím vůči demonstrujícím vyhrožuje i prezident Donald Trump. Jeho předchůdce Barack Obama ale naopak vyzval guvernéry států, aby přehodnotili užití síly proti protestujícím s tím, že USA vznikly díky protestům a každý pokrok nebo rozšíření svobody začaly narušením něčího komfortu. S tím ale Joch zásadně nesouhlasí.

Myslím si že se exprezident Barack Obama se fatálně mýlí. Ta jeho sociologická teorie sdílená některými, že přítomnost policistů v ulicích je provokativní vůči demonstrantům, ale zkušenost jednoznačně vylučuje,“ oponoval Joch. „Šéf policie ve městě Minneapolis, kde to všechno začalo, první noc rabování dal příkaz policii, aby tu čtvrť vyklidila s tím, že rabování ustane do rána a pak se uklidí. Naopak, rozšířilo se v ostatních městech,“ dodal Joch s tím, že právě přítomnost policie brání tomu, aby se z klidných demonstrantů stali ti násilní.

Podle Jocha současné protesty a nepokoje symbolizují starou ránu, o které mnozí doufali, že už je definitivně zahojená. „Rasové trauma je stále trvající, je to nejsilnější v americké společnosti. Mnozí doufali, že zvolení prvního černošského prezidenta Baracka Obamy, a to v to doufali lidé na levici i na pravici – demokraté i republikáni, tu rasovou otázku navždy už vyřeší. Když už jsme měli černošského prezidenta, rasismus není problém. Nestalo se tak.

V čem jsou současné protesty výjimečné? Jak mohou ovlivnit pozici Donalda Trumpa? A může z nynější situace těžit Demokratická strana? Podívejte se na celý rozhovor v úvodním videu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí
Andrej Babiš

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Střelba v Michiganu si vyžádala čtvrtou oběť. 17letý chlapec zemřel v nemocnici
USA

Střelba v Michiganu si vyžádala čtvrtou oběť. 17letý chlapec zemřel v nemocnici

Řádění 15letého střelce, který v úterý na střední škole v americkém státě Michigan střílel po ostatních studentech, si vyžádalo čtvrtou oběť. 17letý Justin Shilling podlehl svým vážným zraněním v nemocnici. Je tak už čtvrtým nezletilým žákem školy, který střelbu nepřežil. Dalších sedm osob je zraněných. Mladý útočník s úřady stále nespolupracuje.

Sněmovna obnovila bonus pro lidi v karanténě. Ošetřovné budou dostávat i příbuzní
Sněmovna

Sněmovna obnovila bonus pro lidi v karanténě. Ošetřovné budou dostávat i příbuzní

Poslanci ve středu opět schválili takzvanou izolačku. Lidé v karanténě budou dostávat bonus 370 korun ke svému platu. Sněmovna také obnovila krizové ošetřovné a odhlasovala, že za děti do 10 let by mohli pobírat ošetřovné i příbuzní. Poslanci ve středu schválili i kompenzační bonus pro podnikatele, společníky malých firem a osoby pracující na dohodu. Umožnili souběh s dalšími podporami.

Je to absurdní, Charles není rasista. Popřel by tím 70 let svého života, říká historik

Královskou rodinou opět zmítají spory. Princ Charles čelí nařčení, že je rasista. Vyplývá to z nové knihy Christophera Andersena. Odborník na Velkou Británii Martin Kovář ale těmto obviněním příliš nevěří. „Jestli se někdo z královské rodiny projevoval proti rasismu, tak to byl právě Charles. Byl první z nejbližších členů rodiny, kdo měl osobní stráž, která nebyla bílé barvy pleti,“ uvedl historik v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Zakázaní stánkaři se zlobí: V přeplněných supermarketech lidi nosí roušky pod nosem

Po brněnském Zelném trhu se během víkendového podvečera procházely jen malé skupinky lidí. Většina z nich se přišla vyfotit s vánočním stromečkem. O to více některé návštěvníky překvapilo, že narazili na pár otevřených stánků s ozdobami a svíčkami. Prodejci jsou z opatření nešťastní – jednak je vláda nedokázala vykomunikovat a rozpoutala zmatek, jednak jsou podle nich nesmyslná. Jako větší riziko než vánoční trhy vnímají přeplněné supermarkety, kde lidé ani nenosí respirátory správně.

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

reklama

Domácí zpravodajství

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama