Štrunc: Roman Joch hovoří o násilnostech v USA
Protesty, které po smrti černocha George Floyda zachvátily řadu amerických měst, už trvají více než týden. Poklidné demonstrace ale doprovázejí i násilnosti a rabování. „Je to i kvůli přesvědčení, že americká společnost je nespravedlivá a rasistická,“ vysvětlil v pořadu Štrunc ředitel Občanského institutu Roman Joch. Odborník zhodnotil i to, jak nepokoje zamíchají s preferencemi obou kandidátů na prezidenta.
Podle deníku New York Times jsou Spojené státy už léta rozdělené na dvě společnosti – černou a bílou. S tím ale Joch nesouhlasí. „Je rozdělená spíše liberálně a konzervativně. Většina černošských Američanů patří do toho levicově-liberálně demokratického tábora, ale je relativně, nikoliv nepodstatná skupina – jak černošských publicistů, tak podnikatelů, kteří spíše nesouhlasí s tím vnímáním černošské komunity jako věčné oběti bělošské většiny.“
Rozhovor se stočil i na temnou část protestů, tedy násilí a rabování. Podle Jocha žene lidi do ulic především touha po vzrušení a zábavě nebo snaha mít zboží zdarma. Existuje ale i ideologický důvod. „Je to přesvědčení, že Amerika od svých počátků je zásadně nespravedlivá společnost, rasistická, vykořisťovatelská a kapitalistická a nezaslouží nic lepšího než pokus o jakési zárodky násilné revoluce,“ míní Joch.
Obama se fatálně mýlí, policie v ulicích je potřeba
Právě násilím vůči demonstrujícím vyhrožuje i prezident Donald Trump. Jeho předchůdce Barack Obama ale naopak vyzval guvernéry států, aby přehodnotili užití síly proti protestujícím s tím, že USA vznikly díky protestům a každý pokrok nebo rozšíření svobody začaly narušením něčího komfortu. S tím ale Joch zásadně nesouhlasí.
Myslím si že se exprezident Barack Obama se fatálně mýlí. Ta jeho sociologická teorie sdílená některými, že přítomnost policistů v ulicích je provokativní vůči demonstrantům, ale zkušenost jednoznačně vylučuje,“ oponoval Joch. „Šéf policie ve městě Minneapolis, kde to všechno začalo, první noc rabování dal příkaz policii, aby tu čtvrť vyklidila s tím, že rabování ustane do rána a pak se uklidí. Naopak, rozšířilo se v ostatních městech,“ dodal Joch s tím, že právě přítomnost policie brání tomu, aby se z klidných demonstrantů stali ti násilní.
Podle Jocha současné protesty a nepokoje symbolizují starou ránu, o které mnozí doufali, že už je definitivně zahojená. „Rasové trauma je stále trvající, je to nejsilnější v americké společnosti. Mnozí doufali, že zvolení prvního černošského prezidenta Baracka Obamy, a to v to doufali lidé na levici i na pravici – demokraté i republikáni, tu rasovou otázku navždy už vyřeší. Když už jsme měli černošského prezidenta, rasismus není problém. Nestalo se tak.
V čem jsou současné protesty výjimečné? Jak mohou ovlivnit pozici Donalda Trumpa? A může z nynější situace těžit Demokratická strana? Podívejte se na celý rozhovor v úvodním videu.