reklama

Nezaměstnanost v Česku roste. Ministerstvo uvažuje o prodloužení programu Antivirus

V Česku se začíná ve velkém propouštět. Příkladem jsou hotely, restaurace, ale třeba i letecké společnosti. Zástupci Smartwings v pondělí oznámili, že hodlají propustit až šest set lidí. Před týdnem se objevila informace, že o práci by mohlo přijít až 700 zaměstnanců Českých aerolinií. Nezaměstnanost zatím brzdí program Antivirus na ochranu pracovních míst, který potrvá do konce srpna. Ministerstvo práce a sociálních věcí kvůli stávající situaci uvažuje o jeho prodloužení.

reklama

Program Antivirus by měl podle poslance a generálního ředitele společnosti Brano Pavla Juříčka pokračovat i po srpnu letošního roku. Náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robin Povšík (ČSSD) doplnil, že o tom budou zástupci ministerstva debatovat se „sociálními partnery“ na konci července. Ministerstvo práce chystá i program na pomoc hromadně propuštěným zaměstnancům.

Za květen přišlo na pracovní úřady v Praze téměř pět tisíc lidí

Marek Mojžíšek pracoval jako steward, divadelní režisér nebo personalista. V úterý mu doběhne výpovědní lhůta v zatím posledním pracovním úvazku. „Na podzim jsem začal pracovat v hotelu Alcron jako recepční a koordinátor programu hostů. To znamená, že se jim hodně věnuji. V momentě, kdy nejsou hosté, není naše služba tak úplně potřeba. Podle mých informací dostalo 70 procent zaměstnanců výpověď,“ popisuje Mojžíšek.

K tématu

Většina hotelového personálu zřejmě zamíří na úřad práce a nezaměstnanost v Česku zase o něco vzroste. Na konci května se v Česku držela na úrovni 3,6 procenta, což odpovídá zhruba 266 tisícům nezaměstnaných. To je výrazně více oproti květnu loňského roku, ale i letošnímu dubnu.

Pracovní úřady v Praze hlásí nárůst nově registrovaných, za květen 4 916 lidí. Je mezi nimi také paní Eva, ekonomka, která vlastní obchod. Po pětadvaceti letech tzv. svobodného zaměstnání je na úřadu práce vůbec poprvé. „V současné době nemám dostatek práce na živnostenské oprávnění, tak jsem přerušila živnost a zkusím si najít práci jinak,“ poznamenává paní Eva.

Krize pandemie koronaviru dostala do svízelné situace i autoprůmysl, který v Česku zaměstnává přes 400 tisíc osob. Lidé jsou totiž více obezřetní, méně utrácejí a v celé Evropě se letos v květnu prodalo o polovinu méně vozů než loni. Největší růst nezaměstnanosti hlásí úřady hlavně v západních Čechách kvůli kolapsu lázeňství a v Praze.

Tagy: nezaměstnanost program Smartwings propouštění Antivirus hromadné propouštění

Další hlavní zprávy

Finance

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Firmy žádají náhradu škody kvůli zajišťovacím příkazům, kterými Finanční správa blokovala majetek společností podezřelých z nezaplacení daně. Jde o celkovou sumu ve výši téměř 900 milionů korun. Ta zahrnuje finanční nároky za škodu, ušlý zisk či jiné formy újmy. Zajišťovací příkazy jsou kontroverzním tématem – jedná se o mimořádný nástroj berních úřadů, jehož využívání v minulých letech značně stouplo. Řada případů skončila u soudu, který v některých kauzách rozhodl ve prospěch firem.

Partie

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Hlavní město se pomalu zotavuje z následků koronavirové pandemie. Kde se budou shánět finance, které Prahu znovu vzkřísí? Poradí si s následky nákazy často rozhádaná pražská koalice? A jak zastupitelé řeší problémy s prostitucí? V pořadu Partie moderátorky Terezie Tománkové o tom budou debatovat primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a zastupitelé Jiří Pospíšil (TOP 09) a Patrik Nacher (ANO).

reklama
Dva Skoti si večer zašli na jedno pivo. Ráno se probudili na španělské Ibize
Do obchodu jen s rouškou. Chorvatsko zpřísňuje opatření, v zemi je půl milionu turistů
Hlasy z noční Karviné: Strach nemáme. Pražáci, přijeďte, nejsme malomocní
reklama
reklama
Vědecké objevy v obrazech: Kokosový olej je nebezpečnější než palmový

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama