reklama

Nezaměstnanost v Česku roste. Ministerstvo uvažuje o prodloužení programu Antivirus

V Česku se začíná ve velkém propouštět. Příkladem jsou hotely, restaurace, ale třeba i letecké společnosti. Zástupci Smartwings v pondělí oznámili, že hodlají propustit až šest set lidí. Před týdnem se objevila informace, že o práci by mohlo přijít až 700 zaměstnanců Českých aerolinií. Nezaměstnanost zatím brzdí program Antivirus na ochranu pracovních míst, který potrvá do konce srpna. Ministerstvo práce a sociálních věcí kvůli stávající situaci uvažuje o jeho prodloužení.

reklama

Program Antivirus by měl podle poslance a generálního ředitele společnosti Brano Pavla Juříčka pokračovat i po srpnu letošního roku. Náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robin Povšík (ČSSD) doplnil, že o tom budou zástupci ministerstva debatovat se „sociálními partnery“ na konci července. Ministerstvo práce chystá i program na pomoc hromadně propuštěným zaměstnancům.

Za květen přišlo na pracovní úřady v Praze téměř pět tisíc lidí

Marek Mojžíšek pracoval jako steward, divadelní režisér nebo personalista. V úterý mu doběhne výpovědní lhůta v zatím posledním pracovním úvazku. „Na podzim jsem začal pracovat v hotelu Alcron jako recepční a koordinátor programu hostů. To znamená, že se jim hodně věnuji. V momentě, kdy nejsou hosté, není naše služba tak úplně potřeba. Podle mých informací dostalo 70 procent zaměstnanců výpověď,“ popisuje Mojžíšek.

K tématu

Většina hotelového personálu zřejmě zamíří na úřad práce a nezaměstnanost v Česku zase o něco vzroste. Na konci května se v Česku držela na úrovni 3,6 procenta, což odpovídá zhruba 266 tisícům nezaměstnaných. To je výrazně více oproti květnu loňského roku, ale i letošnímu dubnu.

Pracovní úřady v Praze hlásí nárůst nově registrovaných, za květen 4 916 lidí. Je mezi nimi také paní Eva, ekonomka, která vlastní obchod. Po pětadvaceti letech tzv. svobodného zaměstnání je na úřadu práce vůbec poprvé. „V současné době nemám dostatek práce na živnostenské oprávnění, tak jsem přerušila živnost a zkusím si najít práci jinak,“ poznamenává paní Eva.

Krize pandemie koronaviru dostala do svízelné situace i autoprůmysl, který v Česku zaměstnává přes 400 tisíc osob. Lidé jsou totiž více obezřetní, méně utrácejí a v celé Evropě se letos v květnu prodalo o polovinu méně vozů než loni. Největší růst nezaměstnanosti hlásí úřady hlavně v západních Čechách kvůli kolapsu lázeňství a v Praze.

Tagy: nezaměstnanost program Smartwings propouštění Antivirus hromadné propouštění

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Délka karantény pro rodiny, ve kterých je někdo nakažený koronavirem a nemůže se izolovat od ostatních členů domácnosti, se zkracuje ze tří týdnů na 14 dnů. Rozhodla o tom vláda na mimořádném zasedání. Nařízení začne platit od půlnoci z úterý na středu. Jedná se přitom o jeden z dalších názorových obratů o 180°. O předchozím prodloužení na tři týdny totiž vláda rozhodla minulý týden ve čtvrtek, platilo tedy nakonec od 1. března pouhé dva dny.

Hamza: Šlesingr a Moravec se dají nahradit, mladí čeští biatlonisté mají perspektivu
Podezřelý z vyhrožování Babišovi smrtí je v Česku. Hrozí mu osm let
reklama
reklama
Bizarnosti vládních opatření: Někdo nemůže za dům, druhý má k dispozici půl Jeseníků

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama