reklama

Nezaměstnanost v Česku roste. Ministerstvo uvažuje o prodloužení programu Antivirus

V Česku se začíná ve velkém propouštět. Příkladem jsou hotely, restaurace, ale třeba i letecké společnosti. Zástupci Smartwings v pondělí oznámili, že hodlají propustit až šest set lidí. Před týdnem se objevila informace, že o práci by mohlo přijít až 700 zaměstnanců Českých aerolinií. Nezaměstnanost zatím brzdí program Antivirus na ochranu pracovních míst, který potrvá do konce srpna. Ministerstvo práce a sociálních věcí kvůli stávající situaci uvažuje o jeho prodloužení.

reklama

Program Antivirus by měl podle poslance a generálního ředitele společnosti Brano Pavla Juříčka pokračovat i po srpnu letošního roku. Náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robin Povšík (ČSSD) doplnil, že o tom budou zástupci ministerstva debatovat se „sociálními partnery“ na konci července. Ministerstvo práce chystá i program na pomoc hromadně propuštěným zaměstnancům.

Za květen přišlo na pracovní úřady v Praze téměř pět tisíc lidí

Marek Mojžíšek pracoval jako steward, divadelní režisér nebo personalista. V úterý mu doběhne výpovědní lhůta v zatím posledním pracovním úvazku. „Na podzim jsem začal pracovat v hotelu Alcron jako recepční a koordinátor programu hostů. To znamená, že se jim hodně věnuji. V momentě, kdy nejsou hosté, není naše služba tak úplně potřeba. Podle mých informací dostalo 70 procent zaměstnanců výpověď,“ popisuje Mojžíšek.

K tématu

Většina hotelového personálu zřejmě zamíří na úřad práce a nezaměstnanost v Česku zase o něco vzroste. Na konci května se v Česku držela na úrovni 3,6 procenta, což odpovídá zhruba 266 tisícům nezaměstnaných. To je výrazně více oproti květnu loňského roku, ale i letošnímu dubnu.

Pracovní úřady v Praze hlásí nárůst nově registrovaných, za květen 4 916 lidí. Je mezi nimi také paní Eva, ekonomka, která vlastní obchod. Po pětadvaceti letech tzv. svobodného zaměstnání je na úřadu práce vůbec poprvé. „V současné době nemám dostatek práce na živnostenské oprávnění, tak jsem přerušila živnost a zkusím si najít práci jinak,“ poznamenává paní Eva.

Krize pandemie koronaviru dostala do svízelné situace i autoprůmysl, který v Česku zaměstnává přes 400 tisíc osob. Lidé jsou totiž více obezřetní, méně utrácejí a v celé Evropě se letos v květnu prodalo o polovinu méně vozů než loni. Největší růst nezaměstnanosti hlásí úřady hlavně v západních Čechách kvůli kolapsu lázeňství a v Praze.

Tagy: nezaměstnanost program Smartwings propouštění Antivirus hromadné propouštění

Další hlavní zprávy

Partie

Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Začneme s masivním vyhodnocováním vzorků odebraných pacientům, kteří jsou pozitivní na covid, abychom odhalili nové mutace koronaviru. Oznámil to ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Mělo by k tomu dojít nejpozději od příštího týdne. Za posledních 14 dní bylo totiž podle ministra zachyceno 56 různých mutací.

Jeden nešťastný pohyb a malér byl na světě. Provod si poranil koleno, přijde o EURO?
Turboočkování funguje skvěle. V pondělí umožníme registraci lidí 45+, slibuje Babiš
„Lole“ Reutemann je v nemocnici. Nemilovaný exkolega Nikiho Laudy je v kritickém stavu
„Satanští vojáci“ míří na misi do země kanibalů. Mají zklidnit indonéské separatisty
reklama
reklama
Schillerová: Hamáček by měl rezignovat, pokud se prokáže, že o cestě do Moskvy lhal

Partie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama