reklama

Nezaměstnanost v prosinci výrazně stoupla. Bez práce je nejvíce lidí od dubna 2017

Obecná míra nezaměstnanosti dosáhla v České republice v prosinci loňského roku 3,2 procenta. Meziročně tak došlo ke zvýšení o 1,2 procentního bodu, což představuje nárůst o více než polovinu. Vyplývá to z aktuálních dat, která v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Nezaměstnanost více postihuje ženy. Snížila se míra zaměstnanosti i míra ekonomické aktivity.

reklama

Míra nezaměstnanosti se ke konci loňského roku vyšplhala nad tři procenta poprvé od dubna 2017. Byla tak nejvyšší za téměř čtyři roky. Meziroční zvýšení o 1,2 procentního bodu lze sice na první pohled přičíst koronavirové pandemii, statistici ale upozorňují, že ne všechna pracovní místa zanikla právě kvůli tomu.

„Zhruba polovina osob, které ztratily práci, uvádí, že na ukončení zaměstnání měla vliv koronavirová situace,“ upozornil v tiskové zprávě Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí Českého statistického úřadu. Holý také uvedl, že počet lidí bez práce se meziročně zvýšil o 58 procent. Nezaměstnanost také více doléhá na ženy. Míra nezaměstnanosti mužů očištěná od sezónních vlivů dosáhla v prosinci 2,8, zatímco u žen 3,7 procenta, uvedli statistici.

K tématu

„Jestliže jen každý druhý člověk přišel o práci kvůli koronaviru, značí to, že česká ekonomika měla do recese namířeno už před propuknutím pandemie. Je tedy otázka, zda nezaměstnanost neporoste i poté, co se nám podaří nákazu porazit,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické, která se výzkumem trhu práce dlouhodobě zabývá. Podle ní je však těžké předpovídat, kam až nezaměstnanost v dalších měsících vzroste. „Situace je nepřehledná. Dokud funguje program Antivirus, pak se nedá rozpoznat, jaká je skutečná kondice českého pracovního trhu,“ dodala.

Pokles aktivity

Prosinec také přinesl snížení míry zaměstnanosti i ekonomické aktivity. „Celková míra zaměstnanosti byla 73,9 procenta, ke snížení došlo u osob do 49 let věku. Na vysoké úrovni je stále míra zaměstnanosti mužů, která dosahuje 80,8 procenta,“ dodal Dalibor Holý. U žen dosáhl tento ukazatel hodnoty 66,7 procenta. Míra zaměstnanosti vyjadřuje podíl zaměstnaných ku počtu osob v určité věkové skupině, zpravidla 15 až 64 let.

Mírně se snížila také míra ekonomické aktivity ve věku 15 až 64 let. Ta v prosinci dosáhla 76,3 procenta a byla tak meziročně nižší o půl procentního bodu. Míra ekonomické aktivity mužů činila 83,2 procenta a o téměř 14 procentních bodů převyšovala aktivitu žen. Ukazatel se počítá jako podíl ekonomicky aktivních (těch, co pracují nebo hledají práci) k populaci v dané věkové skupině.

K tématu

Tagy: nezaměstnanost Český statistický úřad trh práce propouštění ekonomická aktivita

Další hlavní zprávy

360°

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Maturanti mají letos mnohem víc úlev a času na přípravu na maturitní zkoušku než loni, uvedla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová. Zároveň upozornila, že premiér Andrej Babiš s možností úředních maturit přišel moc brzy a ani se neporadil s příslušným resortem. Se školní a poradenskou psycholožkou Ladislavou Trpákovou se zároveň shodly, že největší problém v současné době mají první ročníky.

Nejhůře jsou na tom prváci, nemají žádné sociální vazby, říká středoškolský učitel
Rasistka? Fero si vykradl byt, pracujte z domova jako on, radila nová hlavní hygienička
Návrat monarchie pro mě není aktuální téma, říká potomek habsburských císařů
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
Další články
reklama
reklama