Opilý funebrák na Moravě ujížděl policii s autem pro nebožtíky. Nadýchal velké množství alkoholu
trh práce
Výpis příspěvků ke štítku „trh práce“
Schillerová jako hranolka hrozící vládě? Může si mnout ruce, lidé bizár nasdílí, řekl expert
Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová se na sociální síti TikTok opřela do kabinetu Petra Fialy (ODS), zejména do ministrů Zbyňka Stanjury (ODS) a Mariana Jurečky (KDU-ČSL). V obleku hranolky o nich mluví jako o „úplných delulu“ a vzkázala, že jim chaos, který kolem brigádníků vznikl, ve Sněmovně „pořádně vytmaví“. Reagovala tak na změny, které se týkají dohod o provedení práce (DPP) a dohod o pracovní činnosti (DPČ). Politolog Jan Kubáček poznamenal, že příspěvek je bizarní, ale splnil svůj účel - dostal se mezi lidi.
Jak podpořit odolnost zaměstnanců v době změn a nejistoty na trhu práce a ve společnosti
Rychlý rozvoj technologií, globální ekonomická situace, změny na trhu práce, válka na Ukrajině a jiné politické události přinášejí do života zaměstnanců neustálé množství změn. Je běžné, že zaměstnanci čelí neustálé nejistotě nejen v pracovním prostředí, ale také v osobním životě. Tento stav může být vyčerpávající a postupně oslabovat jejich přirozenou odolnost a rozvinuté strategie zvládání stresu. Proto je pro organizace klíčové nejen nadále podporovat rozvoj odolnosti zaměstnanců ve smyslu osobní síly, ale také budování odolné kultury v organizaci nabízením podpory zaměstnancům v obtížných situacích.
Na 25. ročníku HREA Summitu byly oceněny nejlepší HR projekty za rok 2024
Summit letos zahájila panelová diskuze s ministrem Marianem Jurečkou a zástupci zaměstnavatelů na téma „Směřujeme k modernímu trhu práce?“
Motivujme lidi vzdělávat se, uvedl Jurečka k modernizaci trhu práce. Popsal změny v zákoníku
Motivujme lidi k celoživotnímu vzdělávání a zvyšování si kvalifikace, uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na čtvrtečním setkání HR personalistů na konferenci HREA SUMMIT 2024 v Praze rovněž poukázal na snahu resortu odstranit nesmyslná nařízení v zákoníku práce. Tématem setkání bylo, zda Česká republika směřuje k modernímu trhu práce.
Jurečka chce zvýšit podporu v nezaměstnanosti v prvních měsících. Ke konci má klesnout
Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje od roku 2026 zvýšit podporu v nezaměstnanosti v prvních měsících z nynějších 65 procent předchozího čistého výdělku na 80 procent. V posledních měsících pobírání by klesla z nynějších 45 na 40 procent vydělávané částky. Stejná podpora by byla při propuštění i při dobrovolné změně práce. Déle by peníze od státu mohli lidé dostávat až od 55 let, nyní je to od 50 let. Po dobu rekvalifikace by byla pobíraná částka vyšší. Chystané úpravy představil v úterý novinářům ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj má na změnách vládní čtyřkoalice shodu a dodatečně by je teď ve Sněmovně měli do projednávané flexinovely zákoníku práce navrhnout poslanci.
Pracovníci starší 65 let? Mají unikátní zkušenosti, firmy si je budou hýčkat, míní Nerudová
Česká společnost se učí zaměstnávat lidi starší 65 let, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS europoslankyně a ekonomka Danuše Nerudová (STAN). Reagovala tím na vládní návrh novely penzí, podle které by měli lidé narození po roce 1989 chodit do důchodu až v 67 letech. Podle ekonomky si budou zaměstnavatelé starší pracovníky hýčkat, protože mají hodně zkušeností.
Najdou lidé 55+ snadno práci? Tato věková skupina má u nás plnou podporu, říká ředitel Amazonu
Vzhledem k demografickým změnám je stále důležitější hledat způsoby, jak zapojit stříbrnou generaci do trhu práce. Jak ukazuje průzkum, mnoho z nich chce pracovat déle, než jaké jsou tradiční představy o důchodovém věku. Výzvou pro zaměstnavatele a stát je tedy najít způsoby, jak podpořit jejich zaměstnanost a vytvořit flexibilní podmínky, které by odpovídaly jejich potřebám. Shání se lidem v kategorii 55+ hůře práce a jak k nim přistupují zaměstnavatelé? A jaká je nejčastější motivace seniorů k práci i v důchodovém věku? Právě o tomto tématu mluvili hosté pořadu Interview PLUS Jana Špolcová, zástupkyně ředitele společnosti STEM/MARK a Michal Šmíd, generální ředitel společnosti Amazon pro Českou republiku.
Ekonomka Farkačová: Lidé na stejných pracovních pozicích mají dostávat stejnou odměnu
Lenka Farkačová je autorkou několika knih určených pro neekonomy, laiky. Například Neučebnice ekonomie (Grada 2021) a letos jí vyšla v Gradě kniha Neekonomické otázky. V obou publikacích odlehčenou formou odpovídá na řadu palčivých ekonomických otázek a otázek, které zdánlivě ekonomické nejsou. Ve svých knihách a při debatách s veřejností ráda diskutuje a ukazuje, že ekonomie není jen teorie sama pro sebe, ale nástroj, jak porozumět chodu světa.
Cizinci tvoří v Česku téměř 20 procent zaměstnanců, ale firmy chtějí více! Jaké jsou překážky?
Téměř 20 % zaměstnanců v České republice pochází ze zahraničí, přesto české firmy volají po zjednodušení pravidel pro jejich nábor. Proč je to nutné a jak si stojíme v porovnání s okolními státy? Na to jsme se ptali odborníků v oblasti pracovní migrace a podnikání. Hosty pořadu Interview PLUS byli manažerka podpory společnosti GRAPECARE LTD Lenka Čerstvá a David Bednář, místopředseda Sdružení drůbežářských podniků a generální ředitel druhého největšího zpracovatele kuřat v Česku, Drůbežářského závodu Klatovy.
Sociální podniky nejsou jen chráněné dílny. Navrhnout zaměstnance na výroční ocenění můžete i vy
V sociálních firmách po celém Česku pracují s velkým nasazením tisíce zaměstnanců a zaměstnankyň. Všichni překonávají každý den výzvy, se kterými se většina naší společnosti nesetká. Ať už je jejich znevýhodnění sociální nebo zdravotní, anebo v sociálních podnicích pracují jako kolegyně a kolegové bez handicapu, všichni společně pomáhají posouvat nejen samotné sociální podnikání, ale celou naši společnost. Letos poprvé se díky Deklaraci odpovědného podnikání (spolek složený ze signatářů 110 sociálních podniků) ve spolupráci s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou organizuje event, jehož cílem je ocenit příběhy zaměstnanců sociálních podniků. Do konce srpna může veřejnost nominovat na ocenění jakéhokoliv zaměstnance sociálního podniku prostřednictvím webu www.ocenenizamestnancu.cz. Celkem deset zaměstnanců získá ocenění, které si formou pamětní medaile v říjnu přeberou na Úřadu vlády.
Boj o talenty na trhu práce. Expertka radí firmám, jak se stát atraktivním zaměstnavatelem
Společnost Mondi Štětí, největší výrobce papírových obalů a buničiny na českém trhu, rozšiřuje výrobu udržitelných produktů. Díky investici ve výši 10 miliard korun najde uplatnění na desítkách různých pozic napříč odděleními od výroby až po administrativu bezmála 200 lidí. Kde a jak společnost hledá nové pracovníky a pracovnice, když trh práce je v ČR dlouhodobě napjatý? HR forum se ptalo Hany Velíškové, HR ředitelky společnosti Mondi Štětí.
Nejen umělá inteligence a Home Office. Podívejte se na hlavní trendy na trhu práce
Co nás v roce 2024 v oblasti HR čeká? Můžeme vyhlížet podobné výzvy jako v posledních několika letech, nebo se už blýská na lepší časy? Předpovědi se různí. Ať už jsou vaše vlastní vyhlídky pozitivní nebo vás čeká další urputný rok, pojďme se podívat, na jaké trendy byste určitě měli vsadit, aniž byste minuli cíl.