CNN Prima News trh práce

trh práce

Výpis příspěvků ke štítku „trh práce“

PŘEHLEDNĚ: Nižší valorizace, přísnější odchod do penze. Důchody čekají obří změny

Po několika dnech táhlých opozičních obstrukcí se vládní pětikoalici podařilo prosadit změny v důchodech. Dojde především na přísnější pravidla u předčasných odchodů do penzí a nižší valorizace. Naprostá většina změn by měla být účinná podle představ kabinetu už od letošního září. Podívejte se, jaké další úpravy čekají penzijní systém.

PŘEHLEDNĚ: Změna věku odchodu do penze a jiné valorizace. Jak se rýsuje důchodová reforma?

Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Mariana Jurečky (KDU-ČSL) finalizuje svůj návrh na důchodovou reformu. Mezi základní parametry patří například změna věku odchodu do důchodu, jiný výpočet mimořádné valorizace nebo ponechání výchovného. Změny již Jurečka představil prezidentovi Petru Pavlovi. Veřejnost chce o celém návrhu informovat až v polovině května. S jakými variantami se už nyní počítá?

Česko neumí využít uprchlíky z Ukrajiny. Expertky: Stát zaspal, hledání práce jim neulehčil

Někteří uprchlíci mají problém začlenit se na trh práce. Podle Jaroslavy Rezlerové, ředitelky společnosti ManpowerGroup pro Českou republiku, za to může například jazyková bariéra. S analytičkou společnosti PAQ Research Martinou Kavanovou se shodla na tom, že Česká republika neumí využít kvalifikované pracovníky, kteří k nám z Ukrajiny přicházejí.

Velké propouštění se zatím nekoná. Není vyhráno, po létě se to může zlomit, varují experti

Přestože se očekávalo, že bude letos kvůli krizi docházet k masivnímu propouštění, jsou aktuální předpoklady výrazně optimističtější. Dokonce hovoří o oživení trhu práce. Podle ekonomů by se však ve druhé polovině roku znovu mohla situace zhoršit, a některé firmy se zřejmě propouštění nakonec stejně nevyhnou. Mají z toho však obavy, jelikož by v případě oživení trhu hledaly nové zaměstnance jen těžko.

Sestřička v Praze si vydělá až dvakrát více než v Brně. Průzkum porovnal i další pozice

Ačkoliv se mnozí zaměstnavatelé snaží zvyšovat mzdy, vyšší plat lidem inflaci nepokryje, ukazuje průzkum agentury Grafton Recruitment. Finanční ohodnocení se pak napříč republikou liší. Zatímco zdravotní sestřička v Praze si může vydělat až 55 tisíc, v Ostravě nebo Brně to může být i o 20 tisíc méně. Jak jsou na tom další profese? A po jakých profesích je poptávka?

Nezvládnete práci na plný úvazek? Pomoci vám může projekt Úřadu práce, jak využít Flexi?

Plný pracovní úvazek je pro vás nereálný? Svůj čas potřebujete nutně věnovat třeba péči o blízké nebo vám to nedovoluje zdravotní stav? Důvodů, proč je pro vás vhodný částečný pracovní úvazek, může být celá řada. A myslí na ně také Úřad práce České republiky. Ten už druhým rokem podporuje flexibilní formy zaměstnávání u nás. A to příznačně nazvaným projektem Flexi. Čtěte, jestli může pomoci s uplatněním na trhu práce i vám.

Podpora zkrácených úvazků: Zaměstnavatelé zaplatí nižší sociální odvody, odhlasoval Senát

Aktualizováno

Zaměstnavatelé budou u kratších pracovních úvazků hradit v některých případech nižší odvody na sociální zabezpečení. Úleva bude činit pět procent z obvyklého pojistného 24,8 %. Změnu ve středu schválil Senát. Opatření má zaměstnavatele motivovat k širšímu vytváření a nabízení zkrácených úvazků a podpořit obyvatele, kteří jsou na trhu práce zranitelní. Zjednoduší se také pravidla u dávky na bydlení, změní se pravidla čerpání rodičovského příspěvku nebo vyplácení dávky mimořádné okamžité pomoci.