CNN Prima News trh práce

trh práce

Výpis příspěvků ke štítku „trh práce“

Sestřička v Praze si vydělá až dvakrát více než v Brně. Průzkum porovnal i další pozice

10. září 2022 20:43

Ačkoliv se mnozí zaměstnavatelé snaží zvyšovat mzdy, vyšší plat lidem inflaci nepokryje, ukazuje průzkum agentury Grafton Recruitment. Finanční ohodnocení se pak napříč republikou liší. Zatímco zdravotní sestřička v Praze si může vydělat až 55 tisíc, v Ostravě nebo Brně to může být i o 20 tisíc méně. Jak jsou na tom další profese? A po jakých profesích je poptávka?

Nezaměstnaných lidí přibylo. Varovný signál, míní experti a popisují obrat na trhu práce

8. září 2022 11:03

Podíl i počet nezaměstnaných osob v Česku se ke konci srpna oproti červenci mírně zvýšil. Podle ekonomů nastal na trhu práce obrat a nezaměstnanost už může jen stoupat. „Na firmy i zákazníky doléhají neúměrně vysoké ceny vstupů i klesající objem zakázek,“ uvedla pro CNN Prima NEWS analytička Komerční banky Jana Steckerová.

Nezvládnete práci na plný úvazek? Pomoci vám může projekt Úřadu práce, jak využít Flexi?

20. srpna 2022 21:27

Plný pracovní úvazek je pro vás nereálný? Svůj čas potřebujete nutně věnovat třeba péči o blízké nebo vám to nedovoluje zdravotní stav? Důvodů, proč je pro vás vhodný částečný pracovní úvazek, může být celá řada. A myslí na ně také Úřad práce České republiky. Ten už druhým rokem podporuje flexibilní formy zaměstnávání u nás. A to příznačně nazvaným projektem Flexi. Čtěte, jestli může pomoci s uplatněním na trhu práce i vám.

Nejvíce let v práci z celé EU stráví Nizozemci, nejméně Rumuni. Jak dlouho dřou Češi?

7. července 2022 07:27

Přestože Češi v průměru odpracují asi o 400 hodin ročně více než Němci, z hlediska délky pracovního života nepatří k největším dříčům v Evropské unii. V rámci sedmadvacítky se řadí k průměru. Rozdíl v trvání kariéry mezi muži a ženami je naopak v Česku jeden z největších. Činí přes šest let. Vyplývá to z aktuálních dat Eurostatu.

Podpora zkrácených úvazků: Zaměstnavatelé zaplatí nižší sociální odvody, odhlasoval Senát

29. června 2022 10:23
Aktualizováno

Zaměstnavatelé budou u kratších pracovních úvazků hradit v některých případech nižší odvody na sociální zabezpečení. Úleva bude činit pět procent z obvyklého pojistného 24,8 %. Změnu ve středu schválil Senát. Opatření má zaměstnavatele motivovat k širšímu vytváření a nabízení zkrácených úvazků a podpořit obyvatele, kteří jsou na trhu práce zranitelní. Zjednoduší se také pravidla u dávky na bydlení, změní se pravidla čerpání rodičovského příspěvku nebo vyplácení dávky mimořádné okamžité pomoci.

Šéf mě zesměšňuje a uráží. Jak se bránit bossingu, když nechcete ztratit práci?

11. května 2022 13:45

Může to začít docela nevinně. Třeba šéfovým vtipem na váš účet, kterému se za běžných okolností člověk i sám zasměje. Jenže pak přicházejí další a jsou čím dál hrubší a taky urážlivější. Nebo vám nadřízený zadává podstatně víc úkolů než jiným a pak vás tvrdě kritizuje za jejich nesplnění, případně se mu odvedená práce nelíbí. Bossing. Mezi zaměstnanci stále častěji skloňované slovo. Přinášíme pár tipů, jak poznat, že jste jeho obětí, a jak se začít včas bránit.

Do Česka nepřicházejí jen vědci. Někteří se ani nedomluví ukrajinsky, tvrdí Fiala z SPD

20. března 2022 11:36

Příliv uprchlíků z Ukrajiny může narušit sociální smír. Je o tom přesvědčen předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Varuje před otevřením českého pracovního trhu. „Mám obavy, aby na trhu práce nevznikl přetlak, nedošlo k sociálnímu rozkolu, nepodrážely se mzdy,“ řekl Fila a v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Expert: Příliv Ukrajinců české mzdy nesníží. Švihlíková ale varuje před sociálními dopady

17. března 2022 18:35

Česká republika zatím vydala kolem 170 tisíc pobytových víz lidem, kteří kvůli válce uprchli z Ukrajiny. Pracovní povolení dosud získalo jen asi šest tisíc z nich. Podle expertů bezprostředně nehrozí, že by tuzemský pracovní trh nebyl schopen příchozí pracovní sílu absorbovat. Ekonomka Ilona Švihlíková se ale obává negativních sociálních dopadů. „Volná pracovní místa jsou u nás spjata s velmi nízkou kvalifikací,“ upozornila ve vysílání CNN Prima NEWS.

Putin je zvíře s napoleonovským komplexem. Zaútočí všude, rozzuřil se šéf podnikatelů

17. března 2022 13:51

Ruský prezident Vladimir Putin je zvíře, které nemá slitování, a zaútočí na všech frontách. Po čtvrtečním jednání tripartity to naštvaně prohlásil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Ten společně se zástupci odborů jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS) o tom, jaká je v Česku situace v souvislosti s příchodem ukrajinských uprchlíků, a o tom, jak český stát asistuje firmám a podnikatelům.

Mafiáni odchytávají uprchlíky už na hranicích. Je to nepřijatelné, zlobí se Středula

11. března 2022 09:24

Čeští občané a uprchlíci z Ukrajiny musí mít na trhu práce stejné podmínky. V Novém dni na CNN Prima NEWS to zdůraznil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Dodal, že příliv lidí ze země, kde již dva týdny probíhá ruská invaze, nejspíše zvedne v Česku nezaměstnanost. Odchytávat uprchlíky kvůli práci za nelegálních podmínek hned na hranicích je ale podle odborového předáka nepřijatelné.