
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
trh práce
Výpis příspěvků ke štítku „trh práce“

Poslechli lidé odboráře Dufka? Množí se rekvalifikace na svářeče, tvrdí náměstek Maláčové
Nezaměstnanost je v Česku stále poměrně nízká. Jak dlouho ale ještě potrvá, než začne růst? Má smysl podporovat takzvaná „zombie“ pracovní místa? Podle náměstka ministryně práce a sociálních věcí Michala Pícla bude záležet na rychlosti postupujícího očkování a na tom, kdy uvolníme ekonomiku. „Koronavirová krize nám otevřela oči a vidíme, jak je republika pozadu,“ řekl Pícl v pořadu Interview Lucie Hrdličkové na CNN Prima NEWS.

Studenti nemohou absolvovat stáže. Snižuje se jim šance na budoucí uplatnění
Praxe v oboru je pro absolventy vysokých škol nenahraditelná. Proto se jim vyplatí už při studiu získávat zkušenosti na různých stážích. Firmy však kvůli pandemii podobné programy rušily nebo odkládaly. Vysokoškoláci tak přicházejí o cenné zkušenosti, které jim mohou v budoucnu chybět.

Psychiatr Höschl: Lidí s depresemi a sebevražednými myšlenkami je třikrát víc
S druhou vlnou pandemie přibývá lidí s depresemi a úzkostmi. Jak by se měla změnit vládní opatření? A kdo ekonomický výpadek pocítí nejvíce? „Lidé musí komunikovat, chodit na čerstvý vzduch a ne jen porušovat restriktivní opatření,“ míní psychiatr a ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl. V debatě pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS jej doplnil ekonom Vladimír Pikora, který připomněl, že všichni musí myslet i na zadní vrátka.

Vláda zvýšila minimální mzdu na 15 200 Kč. Neodpovídá to realitě, varují podnikatelé
Nejnižší hrubý měsíční výdělek se od ledna zvýší o 600 na 15 200 korun. V pondělí o tom rozhodla vláda. Ministerstvo práce a sociálních věcí přitom požadovalo až třikrát větší nárůst. Odbory prosazovaly zvýšení o 1 400, vládní hnutí ANO jen o 400 korun. Hospodářská komora i Svaz průmyslu a dopravy požadovaly, aby se minimální mzda od příštího roku nezvyšovala vůbec.

Čeká nás zvyšování nezaměstnanosti i výdělků, tvrdí ČNB. Jak poroste průměrná mzda?
Podle České národní banky nás ani v příštím roce nečeká příliš příznivý ekonomický vývoj. Zatímco letos o přežití bojovali především drobní a střední podnikatelé, v roce 2021 se budou o živobytí obávat zaměstnanci. O práci by mohlo přijít až 150 tisíc lidí. Zato ti, kteří si zaměstnání udrží, se mohou těšit na vyšší výdělky. Vyplývá to z aktuální zprávy o inflaci, kterou naše centrální banka vydala v pátek.

Nezaměstnaných v Česku ubylo, tvrdí ministerstvo práce. Přibylo, oponují statistici
Říjnová míra nezaměstnanosti v České republice se snížila na 3,7 procenta, uvedlo ve středu ministerstvo práce a sociálních věcí. Oproti září dokonce klesl i počet uchazečů o práci, a to o více než pět tisíc osob. Naproti tomu Český statistický úřad v úterý přinesl zprávu, že nezaměstnanost vzrostla. Kdo má tedy pravdu?

Bojíte se o práci? Přestěhujte se do České republiky nebo na Slovensko, říkají data
Kdo se bojí o práci, měl by se přestěhovat do České republiky nebo na Slovensko. Tak lze zjednodušeně interpretovat aktuální zprávu Eurostatu, který analyzoval, jakému riziku ztráty zaměstnání jsou vystaveni lidé v jednotlivých členských státech Evropské unie. A právě Česko a Slovensko z tohoto srovnání vychází nejlépe.

Mají COVID-19, a přesto chodí do práce. Za nedodržení izolace hrozí pokuta i vězení
Druhá vlna koronavirové pandemie se liší od té první, která Českou republiku zachvátila na jaře. A to nejen v počtu potvrzených případů nákazy nebo pacientů hospitalizovaných s nemocí COVID-19. Zatímco na jaře přišel stát s příslibem masivní podpory podnikatelů a firem zasažených plošnými protiepidemickými opatřeními, dnes se zatím o ničem takovém nehovoří. To má za následek, že někteří lidé i přes pozitivní test na koronavirus chodí do práce.

Český účet za druhou vlnu: Půl milionu nezaměstnaných a dvouciferný propad HDP
Jarní karanténa si dosud vyžádala ztrátu asi třiceti tisíc pracovních míst a snížení hospodářského výkonu o jedenáct procent ve druhém čtvrtletí. Je nepochybné, že česká ekonomika se začala v létě zotavovat a umazávat následky tvrdých protipandemických opatření. Ve zbytku roku mělo hospodářské oživení pokračovat. Jenže tomu může učinit přítrž rapidně se zhoršující vývoj koronavirové pandemie.

Eurostat potvrdil patnáctiprocentní propad evropské ekonomiky
Evropský statistický úřad Eurostat zpřesnil odhad vývoje ekonomiky eurozóny a Evropské unie. Potvrdil tak předběžné údaje z konce července. Hospodářství sedmadvacítky se ve druhém čtvrtletí propadlo meziročně o patnáct procent. O tři procenta se také snížil počet zaměstnaných lidí.

Nižší výdělky žen nemusí nutně svědčit o mzdové diskriminaci, říká ekonomka Hedija
Česká republika patří k zemím s největšími rozdíly v odměňování mužů a žen v rámci Evropské unie. Ovšem ani Rakousko nebo Německo, kde ženy berou asi o pětinu méně než muži, nejsou vzorem genderové mzdové rovnosti. Ne vždy lze ale různost mezd svést na diskriminaci. „Roli hraje rozdílná úroveň dosaženého vzdělání, délka pracovní zkušenosti nebo sektorová a profesní segregace,“ říká ekonomka Veronika Hedija, která se výzkumem takzvané genderové mzdové mezery dlouhodobě zabývá.

Dopady krize pocítily dvě pětiny českých zaměstnanců a šedesát procent živnostníků
Většina zaměstnanců i podnikatelů považuje negativní dopady koronavirové krize za dočasné a překonatelné. Přitom je na sobě pocítilo téměř 2,5 milionu osob. Přesněji řečeno 1,87 milionu zaměstnanců a 514 tisíc osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Nejvyšší podíl lidí, na kterých se krize projevila negativně, žije ve Středočeském a Libereckém kraji.