CNN Prima News Český statistický úřad

Český statistický úřad

Výpis příspěvků ke štítku „Český statistický úřad“

PŘEHLEDNĚ: Termínované vklady poráží spořicí účty. Kde získáte nejvyšší úrok proti inflaci?

28. listopadu 2022 06:23

Češi jsou v oblasti financí a zvlášť spoření velmi konzervativní. Své peníze nechávají zejména na spořicích účtech, kde ale v důsledku vysoké inflace ztrácejí hodnotu. Lepší zhodnocení například nabízejí termínované vklady, zde však lidé nemají peníze ihned k dispozici. Některé banky takto ale nabízejí daleko lepší úročení než je tomu právě u spořicích účtů.

Češi při nákupech doplácejí na malý trh. Expert popsal poslední možnost, jak porazit drahotu

25. listopadu 2022 05:59

Od oborníků a ekonomů zaznívá, že se spotřebitelé nechávají holit jako ovečky. Naráží tím na to, že ceny potravin jsou na tuzemském trhu vyšší než v zahraničí a Češi jezdí raději nakupovat do okolních států. Podle agrárního analytika Petra Havla ale nemají zdejší občané moc na výběr, protože je limituje malý trh. Obchodníci totiž nemají konkurenci u silných regionálních prodejců, jako je tomu například v Německu. Češi proto s drahotou mohou bojovat například tím, že budou omezovat svou spotřebu. Od roku 1993 do roku 2019 se totiž spotřeba potravin zvýšila o více než 65 kilogramů na osobu za rok.

Češi se bojí své finanční situace nejvíce v historii. Strach překonává i světovou krizi

24. října 2022 11:07

Důvěra v českou ekonomiku se popáté za sebou snížila. V říjnu klesla o 0,3 bodu na hodnotu 89,8 bodu a pod 90 bodů se dostala poprvé od loňského března. Menší důvěře se těší u podnikatelů a u spotřebitelů. V případě spotřebitelů prohloubila své minimum od počátku zjišťování v lednu 2003. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se Češi bojí více než během světové finanční krize před třinácti lety.

Sledujte ŽIVĚ: Jurečka představí pomoc domácnostem ohroženým energetickou drahotou

20. října 2022 09:07

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve čtvrtek představí první fázi kampaně ministerstva práce a ministerstva životního prostředí ohledně pomoci domácnostem, které jsou ohrožené rostoucími cenami energií. Zúčastní se také ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman a zmocněnec ministra práce a sociálních věcí pro řešení energetické chudoby Martin Sedlák. Tiskovou konferenci můžete sledovat přímo v tomto článku od 9:30 hodin.

Jízdenky na železnici podraží. Týká se to nejen Českých drah, ale i ostatních dopravců

18. října 2022 17:17

Jízdenky na železnici zdraží od 11. prosince o 15 procent. Takové zdražení chystají státní dopravce České dráhy u kilometrických tarifů i ministerstvo dopravy pro systém jednotného tarifu (SJT) One Ticket. Jednotné jízdenky lze využívat téměř ve všech vlacích v Česku bez ohledu na dopravce. Informovali o tom mluvčí drah a ministerstva.

Další rekordní inflace. Růst cen v Česku zrychlil na 18 procent, nejvíce od roku 1993

11. října 2022 10:08

Růst cen v Česku znovu zrychlil, když letos v září dosáhla meziroční inflace 18 procent. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Jedná se o nejvyšší hodnotu meziroční inflace od prosince 1993. Meziměsíčně vzrostly v září spotřebitelské ceny o 0,8 procenta. V meziročním i meziměsíčním srovnání se na růstu nejvíce podílely ceny bydlení, a to především zdražení energií.