CNN Prima News Český statistický úřad

Český statistický úřad

Výpis příspěvků ke štítku „Český statistický úřad“

Nástupní plat až 200 tisíc korun. Po IT expertech je obří hlad. Kteří si vydělají nejvíce?

Někteří Češi se o nedostatek dobře placené práce bát nemusí. Například IT experti a programátoři si nadále mohou říkat o skutečně velké peníze – nástupní mzda může být až 200 tisíc korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti Smitio z letošního března. Mezi jednotlivými obory IT je ovšem velký rozdíl, a v určité nevýhodě jsou navíc ženy.

Plynové kotle v EU do pár let skončí. Politici varují, že domy se tak stanou neprodejnými

Evropská unie zakázala vytápění fosilními palivy od roku 2040. Někteří europoslanci varují, že by v důsledku toho mohly domy vytápěné zemním plynem být už za pár let neprodejné. Pro novostavby se zákaz týká už od roku 2030. Ministerstvo průmyslu a obchodu kritiku odmítá a tvrdí, že směrnice není závazná a Česko si jednotlivé parametry může upravit podle svého.

Česko na chvostu evropského žebříčku. Expert vysvětluje, proč příjmy z turismu klesly

Jen Slovensko mělo z EU horší čísla než Česko v tom, kolik v jednotlivých zemích utratí zahraniční turisté. Ukazují to data Eurostatu. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež pro CNN Prima NEWS k předposlednímu místu v žebříčku řekl, že se jednalo o extrémní rok kvůli dopadu covidu na turismus. Podle něj bude klíčové najít bohatou zahraniční klientelu.

Boj s inflací? Slavíme den vítězství, těší Fialova poradce. Předpovídá růst reálných mezd

Dnes slavíme den vítězství v boji proti vysoké inflaci, prohlásil poradce premiéra Petra Fialy (ODS) a ekonom Štěpán Křeček. Český statistický úřad totiž ve čtvrtek oznámil výrazný pokles meziroční inflace na 2,3 procenta. Podle ekonoma Vladimíra Pikory bude ekonomický růst Česka záviset na Německu. Vysvětlil také, proč podle něj není problém, že meziměsíční inflace stoupla.

Inflace v Česku prudce spadla na 2,3 procenta. Naplňují se slova z mého projevu, ocenil Fiala

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v lednu výrazně zpomalil na 2,3 procenta z prosincových 6,9 procenta. Inflace je tak nejnižší od března 2021. Ve čtvrtek to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace je sice stále nad dvouprocentním cílem České národní banky, ale značně se mu přiblížila. Přesně na dvou procentech byla inflace naposledy na konci roku 2018 a ve stejný rok na jaře byla i pod hranicí dvou procent.

Ani letos na tom nebudeme ekonomicky lépe než před covidem. Stát se zadlužuje, jen pomaleji

Ministerstvo financí zhoršilo letošní výhled ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle ve čtvrtek zveřejněné predikce vzroste o 1,2 procenta, v listopadu přitom předpokládalo růst 1,9 procenta. Česko se tak ani v letošním roce nevrátí na ekonomickou úroveň před pandemií koronaviru, řekl novinářům vrchní ředitel sekce hospodářské strategie a politiky ministerstva financí David Prušvic. Deficit veřejných financí by se letos měl snížit na 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 3,6 procenta HDP. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zdůraznil, že Česko letos přestane být jednou z nejrychleji se zadlužujících zemí Evropské unie

Důchodci loni zchudli nejvíce za posledních deset let. Co jim především zdražilo život?

Životní úroveň českých seniorů se v posledním roce snížila. Může za to zdražení energií, které na důchodce často dopadlo více než na jiné domácnosti. Seniory by přitom měla chránit valorizace penzí, která se v době krize provádí mimořádně i několikrát za rok. Naději mají nyní ještě v rozhodnutí Ústavního soudu, který může zrušit změny u mimořádných výplat důchodů. Pokud by se tak stalo, životní úroveň důchodců by se naopak zvedla.