CNN Prima News propouštění

propouštění

Výpis příspěvků ke štítku „propouštění“

Spas se, kdo můžeš. Zkušení hutníci o pádu Liberty, zlatém padáku a vyhaslém srdci z ocele

Prázdné tramvaje a nezvyklé ticho. U hlavní brány oceláren Liberty Ostrava je problém vůbec někoho potkat. „Huť se už nerozjede. Prostě nevěřím, že by to bylo možné,“ říká 61letý Jan Šuta z rourovny. „Dělám tady 27 let, na rourovně všechno stojí. Sám už to doklepu do předčasného důchodu, mladším kolegům ale radím, ať si hledají práci. Zlaté padáky jako v roce 2011 se rozdávat nebudou,“ myslí si. Na 22. únor připravují odbory protestní mítink, odborový předák v Liberty Petr Slanina se přitom dušoval, že dokud bude 6 tisíc zaměstnanců huti dostávat výplaty, nebude je vyzývat k demonstracím. A mzdy na účet chodí.

Kovanda: Potřebujeme snazší propouštění. Žijete v neexistujícím světě, plísnil ho Středula

Potřebujeme zjednodušit systém propouštění zaměstnanců, nastínil v pořadu Co na to vaše peněženka hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Zdůvodnil to tím, aby se mohla rozvíjet a posilovat perspektivní odvětví. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly ale žije ekonom s podobnými představami v neexistujícím světě. Možné zavedení výpovědí bez udání důvodu označil za návrat do feudalismu a ohrožení demokracie.

Skopeček: Flexibilní zákoník práce zlepší ekonomiku. Vyhýbáte se odpovědnosti, řekl Samek

Chceme-li s českou ekonomikou něco udělat, musíme mít mnohem flexibilnější zákoník práce, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Proti tomu se ale ohradil místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek. Tvrdí, že je to zástupný problém a vyhýbání se odpovědnosti za ekonomickou nečinnost.

Zemětřesení v OpenAI: Po odvolání Altmana chce odejít 500 pracovníků, vznesli tvrdé požadavky

Zhruba 500 zaměstnanců firmy OpenAI ze 700 hrozí odchodem, pokud správní rada nerezignuje a do čela společnosti se nevrátí v pátek nečekaně odvolaný Sam Altman. Informují o tom zahraniční média. Dosavadní šéf firmy už si ale stihl najít nové místo – společně s bývalým předsedou správní rady OpenAI Gregem Brockmanem přecházejí do Microsoftu, největšího podporovatele OpenAI. Na síti X to v pondělí oznámil šéf softwarového giganta Satya Nadella.

Domácí průmysl strádá, důvodem je Čína či Německo. Pracovní trh je prý i tak vyprázdněný

Český průmysl je v útlumu. Firmy mají méně zakázek, v případě některých došlo k propadu poptávky až o 30 procent. Za poklesem prý stojí konkurence z Asie či nepříznivý stav ekonomiky v Německu. Některé podniky dokonce musely začát propouštět. Podle Svazu průmyslu je ale pracovní trh aktuálně vyprázdněný, a když někdo o práci přijde, snadno najde novou.

Česká pošta vysvětlila, podle čeho zavírá pobočky. Překvapila nižším počtem zrušených pozic

Česká pošta nadobro zavře 300 svých poboček. Nakonec zruší výrazně méně pracovních míst, než původně předpokládala – místo několika tisíc pozic půjde o 950. Pověřený ředitel České pošty Miroslav Štěpán na tiskové konferenci vysvětlil, podle jaké metodiky probíhal výběr poboček, které budou muset ukončit provoz. Zároveň konstatoval, že fronty na poštách budou nadále, i po redukci míst by je ale měli pracovníci zvládnout. Zrušením poboček chce pošta ušetřit zhruba 700 milionů korun ročně.