reklama

Potřebujeme vůbec nouzový stav? Ne, myslí si hejtman z ČSSD. Na rozdíl od Hamáčka

Nouzový stav nepotřebujeme, opatření mohou být účinná i bez něj, řekl CNN Prima NEWS hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Jeho vyjádření je v přímém rozporu se slovy jeho stranického šéfa Jana Hamáčka. Podle něj by neprodloužení nouzového stavu znamenalo doslova katastrofu a kolaps zdravotnictví.

reklama

„Systém krizového řízení v Česku funguje i bez ohledu na to, jestli tady je, nebo není vyhlášen nouzový stav. Je třeba hledat cesty, abychom si našli variantu a právní rámec. Pokud mají fungovat opatření, není podle mě nutné, aby to bylo v nouzovém stavu,“ řekl CNN Prima NEWS hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Je podle něj potřeba jen najít správný zákonný rámec. Času na to podle něj bylo dost a není třeba se každých 14 dnů scházet ve Sněmovně.

K tématu

„Domnívám se, že je to vše věcí podrobnější právní analýzy, protože je potřeba se podívat, co lze a nelze podle zákonů. Zavedení nouzového stavu jsme na počátku vnímali především z důvodů distribuce ochranných pomůcek. Samozřejmě jde i o nějaké nařizování pracovní povinnosti. Myslím, že se vše dá řešit. V kraji jsme to řešili třeba dohodou s konkrétními pracovníky,“ doplnil Netolický.

Hamáček: Nastal by kolaps zdravotnictví

Svými výroky jde ale zásadně proti tvrzení svého stranického šéfa a ministra vnitra Jana Hamáčka, který možnou absenci nouzového stavu označil za hrozící katastrofu.

„Pokud nouzový stav nebude prodloužen, bude to znamenat, že přestanou platit všechna nařízení na základě krizového zákona. To znamená, že budou moct otevřít hospody, obchody, služby, nebude platit zákaz shromažďování, budou se moct konat sportovní zápasy. Bude to znamenat kolaps českého zdravotnictví,“ řekl CNN Prima NEWS minulý týden Hamáček.

Stejně hovoří i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nebo premiér Andrej Babiš (ANO). Netolického kolegové z krajů vítají věcnou debatu s opozicí.

„O nouzovém stavu v ČR rozhodují komunisti. Až v této fázi se dostáváme do věcné debaty s opozicí, za jakých věcných podmínek jsou ochotni nouzový stav podpořit. Takhle to mělo být od začátku,“ prohlásil v nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Sám by pro prodloužení nouzového stavu ještě na čas byl, ale i podle něj je potřeba, aby se našlo brzy řešení bez stavu nouze.

O prodloužení bude vláda jednat v pondělí. Očekává se, že o něj Sněmovnu požádá a bude hledat podporu u opozice. Prodloužení nouzového stavu už předem odmítli podpořit komunisté.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač

Už několik let se jeden ze synů režiséra Ladislava Smoljaka domáhá autorských práv a z nich pramenících odměn za svého zesnulého otce. Vede několik soudních sporů, kde proti němu častokrát stojí Zdeněk Svěrák, který s jeho tatínkem dlouhá léta spolupracoval a založil s ním divadlo Járy Cimrmana. Dřív byli skoro jako rodina, dnes si nemohou přijít na jméno. Svůj boj ovšem vede Filip Smoljak sám, jeho sourozenci od něj dali ruce pryč.

Jurečka odsoudil výhrůžky Babišovi. I mě chtěli podříznout jako ovci, popsal exministr
Přibylo přes devět tisíc nakažených. Jde o třetí nejvyšší víkendový nárůst
Revoluce v očkování se zatím nekoná. Vakcíny přitom nechybí, jen se nestačí vyočkovat
reklama
reklama
Práce na prvním vesmírném hotelu začnou v roce 2025. Najdete v něm bar i lázně

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan
Další články
reklama
reklama