Komunisté odmítají podpořit prodloužení nouzového stavu, a tak menšinová vláda ANO a ČSSD bude muset hledat hlasy jinde. Šéf krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček už avizoval, že se obrátí na Piráty a STAN. Ti jsou ochotní s vládou jednat, mají ale své podmínky.
„Pan premiér se na nás zatím s žádostí neobrátil. V minulosti jsme nicméně již několikrát prodloužení nouzového stavu odmítli, neboť vláda dále selhává v ochraně lidí a ignoruje naše výzvy k nápravě,“ řekl CNN Prima NEWS Bartoš.
Nevylučuje, že by nakonec Piráti a STAN mohli vládě pomoct. Mají ale své podmínky. „Pokud bude kabinet konečně ochotný jednat v zájmu občanů a přistoupit na naše návrhy, které by zemi pomohly, jsme ochotni o prodloužení diskutovat,“ zdůraznil Bartoš.
Klíčové jsou podle Bartoše dostatečné kompenzace pro zasažené lidi či firmy nebo vyřešení situace ve školách. „Ředitelé škol by měli mít možnost umožnit výuku i jinak než distančně. Důležité pro nás je také schválení pandemického zákona, který nebude tolik zasahovat do práv a svobod veřejnosti jako současný nouzový stav,“ uvedl Bartoš.
Podobně reagoval i Rakušan. „STAN spolu s Piráty připravuje plán na zvládnutí pandemie s výhledem do konce tohoto roku. Při splnění základních podmínek, které z tohoto plánu vyplývají, jsme ochotni jednat o podpoře, ale určitě ne na celý měsíc,“ řekl CNN Prima NEWS Rakušan.
Bude to kolaps, varuje Hamáček
ODS je k nouzovému stavu skeptičtější. „Pokud chce vláda podporu nouzového stavu, měla by o tom zkusit alespoň jednat. Dosud si premiér vystačil s komunisty. Důvody ke změně dosavadního postoje ODS ale žádné nejsou. Vláda působí rezignovaně a sám ministr zdravotnictví říká, že opatření nefungují,“ řekl šéf ODS Petr Fiala.
V pondělí má o postupu jednat Anticovid tým složený z ODS, lidovců a TOP 09. Chtějí například snazší a rychlejší odškodnění podnikatelů či urychlení očkování.
Vedení KSČM v pátek doporučilo svým poslancům, aby vládě už s nouzovým stavem nepomáhali. Hamáček CNN Prima NEWS řekl, že pokud 14. února nouzový stav skončí, bude to znamenat, že téměř všechna vládní opatření přestanou platit. Otevřely by se restaurace, obchody, školy i služby. Podle Hamáčka by to znamenalo totální kolaps ve zdravotnictví.