Partie: Nouzový stav by měl po dvou měsích skončit 17. května, potvrdil premiér

Andrej Babiš, Jan Hamáček, Petr Fiala a Ivan Bartoš v Partii Terezie Tománkové.

PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ 10.5.2020 1/2

Vláda nebude chtít prodloužit nouzový stav, ten by měl tak 17. května skončit. V Partii Terezie Tománkové to potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). Před pár dny přitom ještě připouštěl, že by vláda mohla požádat o týdenní prodloužení.

Nouzový stav byl v České republice vyhlášen 12. března. Po více než dvou měsících by tak měl skončit. „Nebudeme žádat o prodloužení nouzového stavu. Plán rozvolňování zvládneme kompetencemi ministra vnitra a ministra zdravotnictví,“ prohlásil v Partii premiér Babiš.

„Po 17. květnu může nouzový stav skončit, ta opatření budou vydávána podle zákona o ochraně veřejného zdraví,“ potvrdil Hamáček.

Ve čtvrtek přitom ještě Babiš říkal, že vláda by mohla požádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu až do 25. května, pokud by poslanci nestihli projednat zákon rozšiřující pravomoci ministra zdravotnictví.

Ten ve čtvrtek schválila vláda. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) to pomůže regulovat opatření i po skončení nouzového stavu. Větší pravomoci by měl mít Vojtěch pouze do konce roku 2020. Nový zákon počítá s tím, že by mimořádná rozhodnutí ministra zdravotnictví dodatečně do 48 hodin stvrzovala vláda.

Rozvolňování opatření má v České republice skončit 25. května. Za daných hygienických podmínek se 11. května mohou otevřít například všechny provozovny v nákupních centrech, holičství, kadeřnictví, letní zahrádky restaurací a kaváren, divadla, nebo kina.

O dva týdny později, 25. května, se budou moci otevřít zbývající podniky, jako vnitřní prostory restaurací a hospod, hotely, kempy nebo zámky a hrady.

Epidemiolog Rastislav Maďar v druhé části pořadu Partie řekl, že právě obchodní centra jsou jedním z největších rizik nákazy infekcí COVID-19. Podle něj se musí změnit způsob uvažování návštěvníků a provozovatelů, kteří by měli dbát na zvýšenou hygienu.

Harmonogram rozvolňování najdete i na webu CNN Prima NEWS.

Tagy: