Lidé by už brzy venku mohli sundat roušky, slíbili Babiš s Hamáčkem v Partii

Andrej Babiš v Partii Terezie Tománkové.

PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ 10.5.2020 1/2

Nošení roušek by mohlo být povinné jen ve vnitřních prostorech, jako jsou obchody nebo městská hromadná doprava. Venku by nošení roušek bylo dobrovolné. V nedělní Partii Terezie Tománkové to řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

„Byl jsem nakupovat, byl jsem i venku. Možná je potřeba udělat nějaké změny a nečekat do poloviny června. Roušky – možná je budeme nosit jen ve vnitřních prostorech. V pondělí na vládě to budeme debatovat,“ řekl v Partii premiér.

Dodal, že poslední slovo budou mít epidemiologové. „Nejsme to my, kdo rozhodují. Ale když jde na ulici rodina, tak asi nemá smysl, aby měli povinně roušky. Pro mě je komické, když jdu po ulici, lidi mě poznají a rychle si nasazují roušky, jako kdybych to byl já, kdo to způsobil,“ prohlásil při odchodu ze studia CNN Prima NEWS Babiš.

V kině s rouškou, v parku bez

Stejný názor má i Hamáček. Podle něj vláda může nařízení změnit. „Jak máme nastaven ten harmonogram, tak vždy, když zjistíme, že se situace vyvíjí dobře, tak můžeme situaci urychlit. Můžeme to udělat i s rouškami,“ připustil Hamáček.

„Řešení, které by se mohlo nabízet, bude, že roušky budou povinné jen v uzavřených prostorech – kině, veřejné dopravě, obchodech,“ nastínil Hamáček.

Nošení roušek venku by bylo dobrovolné. „Venku to vláda jen doporučí a bude na lidech, jestli je budou mít,“ uvedl v Partii vicepremiér. Odkdy by se nařízení změnilo, zatím ale není jasné. Podle dosavadních vyjádření mělo být nošení roušek povinné až do poloviny června.

Epidemiolog expertního týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar v druhé části Partie řekl, že resort zdravotnictví bude požadovat, aby nošení roušek venku bylo povinné až do 15. června. Debata na vládě bude podle něj politická.

Chovali jste se alibisticky, vyčítal vládě Bartoš

Lídři opozice Petr Fiala (ODS) a Ivan Bartoš (Piráti) vládu kritizovali za to, že rozvolňování opatření proti koronaviru nedává smysl. „Vláda jednala v řadě směrů chaoticky. Rodiče i učitelé jsou vyděšení, protože rozvolňování je chaos,“ prohlásil Fiala.

Hamáček mu oponoval s tím, že žádná jiná vláda nebyla postavena před podobnou výzvu. „Reagovali jsme v minutách, hodinách. Až bude poučení z toho vývoje, najdou se chyby. Ale v globále to republika zvládla, čísla hovoří jasně,“ kontroval šéf ČSSD.

Bartoš vládním špičkám také vyčítal, že se chovaly alibisticky, když v lednu tvrdily, že je Česká republika na koronavirus připravena. „Zdravotnický systém nebyl připravený, koupili jsme si čas. Od té doby uběhlo měsíc a půl, kdy se velmi pomalu rozvíjela chytrá karanténa,“ kritizoval šéf Pirátů.

Fiala zdůraznil, že část občanů se obává, aby vláda nezneužila nouzový stav k posílení svých pravomocí. „Lidé mají strach, aby se to nezneužilo v zájmu svobody,“ míní Fiala.

Premiér Babiš odmítl, že by byla ohrožena demokracie. „Od začátku nám šlo o to, abychom ochránili tisíce životů. Nikdy nám nešlo o to, abychom to zneužili,“ tvrdí Babiš.

Tagy: