Sněmovna prodloužila nouzový stav do 12. prosince, vláda ho chtěla ještě déle

Andrej Babiš

CNN Prima NEWS - živé vysílání

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek odhlasovala prodloužení nouzového stavu do půlnoci 12. prosince. Návrh předložila KSČM. Vláda žádala prodloužení o třicet dní, tedy do 20. prosince. Debata trvala zhruba 8,5 hodiny.

Návrh komunistických poslanců získal nejvíce hlasů v orientačním hlasování, a byl tedy prvním v řadě. V ostrém hlasování pak pro něj zvedlo ruku 54 ze 103 přítomných poslanců. Vedle komunistů získal podporu také od ANO a ČSSD.

Zvítězil rozum a odpovědnost, napsal Hamáček

O vládním návrhu a dalších termínech, jak je navrhovaly jiné opoziční kluby, už dolní komora nehlasovala. Lidovci a TOP 09 chtěli nouzový stav do 4. prosince, ODS do 27. listopadu a Piráti do 24. listopadu. Nezařazený poslanec Marian Bojko (Jednotní) žádal, aby stav nouze od pátku skončil.

„Ve Sněmovně zvítězil rozum a odpovědnost, nouzový stav byl prodloužen do 12. 12. 2020. Pokud se však nestane zázrak, žádost o prodloužení nouzového stavu a dnešní debatu si zopakujeme za tři týdny,“ napsal na Twitter vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Bez souhlasu Sněmovny by nouzový stav skončil s pátkem. Jsou na něj vázány restrikce k omezení šíření nákazy, jak je stanoví i nový protiepidemický systém PES ministerstva zdravotnictví.

Ukončete diskriminaci malých obchodníků, pověřili poslanci vládu

V přijatých doprovodných usneseních Sněmovna ve čtvrtek mimo jiné na návrh Pirátů pověřila vládu, aby do 23. listopadu zajistila ukončení diskriminace českých obchodníků proti velkým nadnárodním řetězcům. Vláda by měla nastavit provoz maloobchodních prodejen za stejných hygienických opatření, aby se v nich nekoncentrovali lidé.

Sněmovna požádala vládu i o to, aby revidovala protiepidemický systém PES tak, aby první stupeň nevyžadoval nouzový stav a definovala stav nula, kdy PES nebude vyžadován vůbec. Poslanci také chtějí, aby jim kabinet předložil nejméně den před koncem stavu nouze zprávu o dalším navrhovaném postupu a vyhodnocení dosavadních opatření. Kromě toho Sněmovna vyslovila poděkování všem zdravotníkům, pracovníkům v sociálních službách, vojákům, hasičům nebo hygienikům i dalším profesím, které se starají o pacienty s covidem.

Na jaře trval nouzový stav dva měsíce

Sněmovna schvalovala prodloužení už koncem října. Kabinet žádal stejně jako nyní o 30 dnů, poslanci tehdy souhlasili podle návrhu části opozice se 17 dny.

Na jaře v Česku platil kvůli šíření koronaviru nouzový stav od 12. března do 17. května. Po souhlasech dolní komory se tehdy prodlužoval dvakrát.

Tagy: