reklama

Nová éra cestování: Kolik peněz si lidé musí připravit pro vesmírnou turistiku?

Úspěšné přistání americké kosmické lodi Crew Dragon se dvěma astronauty na palubě přineslo novou éru cestování do vesmíru. Poprvé totiž let zajistila soukromá společnost SpaceX namísto vládní vesmírná agentury. Nyní se k vesmírné turistice chtějí připojit i Rusové. Na kolik ale jejich novodobé vesmírné kovboje cesta vyjde?

reklama

Rusko se rozhodlo po vzoru společnosti SpaceX, kterou vlastní miliardář a podnikatel Elon Musk, vyslat dva turisty na mezinárodní vesmírnou stanici. Ti by měli odletět koncem příštího roku.

Rusové nyní nechtějí zveřejnit, kdo jsou dva soukromí cestovatelé, ale slíbili, že počátkem příštího roku oznámí jejich jména. Půjde o krátkodobý let s vesmírnou lodí Sojuz a součástí výletu bude i společný výstup do volného vesmíru pod vedením zkušeného ruského kosmonauta.

K tématu

Při vesmírných zájezdech budou hrát roli především finance. V přepočtu si tito dva neznámí turisté musí připravit zhruba 725 milionů korun. První podnikatel Dennis Tito, který v roce 2001 navštívil Mezinárodní vesmírnou stanici, zaplatil za osm dní přibližně 478 milionů korun.

První výlety do vesmíru organizovala už v letech 2001 až 2009 společnost Space Adventure. Ta ve spolupráci s ruskou korporací Energia uspořádala osm turistických misí.

Tagy: budoucnost SpaceX astronauti Vesmír peníze cestování turisti vesmírná mise Rusko

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem přes 7700 pacientů a z toho přes 1500 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

360°

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Lidé, kteří koronavirus prodělali, mohou mít lepší imunitu než očkovaní, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové kardiochirurg z IKEM Jan Pirk. I když je příznivcem očkování, podle něj by se například u cestování měl brát ohled i na míru protilátek v těle. Biochemik Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka pak v pořadu uvedl, že když vakcinaci „nezvoráme“, do léta by měly být proočkované ohrožené skupiny Čechů a situace bude lepší.

Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
EU nám říká, jak má být zahnutý banán, ale definici úmrtí na covid neznáme, míní Pirk
Další články
reklama
reklama