Nová éra cestování: Kolik peněz si lidé musí připravit pro vesmírnou turistiku?

Úspěšné přistání americké kosmické lodi Crew Dragon se dvěma astronauty na palubě přineslo novou éru cestování do vesmíru. Poprvé totiž let zajistila soukromá společnost SpaceX namísto vládní vesmírná agentury. Nyní se k vesmírné turistice chtějí připojit i Rusové. Na kolik ale jejich novodobé vesmírné kovboje cesta vyjde?

Rusko se rozhodlo po vzoru společnosti SpaceX, kterou vlastní miliardář a podnikatel Elon Musk, vyslat dva turisty na mezinárodní vesmírnou stanici. Ti by měli odletět koncem příštího roku.

Rusové nyní nechtějí zveřejnit, kdo jsou dva soukromí cestovatelé, ale slíbili, že počátkem příštího roku oznámí jejich jména. Půjde o krátkodobý let s vesmírnou lodí Sojuz a součástí výletu bude i společný výstup do volného vesmíru pod vedením zkušeného ruského kosmonauta.

Při vesmírných zájezdech budou hrát roli především finance. V přepočtu si tito dva neznámí turisté musí připravit zhruba 725 milionů korun. První podnikatel Dennis Tito, který v roce 2001 navštívil Mezinárodní vesmírnou stanici, zaplatil za osm dní přibližně 478 milionů korun.

První výlety do vesmíru organizovala už v letech 2001 až 2009 společnost Space Adventure. Ta ve spolupráci s ruskou korporací Energia uspořádala osm turistických misí.

Tagy: