Nejvyšší soud bude mít těžkou práci, řekl advokát Sokol ke kauze Kuciak

Tak velké vzedmutí občanské společnosti, jaké vyvolala vražda Jána Kuciaka, Slovensko od revoluce nezažilo. Kauza odhalila silné napojení podsvětí na nejvyšší patra politiky a lidem došla trpělivost. Na otázku, jaké reakce čtvrteční rozsudek vyvolal, odpovídali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové advokát Tomáš Sokol a blízký spolupracovník Jána Kuciaka novinář Marek Vagovič.

Verdikt soudu šokoval politiky, kolegy novináře, ale především rodiče Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Překvapení neskrýval ani vedoucí investigativního týmu webu Aktuality.sk Marek Vagovič. „Skandál. Nenapadají mě jiná další slova,“ reagoval Vagovič na otázku Pavlíny Wolfové, zda tento rozsudek čekal. On sám nerozumí, proč takto soud rozhodl.

„Kdyby takto soudci rozhodovali i v minulosti, nikdy by se jim nepodařilo dát za mříže nikoho z podsvětí,“ myslí si Vagovič. Tyto silné emoce ale podle advokáta Tomáše Sokola opadnou. „I politici asi časem uberou. Já osobně verdikt nijak nehodnotím. Nemohu být ani zklamán, ani šokován,“ řekl.

Rozporuplný průběh

Na čem se ale oba shodli, je fakt, že líčení bylo dost netypické. „Mám z toho divný pocit. Vyplouvá na povrch, že dva členové senátu nemají dobré vztahy s předsedkyní a na základě toho rozhodli,“ tvrdí Vagovič, podle kterého byl soud z hlediska důkazů příliš perfekcionistický.

Zároveň slovenská prokuratura předložila soudu v pondělí nový důkaz. „Je to dost nečekané a atypické nejen u nás, ale i na Slovensku,“ zhodnotil proces advokát Sokol. Podle něj bude mít nyní Nejvyšší soud těžkou práci. „Předpokládám, že by to obžaloba měla nějak vysvětlit,“ dodal.

Ať už Nejvyšší soud rozhodne jakkoliv, novináři se kauzou a dalšími tématy z podsvětí budou dále zabývat. „I na členy senátu se chceme podívat,“ sdělil Vagovič, který kvůli své práci strach nemá. „Namístě je jen mírná opatrnost,“ řekl.

Tagy: