reklama

Nový přírůstek v plzeňské zoo: Narodili se dva vzácní lvi berberští

Dvě mláďata vzácných lvů berberských
Foto: ZOO Plzeň

Dvě mláďata vzácných lvů berberských se narodila 4. srpna v plzeňské zoologické zahradě. Matkou malé lvice a lva je šestiletá Tamika, která je již matkou samice Amiry z roku 2016 a trojčat z roku 2018. Pavilon je až do odvolání pro návštěvníky uzavřen, aby lvice měla potřebný klid. Lidé mohou ale ve venkovním výběhu pozorovat otce lvíčat, desetiletého Matesa, a dvouletého Dabira, řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

reklama

V zoo byla v jednu chvíli až sedmičlenná tlupa lvů. Některá odrostlá mláďata už odcestovala do jiných zahrad. První plzeňské mládě lva berberského Amira je matkou trojčat v zoo v Herbersteinu v Rakousku.

Mláďata Baqir, Deema a Luisa (nově pojmenovaná Esma) odjela loni do různých francouzských zoo. „Poslední se chystá k odjezdu více než dvouletý Dabir, nová expozice se pro něj dokončuje v Zoo Chleby,“ uvedl Vobruba. Zoo také loni přišla o čtyřletou samici Neylu, která uhynula na pooperační komplikace po těžkém porodu trojčat, která rovněž nepřežila. Před převozem do jiné zahrady museli chovatelé utratit kvůli těžké vrozené vývojové vadě roční samici Damali.

Vzácné lvy berberské chová plzeňská zoo od roku 2002. Odchovů se nedočkala od původního samce Vilíka a samic Zuoiny a Lekyshy –⁠ Blanky. Teprve Vilíkův desetiletý pravnuk Mates s mladými samicemi Tamikou a Neylou dosáhli úspěšných odchovů.

Lev berberský je nejohroženější poddruh lva. V přírodě je vyhubený a přežívá jen v zajetí. Zachránil se díky marockému králi, v jehož zvěřincích byl chovaný.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Že do rozhodujícího dne amerických prezidentských voleb zbývá už jen týden a půl, připomněla i politicky rušná sobota, v níž o sobě dali vědět současný prezident Donald Trump i bývalý prezident Barack Obama. Oba tak učinili ve státě, který tradičně hraje ve volebním klání naprosto zásadní roli – na Floridě. Zatímco současný šéf Bílého domu v předčasném termínu odvolil (a pochlubil se tím, že zvolil sám sebe), ten bývalý se proti němu silně vymezil. Emocemi nabitá předvolební kampaň v nebývale rozdělených Spojených státech se blíží do svého dramatického finále. A my pro vás situaci sledujeme přímo na místě.

Koronavirus

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Mezi Čechy roste strach z pandemie koronaviru. Uvádí to společný projekt výzkumných agentur s názvem National Pandemic Alarm. Vyplývá z něj, že nadpoloviční většina Čechů se na vývoj pandemie dívá pesimisticky. Češi se navíc nepříliš kladně vyjadřují směrem k očkování proti nemoci COVID-19. Do výzkumu se kromě Čechů zapojili i Slováci, Poláci, Maďaři a Bulhaři.

reklama
Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili nejméně osm dětí
Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna
Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy
reklama
reklama
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Vláda

Domácí zpravodajství

Je to komické. K porušení nařízení nedošlo, hájí ombudsman Křeček Prymulu
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama