CNN Prima News narození

narození

Výpis příspěvků ke štítku „narození“

Úřady sedm let tají údaje o počtu jmen i příjmení. Nevíme, kolik je Kryštofů, Fialů ani Gottů

Kolik nyní žije v Česku třeba Marií, Klausů, Horáčků nebo Anet, to řadový občan nemá šanci zjistit. Ministerstvo vnitra i Český statistický úřad (ČSÚ) informace o četnosti jmen a příjmení už sedm let tají a oblíbené webové stránky typu Kdejsme.cz či Nasejmena.cz přinášejí zastaralé údaje z roku 2016. Statistikou přitom každý rok pořádně zamíchají zesnulí i narození – v letech 2017 až 2022 v České republice přišlo na svět 663 964 dětí a naopak 725 993 osob zemřelo.

Úleva pro rodiče nedonošených dětí. Speciální oděv jim umožní kontakt s miminkem po porodu

Předčasný příchod nového člena rodiny na svět bývá pro rodiče velmi stresující. Zejména maminky mohou trpět pocity beznaděje, selhání či bezmoci. Nezisková organizace Nedoklubko proto našla způsob, jak jim v jejich tíživé situaci ulehčit. Vyvinula speciální tričko na klokánkování, které rodičům umožní kontakt s dítětem co nejdříve po porodu. Novou pomůcku by organizace ráda rozšířila do všech perinatologických center v České republice. K tomu však potřebuje pomoc.

Otec nemohl kvůli pandemii k porodu, soud mu nyní dal šanci na odškodné. Na účast měl právo

Ústavní soud (ÚS) dal rodině novou šanci na odškodnění za to, že otec nemohl být u porodu kvůli tehdy platným opatřením proti šíření koronaviru. Účast je součástí práva na rodinný život, zdůraznila justice v nálezu. Doplnil, že narození dítěte je velmi významným, možná nejvýznamnějším okamžikem pro rodinu, jehož společné prožití může posílit pouto mezi matkou, otcem a dítětem.

Předčasné Vánoce ve Dvoře Králové. V tamní zoo se narodilo mládě ohroženého nosorožce

V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se 13. prosince narodilo nosorožec dvourohého černého východního poddruhu, který je ohrožen vyhynutím. Nové mládě je samice a jde o druhý tamní letošní přírůstek. Prvním byl v březnu sameček, který dostal jméno Kyjev. V úterý to řekla mluvčí zoo Zuzana Boučková. Dvorský safari park patří k největším a nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě.