Nový sníh těší lyžaře. V horách ale platí lavinové nebezpečí. Na co si dát pozor?

Vydatné sněžení na českých horách pokračuje. V Jizerských horách a Krkonoších během víkendu napadlo několik desítek centimetrů nového sněhu. Lyžaři jásají, zároveň se ale na Krakonošově území zvýšilo riziko pádu lavin.

Velká část Česka se v neděli probudila do bílého rána. Sníh padal hlavně na horách. „Od pátečního večera vydatně sněžilo hlavně v Jizerských horách a v Krkonoších, na některých místech tam připadlo i půl metru sněhu,“ popsala meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu Jana Hujslová.

K TÉMATU: Drama v Alpách: Český turista strhl lavinu. Vlekla ho 300 metrů, pomohl speciální airbag

„Jdu z chaty pod Studničnou horou a je 50 centimetrů nového sněhu. A pořád padá, tak to bude ještě veselý,“ popsal jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS.

Od nedělního rána ale v Krkonoších platí třetí z pěti lavinových stupňů. Horská služba vyzývá k opatrnosti. „Na hřebenech se sníh ukládal na zledovatělou pokrývku,“ popsal mluvčí Horské služby ČR Marek Fryš. Sněhová pokrývka tak má slabší stabilitu a lavina se na strmých svazích může uvolnit i při malém zatížení.

„Jdeme jenom se psem na procházku, rozhodně neplánujeme jet nahoru,“ popsal jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS a dodal, že ví, jak se při třetím lavinovém nebezpečí chovat. „Nevystavujeme se mu a chodíme po turistických trasách. Lidé by se neměli vydávat do lesů a tam, kde není vyznačená stezka a kde jsou označená lavinová nebezpečí,“ dodal.

Výstraha před silným sněžením a větrem má skončit v neděli o půlnoci. Od úterý by se už mělo mírně oteplit, ovšem na horách zůstanou teploty stejné.

Tagy: