reklama

Roman Prymula

Nejnovější příspěvky k tématu

Hostomský: Bavorský model může fungovat. Jen očkování nás teď nespasí, namítá Prymula

18. listopadu 2021 05:21

Zavedení takzvaného bavorského modelu, kdy se lidé bez očkování nepodívají například do restaurací, by mohlo proti sílící epidemii zabrat. Myslí si to biochemik Zdeněk Hostomský a argumentuje zvýšením tlaku na lidi, aby s vakcinací souhlasili. Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly ale aktuální situaci samotné očkování zachránit nemůže.

Průběh covidu komplikují další infekce, objevuje se i chřipka. Pomohou znovu respirátory?

11. listopadu 2021 18:38

Loni chřipka především kvůli přísným lockdownům a nošení roušek a respirátorů prakticky vymizela, letos by proto mohla vzhledem k nižší imunitě lidí udeřit o to silněji, a výrazně tak zkomplikovat průběh nemoci COVID-19 u řady pacientů. Některým už totiž jiné respirační choroby průběh koronaviru znepříjemňují. Jde například o tzv. RS viry. Na sociální síti upozornil na některé případy molekulární biolog Omar Šerý. Podle epidemiologa Romana Prymuly se ale i letos dá chřipková nákaza redukovat nošením respirátorů.

Sledujte ZÁZNAM Nového dne s Prymulou: Máme se připravit na další zpřísnění opatření?

29. října 2021 07:51

V nemocnicích je s covidem téměř 1 300 pacientů, nejvíce od 17. května. Stejně tak se každým dnem zvyšují i počty nakažených. Počet hospitalizovaných v těžkém stavu ale mírně klesl na 167 lidí. Opravdu se epidemie vymkla kontrole? A jak aktuální vývoj hodnotí epidemiolog Roman Prymula? Rozhovor můžete sledovat od 8:15 na CNN Prima NEWS nebo na našem webu.

Prymula: Kampaň nefunguje. Skoro jsme vyčerpali nápady, jak motivovat lidi k očkování

8. října 2021 17:14

Česká republika už nemá moc nástrojů, jak motivovat veřejnost k očkování proti nemoci COVID-19, řekl v pořadu K věci bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Obává se, že stejně tak nebude zájem o posilující třetí dávku vakcíny, která se zpřístupňuje v reakci na klesající hladiny protilátek v těle. Tu sám doporučuje všem, především ale rizikovým skupinám, řekl na CNN Prima NEWS.

Chřipky budou mít delší průběh. Kvůli covidu nemáme imunitu, upozorňuje Prymula

30. září 2021 09:15

Roušky a respirátory, které nás z části ochránily před nákazou koronavirem, mohou za snížení imunity vůči jiným respiračním onemocněním, sdělil v pořadu Nový den epidemiolog Roman Prymula. Virová nachlazení tak namísto pár dnů trvají i dva týdny, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS. Lékaři podle něj už nyní hlásí plné čekárny.

Hlavní zprávy

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko
Miloš Zeman

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu zemí visegrádské čtyřky. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama

Roman Prymula

Roman Prymula je český epidemiolog, který byl v březnu 2020 předsedou Ústředního krizového štábu aktivovaného kvůli COVID-19. V září a říjnu 2020 působil jako ministr zdravotnictví ČR. S manželkou Ruslanou má dceru Karolínu a syna Alberta.