reklama

Sledujte ZÁZNAM: O krok blíž k Fialově vládě. Pět stran se chystá na podpis koaliční smlouvy

Lídři pěti stran (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN, Piráti) se v pondělí dopoledne chystají podepsat koaliční smlouvu. Na jejím základě by měla vzniknout 18členná vláda Petra Fialy (ODS). Zmiňované strany mají ve Sněmovně většinu 108 hlasů.

reklama

Návrh smlouvy podpořila minulý týden širší vedení stran. Koaliční smlouvu má ještě schválit celostátní fórum Pirátů. „Republikové předsednictvo Pirátské strany mě pověřilo podepsáním koaliční smlouvy vznikající vlády koalic Spolu a Pirátů se Starosty. Rozhodnutí vedení strany bylo jednohlasné. Výsledek hlasování našeho Celostátního fóra by měl být znám 15. listopadu,“ napsal na Twitteru šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Nová vláda má mít 18 členů. ODS připadne pět resortů, obsadí ministerstvo financí, dopravy, spravedlnosti, kultury a obrany. Starostové budou mít ministra vnitra, školství, průmyslu a obchodu a ministra pro evropské záležitosti.

Pirátům náleží ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo zahraničí a funkce ministra pro legislativu, lidovcům ministerstva práce, zemědělství a životního prostředí a TOP 09 ministr zdravotnictví a ministr pro vědu.

V pondělí odpoledne se poprvé sejde nová Sněmovna. Poslanci složí slib a zřídí mandátový a imunitní výbor. Vedení dolní komory si budou volit ve středu.

Tagy:
politika STAN Petr Fiala Sněmovna Piráti vláda Spolu

Hlavní zprávy

Jsme opice z Afriky. Legendu znepokojilo, že cenu Lva Jašina nedostala opora Senegalu

Zlatý míč v rukou Lionela Messiho hnul žlučí velké části fotbalových fanoušků, expertů i bývalých hráčů. Řadí se mezi ně i někdejší opora Manchesteru United Patrice Evra. Ten má k slavnostnímu galavečeru ještě jednu výtku. Cenu Lva Jašina pro nejlepšího brankáře roku podle něj nedostal strážce brány londýnské Chelsea Édouard Mendy kvůli tomu, že je reprezentantem z Afriky.

reklama

Domácí zpravodajství

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

reklama