reklama

Podpora Babiše není zneužití státní návštěvy. I Orbán má své preference, říká Králíček

Do České republiky ve středu zavítá maďarský premiér Viktor Orbán. Jednat bude s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) a sejde se i s prezidentem Milošem Zemanem. Premiéři pak společně navštíví Ústecký kraj, kde Babiš vede kandidátku své strany do říjnových sněmovních voleb. Podle poslance ANO Roberta Králíčka nejde o zneužití státní návštěvy. „Orbán podpoří premiéra ve svém volnu a na neutrální půdě,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

„Pokud by podporoval hnutí ANO v Kramářově vile nebo v Lánech při státní návštěvě premiéra a prezidenta Miloše Zemana, pak bych v tom možná viděl jakousi možnost zneužití. Toto však bude na neutrální půdě a v jeho volném času,“ okomentoval středeční účast Orbána na Babišově předvolební kampani Králíček.

„I v minulosti se stávalo, že zahraniční státníci podporovali různé strany v předvolebním boji a myslím si, že pakliže pan Orbán bude chtít navštívit předvolební meeting hnutí ANO, tak je to čistě jeho rozhodnutí. I Orbán má své emoce a preference a může je vyjádřit. Není to zneužití státní návštěvy,“ zhodnotil Králíček.

S Viktorem Orbánem udržuje Babiš dobré vztahy již delší dobu. Premiéři mají na řadu věcí podobné názory a už dříve například společně kritizovali Evropskou unii, která podle nich dostatečně nebrání své hranice před ilegální migrací. Oba se také shodli na tom, že nelegální imigraci do Evropy je třeba předcházet.

Premiéra Orbána kritizovaly opoziční strany Piráti spolu se Starosty. Podle nich „dlouhodobě škrtí práva demokratické opozice, médií, nezávislých neziskových organizací i menšin”. „Koalice Pirátů a Starostů na téma porušování práv v Maďarsku poukazuje i v souvislosti se zhoršující se situací v oblasti korupce, nezávislosti médií nebo práv menšin během vlády Andreje Babiše,“ uvedla ve svém prohlášení koalice.

Králíček: Problém migrace se týká celé EU

Otázka nelegální migrace je jedním z hlavních témat kampaně hnutí ANO. Podle některých politiků ho však Babiš využívá jen k tomu, aby odvrátil pozornost od opravdu důležitých problémů. S tím však Králíček nesouhlasí. „Nemyslím si, že by bylo nejviditelnější. Myslím si, že pan premiér se stále více věnuje domácí scéně, ekonomice a postcovidovým opatřením,“ podotkl Králíček.

Podle něj bývá problém nelegální migrace podceňován, ale i zveličován. „Netýká se jen České republiky, ale celé Evropské unie,“ řekl v pořadu K věci Králíček a připomněl situaci na maďarsko-srbských hranicích, přes které prchá velké množství nelegálních migrantů. „Jak vidíme, riziko se nemusí týkat primárně našich hranic,“ uvedl Králíček. „My sice nemáme na hranicích stovky migrantů, přesto se nás tento problém může dotknout v rámci Evropské unie. Již v minulosti jsme byli svědky tlaku na rozdělování migrantů podle kvót,“ připomněl politik.

„Vzhledem k tomu, že má pan Babiš dobré vztahy s představiteli některých států EU a zejména s V4, tak si myslím, že je to aktuální téma, o kterém se diskutuje,“ doplnil poslanec hnutí ANO. „Otázka nelegální migrace by neměla být předmětem předvolebních bojů, ale měli bychom ji řešit dlouhodobě,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik
Politika

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem
Miloš Zeman

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem

Hradní kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam z nedávné schůzky v ÚVN, kde prezidenta Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Někteří lidé na sociálních sítích začali pochybovat o tom, zda byly záběry pořízené skutečně 14. října. Podezření vyvolává fakt, že Mynář i Vondráček během 21. října vystoupili ve veřejném prostoru s úplně stejným oblečením, které měli na sobě i před týdnem.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Šejkovské kostýmy nechte doma. Newcastle prosí žertující fanoušky o změnu outfitu

Jakmile převzal Newcastle United Veřejný investiční fond Saúdské Arábie, zavládla u fanoušků tradiční anglické fotbalové značky velká radost. Vidinu obrovských financí a potenciálního vzestupu Newcastlu oslavili i tak, že na první zápas pod novými majiteli vyrazili mnozí příznivci v improvizovaném oblečení šejků. To se ale klubu nelíbí a mluví o kulturně nevhodném kroku. Vedení žádá fanoušky o „anglický“ outfit.

PŘEHLEDNĚ o Zemanově stavu: Časová osa od první hospitalizace po zveřejnění videa

Nejdiskutovanější téma po volbách v Česku? Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana, který více než týden leží na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Ústřední Vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze. Předmětem sporů je i sled událostí. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila přehlednou časovou osu od první hospitalizace hlavy státu v září po čtvrteční zveřejnění videa, na kterém Zeman leží na nemocničním lůžku.

Další přešlap Bidena. Už popáté líčil setkání s mužem, který byl v tu dobu rok po smrti

Joe Biden opět vzbudil rozruch. Tentokrát historkou o setkání s průvodčím ve vlaku. Má to ale jeden háček. Zmíněný pracovník amerických železnic byl v době, kdy se měl s prezidentem setkat, už rok po smrti. A není to zdaleka jediná věc, která v příběhu nesedí. Za poslední rok přitom Biden tuto příhodu odvyprávěl v různých verzích už popáté. Naposledy během středečního vystoupení ve svém rodném městě Scranton, kde hovořil o svých plánech ohledně infastruktury.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Testy kontrolovat nechceme, brání se hospodští. Někteří budou nová nařízení bojkotovat

Majitelé restaurací se obávají, že jim kvůli novým proticovidovým opatřením, která začnou platit od 1. listopadu, klesnou tržby. Pracovníci stravovacích podniků totiž nově budou muset kontrolovat hosty, zda mají bezinfekčnost. Skončí také proplácení testů na koronavirus pro dospělé. Ministerstvo zdravotnictví chce novými restrikcemi donutit k vakcinaci dosud neočkované, kterým přitom v očkování nic nebrání.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama