reklama

Obce přicházejí o peníze, zrušily nebo odložily investice za miliardy

Města kvůli nákladům na boj s pandemií koronaviru pozastavují a ruší tisíce investičních projektů. Dnes to řekl předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Nejistota obcí prý pramení i z nastavení vládní podpory pro živnostníky. Její část totiž financují přímo obce.

reklama

Města a obce podle unikátního šetření Svazu měst a obcí (SMO) už na přímý boj s koronavirem vynaložily zhruba dvě miliardy korun. To se také projevilo na jejich rozpočtech. Kvůli tomu bylo do dnešního dne zrušeno více než 10 tisíc investičních projektů za 10,4 miliardy korun a pozastaveno jich bylo dalších 23 tisíc za zhruba 27,6 miliardy korun.

„Ze strany měst a obcí jsou nejčastěji rušeny například rekonstrukce místních komunikací, otázky vodohospodářských děl, ale také rekonstrukce veřejných prostranství, nebo rozšíření kapacit mateřských a základních škol,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Podle Lukla byly obce v uplynulém období největšími investory Česka a vláda by se měla zasadit o to, aby se jim příjmy dále nesnižovaly. „I teď jsme připraveni pomoci, a to nejen lokální ekonomice, ale i národnímu hospodářství. Nicméně bez pomoci státu a jeho finančních prostředků tyto projekty nemůžeme zrealizovat,“ dodal předseda SMO.

Svaz měst a obcí myslí i na živnostníky, kterým v této době finančně pomáhá. Obce podle Lukla limituje nejistota v otázce daňových příjmů a také v tom, do jaké míry zasáhne vláda do objemu finančních prostředků. Podle vládního návrhu bonusů pro OSVČ by měla až třetina peněz jít z rozpočtů územních samospráv, což by podle svazu rozpočty obcí připravilo o 11,4 miliardy korun.

Stát by podle Lukla měl samosprávám pomoci přes nové dotační tituly, k čemuž mu má napomoci i zpracovaný průzkum. Na jeho základě nyní SMO připraví databázi zrušených či odložených projektů podle jejich zaměření. „Pevně věříme, že když vláda dostane tak cenný materiál, tak dokáže jednotlivé dotační programy přesně zacílit,“ řekl předseda. Dodal, že pro samosprávy jsou tradičně prioritní investice do dopravní a technické infrastruktury, životního prostředí, bydlení a školství.

Ekonom zaměřující se na veřejné finance Luděk Tesař k tomu řekl, že většina obcí by měla krizi zvládnout bez větších problémů. „Obce netrpí nouzí,“ řekl s tím, že v minulosti se několikrát měnilo rozpočtové určení daní ve prospěch obcí. S poklesem příjmů například o 15 procent by se tak podle něj většina z nich vypořádala, ale problém by měly ty samosprávy, které byly zodpovědné a dařilo se jim uskutečňovat investice. Ty nyní nebudou mít dostatečné rezervy a budou si muset brát úvěry, které nicméně budou podle ekonoma velmi výhodné. Dodal, že vláda by mohla samosprávám například dotovat úroky z úvěrů.

Ekonom dodal, že ministerstvo financí nyní počítá s tím, že daňové příjmy samospráv poklesnou o 12 procent. Je to však podle něj optimistický odhad, který počítá se zachováním výběru DPH. Podle jeho názoru se pokles bude pohybovat spíše mezi 15 a 20 procenty.

Svaz měst a obcí ČR je celostátní, dobrovolná, nepolitická a nevládní organizace. Je partnerem pro vládu i Parlament. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů opatření, které se týkají kompetencí obcí. Svaz sdružuje přes 2 700 měst a obcí a zastupuje tak více než 8,4 milionu obyvatel Česka.

Další hlavní zprávy

Za sobotu přibylo 717 případů covidu. Od září jsme se poprvé dostali pod tisícovku
Mám hodně protilátek na covid a nechci se očkovat. Budu moct cestovat?
Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
Další články
reklama
reklama