CNN Prima News města

města

Výpis příspěvků ke štítku „města“

Digitální technická mapa ČR: Služebník měst a obcí i lidi žijící v nich

V jakém stavu jsou silnice, chodníky, veřejné osvětlení? A jak vybrat pozemek, abychom si na něm mohli postavit dům podle vlastních představ? K rychlému a snadnému zodpovězení podobných dotazů má sloužit Digitální technická mapa ČR. Ta by měla být dokončena do letošního července a sloužit bude jednotlivcům i veřejné správě. Mezi průkopníky digitalizace nemovitostí a infrastruktury patří bez pochyby Zlínský kraj, jehož vlastní verze digitální technické mapy tam fungovala od roku 2003. Na přechod na centrální systém jsou zdejší města připravena. Ovšem jak v pořadu Interview PLUS řekl starosta Luhačovic, Marian Ležák, celoplošná digitální technická mapa nemá tak široké spektrum jako její krajská předchůdkyně.

Strašlivá bilance ruské invaze: Škody za biliony, hromady mrtvých dětí i zmizelá města

Kyjev nadále sbírá důkazy o válečných zločinech, které ruští okupanti za poslední rok a tři čtvrtě na Ukrajině spáchali. Ruská armáda způsobila výrazné škody na ukrajinské infrastruktuře – celkové odhady odpovídají částce kolem 151 miliard dolarů (3,38 bilionu korun). Velmi znepokojivé jsou také údaje o počtech zabitých civilistů, a to včetně dětí.

Nejdražší města k životu: Praha je mezi „skokany“ roku, o první příčku se dělí Asie a Evropa

Titul nejdražších měst světa si letos vysloužil Singapur a švýcarský Curych. Vyplynulo to z každoročního indexu životních nákladů, který zveřejňuje Economist Intelligence Unit (EIU). Zpráva byla zveřejněna s přízviskem „růst cen zpomaluje, ale ne dostatečně“. Průměrné životní náklady letos totiž vzrostly o 7,4 procenta. Do nejnákladnější TOP 10 se dostala celkem čtyři evropská města – ani jedním z nich však není Praha. Jak si česká metropole letos v nákladech na bydlení a život stála?

REPORTÁŽ: Šikmý kostel, havíři, pervitin, kratom a smog aneb Proč je Karviná nejhorší město

Karvinský trafikant Radek Němec souhlasí, že jeho rodiště je nejhorším městem k životu v České republice. „Všude drogy, odpoledne je hlavní třída plná feťáků. S tím souvisí kriminalita, Karviná už není dobrým místem k životu,“ přemítá 57letý živnostník. Z úpadku viní i karvinský magistrát, na radnici se ovšem o městě mluví v superlativech. „V Karviné je všechno, co potřebuji k životu. Nemám, co bych kritizoval,“ tvrdí Jan Šimerda z Kanceláře primátora, přitom průmyslovou aglomeraci zrovna svírá smog. Kdo má blíže pravdě –⁠ trafikant, nebo radnice? Reportér CNN Prima NEWS oslovil i řadu dalších obyvatel města, které prohrálo hitparádu českých měst dle kvality života.

Kde se v Česku žije nejlépe? Praha je až druhá. Podívejte se, které obce obsadily TOP 20

Ačkoliv se do Prahy každoročně stěhují tisíce lidí, nejlepší podmínky ke kvalitnímu životu nabízí jiné město. Ukázal to nový index sestavený projektem Obce v datech a společnosti Deloitte. Žebříčku pošesté v řadě kralovaly středočeské Říčany. Změna nastala na druhé straně u „nejhoršího“ města, kterým se stala Karviná. Závěry hodnocení zveřejnil web Aktuálně.cz. Podívejte se, kterých 20 obcí obsadilo vrchol žebříčku.

REPORTÁŽ: V nejmenším městě na světě pijí brandy se jmelím a trochu se bojí přívalu turistů

V Humu na Istrijském poloostrově se potkává všehovšudy 28 sousedů. A ti hrdě hlásají, že žijí v nejmenším městě na světě. „Nejraději to tady mám po sezoně, když sem přijíždí jen málo turistů,“ tvrdí starousedlík Aleksandar Merlak a bývalý župan Humu. Nemyslí to úplně vážně, protože z návštěvníků žije a v hospodě jim nalévá speciální vinnou pálenku se jmelím anebo nabízí zdejší lanýže. Titěrných městeček je na Istrii více a na podzim se jimi lze toulat bez rozhicovaného slunce nad hlavou. Reportér CNN Prima NEWS navštívil vedle Humu třeba Plomin, Pićan, Brseć nebo Buzet.

Masové popravy i zkáza připomínající Hirošimu. Která města nejvíce odnesla ruskou invazi?

Rusové už více než rok vedou agresivní válku proti Ukrajině. Mimo jiné pokračuje masivní ostřelování měst včetně civilních oblastí. Například doněckou Marjinku okupanti prakticky vymazali z povrchu zemského. V již osvobozených regionech, jako je Buča nebo Izjum, zase ruská armáda prováděla masové popravy tamního obyvatelstva. Která ukrajinská města odnesla ruskou invazi nejvíce?

Interaktivní mapa ČR: Podívejte se, jak se volí ve vaší obci a kteří kandidáti u vás zabodovali

Chcete vědět, jak se volilo ve vašem městě? Zajímá vás, komu dali v prvním kole hlas vaši sousedé a známí? Chcete se podívat na volební výsledky od české metropole až po tu nejmenší vesničku? Díky unikátní interaktivní mapě CNN Prima NEWS, která využívá nejnovější data Českého statistického úřadu, máte možnost. Patřila vaše obec k těm, které podpořily dva postupující kandidáty?

Věštecká města, která prozradí vítěze voleb. Pro koho budou letos hlasovat v Chrudimi?

Ve kterých městech a obcích výsledky voleb v minulosti nejvíce odpovídaly tomu, jak nakonec volila celá Česká republika? CNN Prima NEWS s agenturou STEM přináší jejich přehled. Patří mezi ně i Chrudim, kam zamířil redaktor CNN Prima NEWS Bohuslav Štěpánek, aby zmapoval, který kandidát se před volbami u lidí těší největším sympatiím.

Prorocké obce odhalí vítěze. Kde volby pravidelně končí stejným výsledkem jako v celé ČR?

Už za pár dní se pravděpodobně zúží pole prezidentských kandidátů jen na dvě jména. CNN Prima NEWS s agenturou STEM pro diváky vybraly města a obce, kde výsledky voleb v minulosti nejvíce odpovídaly tomu, jak nakonec volila celá Česká republika. Po celé volby tak budou reportéři s analytiky bedlivě sledovat, jak si v nich uchazeči o prezidentský post stojí.

Starostové v krizi tvoří první linii, říká expertka. Lidé k nim chodí i ze strachu o bezpečí

Lidé v době energetické krize chodí za starosty především tam, kde jsou závislí na městských teplárnách či na cenách MHD. Zároveň mají občané malých obcí obavy o vlastní bezpečnost. V pořadu Co na to vaše peněženka to uvedla Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR. Přiblížila, z čeho strach lidí pramení a jakou roli v současné krizi starostové a primátoři zastávají.