Stát nedá dávky nespolehlivým rodičům. Půjdou přímo na obědy nebo kroužky, plánuje Jurečka
města
Výpis příspěvků ke štítku „města“
Létající auta, roboti, hologramy. Města budoucnosti jsou blíž, než si myslíme, říká expert
Nad ulicemi se budeme vznášet v létajících autech, doma změníme jedním zmáčknutím knoflíku ložnici v kancelář, v nemocnicích se o nás postarají robotičtí lékaři. Tak vypadá život ve městech budoucnosti podle uznávaného německého futurologa, autora bestsellerů a influencera Gerda Leonharda. Bývalý poradce Microsoftu, Googlu nebo Evropské komise byl hostem pražské konference Together, we shape the future. A v rozhovoru pro CNN Prima NEWS se rozpovídal o tom, jak bude vypadat svět, do něhož se chystáme vkročit.
Boj s přemnoženými divočáky v Česku: Myslivci apelují na houbaře i vycházkáře
Problém s přemnoženými divočáky v Česku se netýká jen honiteb, ale už i měst. Nedávno se několik divokých prasat prohánělo ulicemi Kladna či Zlína. Kladou se pasti, myslivci přemnoženou zvěř ve velkém střílí, ale redukovat počty se zatím nedaří. Aktuálně přibývá naháňek, je tedy dobré se před procházkou do lesa informovat, zda neprobíhá v lokalitě odstřel.
Naivní umění v srdci Prahy: Výstava Josefa Hlinomaze a Slávky Krátké v Mánesu
Do 30. září 2024 je v Galerii Mánes k vidění výstava dvou významných osobností českého naivního umění – Josefa Hlinomaze a Slávky Krátké. Slavnostní vernisáž proběhla za účasti moderátorky Dany Morávkové i příbuzné Josefa Hlinomaze, Jarmily Richtové. Výstava přináší navíc interaktivní zážitek díky aplikaci Artivive, která oživuje díla pomocí rozšířené reality.
Koupaní v kašně se nevyplácí, hrozí pokuty i nemoci. Pozor na specifické předpisy pro řeky
Také vás v těchto horkých dnech lákají snad všechny vodní plochy k osvěžení? Dejte si ale pozor. Třeba koupání v městských fontánách, ve kterých se někteří s oblibou cákají, se důrazně nedoporučuje a někdy i zakazuje. Hrozí vám nejen zdravotní problémy, ale i pokuty.
EURO 2024: Maskot Albert, jméno míče i stadiony. Jaké jsou zajímavosti šampionátu?
Fotbalové mistrovství Evropy v Německu pod hlavičkou UEFA je letos pro české fanoušky velmi blízko. Kde se hraje a na jakých stadionech najdete v přehledné tabulce v článku. Zároveň se i dozvíte, jaký je oficiální maskot fotbalové akce a který míč bude připraven na každý zápas.
Digitální technická mapa ČR: Služebník měst a obcí i lidi žijící v nich
V jakém stavu jsou silnice, chodníky, veřejné osvětlení? A jak vybrat pozemek, abychom si na něm mohli postavit dům podle vlastních představ? K rychlému a snadnému zodpovězení podobných dotazů má sloužit Digitální technická mapa ČR. Ta by měla být dokončena do letošního července a sloužit bude jednotlivcům i veřejné správě. Mezi průkopníky digitalizace nemovitostí a infrastruktury patří bez pochyby Zlínský kraj, jehož vlastní verze digitální technické mapy tam fungovala od roku 2003. Na přechod na centrální systém jsou zdejší města připravena. Ovšem jak v pořadu Interview PLUS řekl starosta Luhačovic, Marian Ležák, celoplošná digitální technická mapa nemá tak široké spektrum jako její krajská předchůdkyně.
Strašlivá bilance ruské invaze: Škody za biliony, hromady mrtvých dětí i zmizelá města
Kyjev nadále sbírá důkazy o válečných zločinech, které ruští okupanti za poslední rok a tři čtvrtě na Ukrajině spáchali. Ruská armáda způsobila výrazné škody na ukrajinské infrastruktuře – celkové odhady odpovídají částce kolem 151 miliard dolarů (3,38 bilionu korun). Velmi znepokojivé jsou také údaje o počtech zabitých civilistů, a to včetně dětí.
Nejdražší města k životu: Praha je mezi „skokany“ roku, o první příčku se dělí Asie a Evropa
Titul nejdražších měst světa si letos vysloužil Singapur a švýcarský Curych. Vyplynulo to z každoročního indexu životních nákladů, který zveřejňuje Economist Intelligence Unit (EIU). Zpráva byla zveřejněna s přízviskem „růst cen zpomaluje, ale ne dostatečně“. Průměrné životní náklady letos totiž vzrostly o 7,4 procenta. Do nejnákladnější TOP 10 se dostala celkem čtyři evropská města – ani jedním z nich však není Praha. Jak si česká metropole letos v nákladech na bydlení a život stála?
REPORTÁŽ: Šikmý kostel, havíři, pervitin, kratom a smog aneb Proč je Karviná nejhorší město
Karvinský trafikant Radek Němec souhlasí, že jeho rodiště je nejhorším městem k životu v České republice. „Všude drogy, odpoledne je hlavní třída plná feťáků. S tím souvisí kriminalita, Karviná už není dobrým místem k životu,“ přemítá 57letý živnostník. Z úpadku viní i karvinský magistrát, na radnici se ovšem o městě mluví v superlativech. „V Karviné je všechno, co potřebuji k životu. Nemám, co bych kritizoval,“ tvrdí Jan Šimerda z Kanceláře primátora, přitom průmyslovou aglomeraci zrovna svírá smog. Kdo má blíže pravdě – trafikant, nebo radnice? Reportér CNN Prima NEWS oslovil i řadu dalších obyvatel města, které prohrálo hitparádu českých měst dle kvality života.
Kde se v Česku žije nejlépe? Praha je až druhá. Podívejte se, které obce obsadily TOP 20
Ačkoliv se do Prahy každoročně stěhují tisíce lidí, nejlepší podmínky ke kvalitnímu životu nabízí jiné město. Ukázal to nový index sestavený projektem Obce v datech a společnosti Deloitte. Žebříčku pošesté v řadě kralovaly středočeské Říčany. Změna nastala na druhé straně u „nejhoršího“ města, kterým se stala Karviná. Závěry hodnocení zveřejnil web Aktuálně.cz. Podívejte se, kterých 20 obcí obsadilo vrchol žebříčku.
REPORTÁŽ: V nejmenším městě na světě pijí brandy se jmelím a trochu se bojí přívalu turistů
V Humu na Istrijském poloostrově se potkává všehovšudy 28 sousedů. A ti hrdě hlásají, že žijí v nejmenším městě na světě. „Nejraději to tady mám po sezoně, když sem přijíždí jen málo turistů,“ tvrdí starousedlík Aleksandar Merlak a bývalý župan Humu. Nemyslí to úplně vážně, protože z návštěvníků žije a v hospodě jim nalévá speciální vinnou pálenku se jmelím anebo nabízí zdejší lanýže. Titěrných městeček je na Istrii více a na podzim se jimi lze toulat bez rozhicovaného slunce nad hlavou. Reportér CNN Prima NEWS navštívil vedle Humu třeba Plomin, Pićan, Brseć nebo Buzet.
Vladyková: Pokud je hazard amorální, stát ho má zakázat. Obci přináší vyšší příjmy než dotace
Stát by si měl rozmyslet, zda hazard považuje za amorální a má za jeho provozování obce diskriminovat, či zda z něj chce těžit peníze, uvedla ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková v pořadu K věci na CNN Prima NEWS a zmínila, že příjmy z hazardu jsou pro obce klíčovější než krajské dotace.