Obelhali jste voliče. Vicepremiér chce zvyšovat daně, vmetl kabinetu Vondráček z ANO

Pokud nevystoupí premiér a veřejně neodmítne slova ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) o zvyšování daní, tak to znamená, že kabinet obelhal voliče. Tak bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) kritizoval v Partii PLUS vládní pětikoalici. Ekonomický expert ODS Jan Skopeček ale vysvětlil, že zvyšování daní není v programovém prohlášení vlády a nejsilnější vládní strana ODS jej odmítá.

„Nesouhlasím s Jurečkou a plánem na zdanění lidí s vyššími příjmy. V programovém prohlášení zvyšování daní není, prohlubovat progresi je zbytečné. Lidé za současnou krizi již platí dost a nemá smysl trestat aktivní a úspěšné lidi. Jsem skeptický i k sektorovým daním. Problém v Česku není na příjmové straně rozpočtu, ale na výdajové. Ministři musejí hledat úspory,“ objasnil postoj nejsilnější vládní strany v nedělní Partii PLUS Skopeček. Znovu tak reagoval na slova šéfa lidovců Jurečky, který v médiích hovořil o tom, že by o progresivní dani rád otevřel debatu.

Proti tomu se však ohradil Vondráček. „To, že je pan Skopeček skeptický, mě nemusí zajímat. Vicepremiér této země řekl, že budou vyšší daně, i když jste všude říkali, že to nebudete dělat. Už dávno měl vystoupit premiér a říct, že se nic takového nestane, nebo jste obelhali voliče,“ nenechal se ukonejšit Vondráček.

Podobně hovořil také předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. „Největší položky pomoci (lidem) nejsou přijaté vládou, není to jejich zásluhou. Jediné co udělali je zvýšení důchodů o 300 korun nad rámec valorizace. SPD nesouhlasí se zvyšováním daní českých občanů a českým firmám. Rezervy do rozpočtu lze hledat jinde,“ míní. „To, co předvedla vláda, je totální neschopnost. SPD požadovalo snížení DPH na potravinách, pohonných hmotách. Vaše vláda je zadarmo drahá. Vytahali jste lidem obrovské peníze z kapes,“ tvrdil Okamura.

Podle místopředsedkyně Sněmovny Věry Kovářové (STAN) jsou však návrhy SPD nesmysly. „Opakovaně se říkají věci, o kterých ekonom řekne že jsou to nesmysly. Pokud chtějí (poslanci SPD) snižovat DPH, tak to ale nemusí znamenat pokles ceny. Zažili jsme to i za vlády ANO a ČSSD, že se snížilo DPH na potraviny a pleny, v obchodech ale ke snížení cen nedošlo. Pouze zbytečně připravíme rozpočet o stovky miliard, které pak budou chybět ve zdravotnictví a školství,“ reagovala na kritiku Okamury místopředsedkyně Sněmovny.

Tagy:
Marian Jurečka daně Jan Skopeček Radek Vondráček Věra Kovářová vláda progresivní zdanění daň Poslanecká sněmovna ČR sektorová daň

Hlavní zprávy

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?
Sledujte v TV

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:53

Rusko v noci udeřilo na Záporoží, píše The Kyiv Independent

07:34

Ruský ústup u Lymanu naznačuje, že Putin se soustředí na udržení okupovaných území na jihu Ukrajiny, spíše než na obranu Luhanské oblasti, píše ISW.

07:14

Austrálie uvaluje další sankce na ruské představitele a zmocněnce

07:00

Navalnyj: Jedinou cestou, jak se může Rusko vymanit z nekonečného cyklu „imperiálního autoritářství“, je stát se parlamentní demokracií

Živě
ON-LINE: V Lymanu se bojuje. Po pseudoreferendu tam už ale není ani stopy, říká Zelenskyj

V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo.

Jansta: Politici pohrdají sportovci, ti už chtějí demonstrovat. Tragédie, slyšíme jen fráze

Nádrže s optimismem vysychají. Situace v tuzemském sportu podle Miroslava Jansty rozhodně není idylická delší dobu. Během rozhovoru pro CNN Prima NEWS to opakovaně přičítá mizerné politické odvaze. Pravou zkouškou procházejí hokejisté, basketbalisté, házenkáři a další teprve teď. Po pandemii na sportovce a všechny nadšence zaklekává energetická krize. Česká unie sportu (ČUS) udělala průzkum a její už dříve frustrovaný šéf k výsledkům říká: „Nečekal jsem to tak hrozné.“

Kde demokracie nedává smysl. Okrsek 8013, účast 1,57 %, volilo 12 voličů ze 764

Všeobecné, rovné a přímé volební právo tajným hlasováním. Přesně tak zní ústavní zásady volebního práva. V ostravském volebním okrsku číslo 8013 tyhle zásady postrádají smysl, o demokratické hlasování tam skoro nikdo nestojí. Účast u druhého kola senátních voleb byla směšná, k urnám přišlo jen 1,57 % oprávněných voličů. „Já jsem vůbec nevěděla, že jsou nějaké volby. Nikde to tu nebylo vyvěšené,“ říká 27letá Markéta Žigová z Jílové ulice v Ostravě-Přívoze.

Rozvášněný dav na Rudém náměstí slavil anexi. Boj se, starý světe, burcoval herec

Tisíce lidí oslavily ohlášenou anexi ukrajinských území v Moskvě. Silácká gesta Vladimira Putina a dalších řečníků mohla přesto jen těžko zakrýt rostoucí napětí v ruské společnosti. Jeho tragickým ztělesněním se stal 27letý rapper a odpůrce mobilizace Ivan Petunin. V krátkém videu nejprve vysvětlil, že není připravený zabíjet lidi. Poté si sám vzal život.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.