daně

Výpis příspěvků ke štítku „daně“

GLOSA: Ultralevičáci, melouni a vítači. Jak moc jsou zvěsti o Zelených pravdivé?

Znáte to… Meloun má sice zelenou kůru, uvnitř je ale červený (čtěte rudý). Platí tato poučka i o české Straně zelených? Tento neparlamentní subjekt, jehož představitelé na sebe v poslední době upozornili zajímavými výroky o vitamínu C nebo migraci, se dlouhodobě těší mnoha nálepkám. Jsou to opravdu ultralevičáci, neokomunisti, vítači či genderoví extremisté? Nedalo mi to a začetl jsem se do jejich programu.

Daňové přiznání za rok 2023: Týká se i důchodců a studentů. Na co si dát pozor?

Podání daňového přiznání se netýká jen zaměstnanců nebo osob samostatně výdělečně činných. Letos se s vyplňováním růžového formuláře setkají i někteří studenti nebo důchodci. Senioři daňové přiznání budou muset podat například při vyšších přivýdělcích nebo kvůli příjmu z nájmu. Na co si mají dát obě skupiny pozor a co se pro ně bude měnit od příštího roku?

PŘEHLEDNĚ: Poslední možnost podat daňové přiznání na papíře. Jak platit co nejméně?

Termín pro podání daňového přiznání v papírové formě se nezadržitelně blíží. Do úterý 2. dubna totiž lidé mohou fyzicky dojít na pobočky finančních úřadů a tam vyplněné formuláře odevzdat. Všechna pracoviště budou mít mimořádně otevřeno od 8 do 17 hodin. Daňoví poplatníci by také měli pamatovat na slevy a výhody, které mohou uplatnit. V článku přinášíme jejich přehled spolu s dalšími důležitými termíny.

GLOSA: Zkrocená inflace? Škoda, že nežijeme ve Fialově imaginárním světě plném úspěchů

Předseda vlády Petr Fiala zajásal, že lednová inflace je oproti prosincové třetinová, tedy 2,3 procenta. A jeho ekonomický poradce Štěpán Křeček, proslulý posíláním občanů na nákupy do Polska, odpálil slovní ohňostroj: „Dnes můžeme slavit den, kdy byla poražena vysoká inflace… Inflační epizodu, kterou jsme v minulých letech prožívali, můžeme tedy považovat za ukončenou.“ Smutnou pravdou ovšem je, že není co slavit a slovní akrobacie na tom nic nemění.

Niedermayer: Referendum o euru? Ptejte se lidí, zda chtějí platit daně. Nesmysl, namítl David

Europoslanci se ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS přeli o přínosech případného zavedení eura. Podle zástupců SPD včetně Ivana Davida by bylo vhodné, kdyby o otázce vstupu do eurozóny rozhodli čeští občané v novém referendu. Luděk Niedermayer z TOP 09 připustil, že pro zavedení společné evropské měny je třeba dostatečná politická dohoda. „Často se říká, že by byl dobrý nápad udělat referendum o tom, jestli lidé chtějí platit daně,“ reagoval na přání SPD. David se proti bonmotu a placení daní rázně ohradil.

Speciální daň z cukru? Jsem pro, všichni zkrátka nejsou sportovci, říká Michálek

Jsem pro zavedení spotřební daně z cukru u slazených nápojů. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Návrh by měl především pomoci českému zdravotnictví. Piráti podle Michálka chtěli vyšší zdanění nápojů s větším obsahem cukru dostat již do takzvaného konsolidačního balíčku. „Tehdy si ten návrh moc fanoušků nezískal. Zejména konzervativnější strany s tím měly problém,“ dodal člen nejmenší vládní strany.

Ulevit chudým, zdanit majetek, školné i legalizace konopí. Vláda má na stole třaskavý balík

Konsolidačním balíčkem to nekončí. Poradci kabinetu Petra Fialy z Národní ekonomické rady vlády (NERV) dali dohromady 37 prorůstových opatření, na něž je třeba se zaměřit, aby Česko mělo stabilní ekonomiku. Redakce CNN Prima NEWS má interní pracovní materiál, jímž se bude zabývat vláda, k dispozici. Co jsou nejzajímavější návrhy, které v případě přijetí ovlivní život každého z nás?

Exkluzivně: 37 opatření, kterými vláda může nastartovat ekonomiku. Dotknou se všech

Poté, co vláda loni prosadila konsolidační balíček, jí na stůl míří další zásadní dokument od poradní skupiny NERV. Redakce CNN Prima NEWS se podařilo materiál získat, a vy tak exkluzivně můžete nahlédnout do zákulisí vlády a podrobně se seznámit s cestou, kterou se kabinet vydá. Jedná se o 37 opatření, která mají za cíl zajistit dlouhodobě udržitelný ekonomický růst a stabilitu v oblastech vzdělávání, trhu práce, investic, bydlení a státní správy.

Daň na tichá vína je stále ve hře. Stanjura očekává miliardové zisky, vinaři znevýhodnění

Daň na tichá vína je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) stále ve hře. Do státního rozpočtu by to podle jeho dřívějších výpočtů mohlo přinést až čtyři miliardy korun ročně. Na jaře loňského roku to vládě doporučila i Národní ekonomická rada vlády. Nakonec se ale daň na tichá vína do konsolidačního balíčku nedostala. Teď o dani budou rozhodovat předsedové vládních stran. To se ale nelíbí ani vinařům, ani opozici, podle které by čeští vinaři byli oproti jiným evropským kolegům značně znevýhodněni.