Fiala: Plyn od Putina? Rusko je nepředvídatelné a s Evropou si hraje. To musí skončit

Češi se sice v brzké době nemusí obávat nedostatku plynu, ale přesto je do budoucna potřeba se co nejdříve zbavit závislosti na Rusku, jež se chová nevyzpytatelně. Ve speciálu 360° Soukromí politiků to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Občané by podle něj měli šetřit ve své spotřebě energií.

„Nemusejí se bát, ale netajím se, že ta situace je těžká. Dělali jsme velmi intenzivně řadu i velmi nezvyklých kroků, abychom ten plyn zajistili. Energetická bezpečnost ČR je velmi špatná a předchozí vlády opravdu neudělaly nic. My jsme koupili zásoby plynu, začali naplňovat zásobníky a máme je naplněné z 80 procent, což nikdy historicky v tomto čase nebylo,“ řekl Fiala ve vysílání CNN Prima NEWS. „I kdyby ten plyn přestal proudit z Ruska, jsme schopni tu zimu díky těmto krokům překonat,“ doplnil.

Občané podle něj musí trochu více přemýšlet o energetické šetrnosti. „Plyn by nám měl stačit přes zimní sezonu. Opakovaně jsem říkal, že všichni musíme trochu šetřit. Neznamená to, že nebudeme topit, ale budeme přemýšlet nad tím, zda může být teplota ne 22 stupňů Celsia, ale 21. Ta situace je opravdu extrémně těžká a napjatá. Rusko využívá této situace, jak může. Musíme hledat evropská řešení. Díky tomu jsme schopni si se situací poradit,“ nastínil premiér.

Rusko je však podle něj nevyzpytatelné a dodávky plynu může v budoucnu zastavit. „Režim Vladimíra Putina se chová dost nepředvídatelně a z mnoha hledisek i neracionálně. Rusko to může kdykoliv zastavit a navíc, jak víme z posledních měsíců, Rusko si s tou závislostí Evropy na ruském plynu hraje a pracuje s množstvím dodávek, které do Evropy posílá. To musíme změnit tak, že zajistíme alternativní zdroje. Evropa nemůže být závislá na jednom dodavateli,“ uvedl Fiala.

„Ukázalo se, že sázka na levný ruský plyn je neskutečně drahá a nelze odhlédnout od toho bezpečnostního aspektu. Celá Evropa je odhodlána se zbavit závislosti na ruských energetických zdrojích. Poučení z té situace je, že bychom už nikdy neměli být takhle závislí na jedné zemi,“ doplnil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:25

Energetická situace v Německu je stále velmi vážná a bez úspor v domácnostech nemusí být v zimě podle ministra hospodářství Habecka dostatek plynu.

08:01

Na podmořských plynovodech Nord Stream z Ruska do Německa nejsou tři, ale už čtyři poškozená místa, ze kterých pořád uniká plyn

07:33

Co nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha

07:06

Ukrajinské operační velitelství Jih oznámilo, že 29. září ukrajinská armáda zasáhla ruské velitelské stanoviště v Chersonské oblasti

Až stovky mrtvých, uvádí nepotvrzené zprávy. Hurikán Ian si na Floridě bere nejvyšší daň

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. „Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu,“ řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí

Přestože z ukrajinských přístavů po několikaměsíční blokádě vypluly lodě s obřími zásobami obilí a jeho ceny díky tomu klesly, může jít jen o dočasnou úlevu. Co totiž nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha, která letos zasáhla oblasti, v nichž se pšenice, ječmen nebo žito pěstují. Neúroda dorazila do Spojených států, Francie nebo Číny.

Živě
ON-LINE: Mobilizace vyvolala u Rusů úzkost a strach. Putin přednese projev o anexi

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. V pátek pak promluví před oběma komorami ruského parlamentu při ceremonii, která má znamenat anexi okupovaných ukrajinských území. Mezitím od vyhlášení částečné mobilizace v Rusku se prudce zvýšila pozornost obyvatel země k událostem týkajícím se Ukrajiny a výrazně vzrostly jejich obavy z dalšího vývoje. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS.

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

Pokud by se Kreml odhodlal nasadit své čerstvě zmobilizované brance přímo do bojů na Ukrajině, dopadlo by to pro ně „strašlivým masakrem“. Pro CNN Prima NEWS to řekl vojenský analytik Lukáš Visingr. Podle něj lze očekávat, že rekruti na frontové linii budou dezertovat a panikařit, přičemž vyvolají chaos. Expert zároveň zmínil, že čas obecně hraje především proti Kremlu, protože i když by během zimy mohl vycvičit své nové jednotky a posílit jimi vojska na frontě, nové síly dorazí i Ukrajincům, kteří se navíc mohou těšit na další dodávky moderních zbraní.

Zamíří Erdogan na summit EU do Prahy? Vztah s Bruselem má sílit, říká velvyslanec Ankary

Už 6. října se v Praze uskuteční dvoudenní summit Evropské unie, kterého se zúčastní i vyslanci zemí mimo unijní sedmadvacítku. Pozvánku dostalo po peripetiích také Turecko. Velvyslanec Ankary v Praze Egemen Bagis pro CNN Prima NEWS sdělil, že jeho země by ráda po letech patových vyjednávaní začala výrazněji posilovat vztah s Evropskou unií. Mluvil také o přístupu k migraci.

Domácí zpravodajství

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.