
Proboha, přestaňme filozofovat. Povolování staveb je impotentní, říká šéf Central Group
Když 17letá Brianne Cullenová z americké Nevady zavolala před čtyřmi měsíci své matce, že nemůže dýchat, navždy se jí změnil život. Dívka totiž tři roky potají denně vapovala, údajně aby zmírnila své úzkosti z návratu do školy po lockdownech. Od lékařů si vyslechla hrozivou diagnózu: popcornové plíce, odborně konstriktivní bronchiolitida. Následky si Brianne ponese po celý život, její matka proto nyní varuje druhé.
Velká část Čechů nadměrně popíjí alkohol. Dokládají to i světové žebříčky, podle kterých každoročně patříme k jeho největším konzumentům na světě. Přes dvacet odborných institucí proto vyzývá politiky, aby dostupnost alkoholu v Česku omezili. Pomohla by například regulace reklamy nebo zákaz prodeje na některých místech.
Ačkoliv má Česká republika k dispozici potřebnou infrastrukturu, strategické zásoby a přístup k alternativním dodavatelům, tři roky po ruské invazi na Ukrajinu nadále oddaluje rozhodný krok směrem k úplnému odstřižení se od ruské ropy. V komentáři publikovaném agenturou Reuters to píše Martin Vladimirov, expert na oblast energetické bezpečnosti Evropy a Balkánu z Centra pro studium demokracie.
Alkohol. Ročně na něj umírají tisíce lidí, zvyšuje riziko výskytu rakoviny a jednoznačně hraje zásadní roli v případech domácího násilí. Experti brojí proti jeho dostupnosti, dopady na společnost jsou podle nich kolosální. A po politicích chtějí, aby omezili jeho dostupnost či upravili spotřební daň. Byli byste pro? Hlasujte v anketě uvnitř článku a přečtěte si, jaká opatření by odborníci zavedli ve snaze ochránit veřejné zdraví a omezit dopady návykových látek na společnost.
Neexistuje „bezpečné množství alkoholu“. Je to nervový jed, rozvrací rodiny a zvyšuje riziko rakoviny, varovali veřejnost experti z oblasti zdravotnictví na pondělní tiskové konferenci. Během ní představili také výzvu, v níž apelují na politiky k úpravě spotřební daně či výraznějšímu omezení dostupnosti alkoholu. Připomněli, že v jeho konzumaci patří Česko mezi nejhorší země na světě a ročně v souvislosti s jeho užíváním zemře až sedm tisíc lidí. Výzvu k ochraně veřejného zdraví a omezení dostupnosti alkoholu zaslali i premiérovi Petru Fialovi (ODS).
Závislost na smartphonech se stává čím dál větším problémem, zejména u mladé generace. Lékaři varují, že nadměrné používání mobilních telefonů může mít vážné následky, včetně takzvané „hniloby mozku“, která negativně ovlivňuje pozornost a duševní zdraví. Tento fenomén potvrzují nejen osobní příběhy, ale i vědecké studie, jak informuje zpravodajství CBS News.
Když se řekne závislost, většinou si představíme osoby, které se potýkají s nadměrným užíváním alkoholu, nikotinu nebo jiných návykových látek. Věděli jste však, že i zvířata mohou trpět tímto zlozvykem? Například v zoologických zahradách, kde se mohou dostat do kontaktu s lidskými neřestmi, se u některých jedinců vyvinula silná touha po nikotinu. Zvířata v přírodě zase více holdují kvašenému ovoci, jedovatým rostlinám nebo houbám.
Elektronické cigarety jsou možná ještě nebezpečnější než ty klasické. Vyplývá to z nové studie Manchester Metropolitan University, která jako první zkoumala dlouhodobé dopady jejich užívání. Takzvané vapování podle ní přispívá ke vzniku demence, srdečních problémů a může vést k selhání orgánů. National Health Service (britská „Národní zdravotní služba“) však stále tvrdí, že používání e-cigaret „je výrazně méně škodlivé než kouření,“ uvedl web Cambridge News.
Poruchy růstu, intelektu i chování, srdeční vady nebo deformity v obličeji. Fetální alkoholový syndrom je vrozené onemocnění, které ovlivňuje celý život dítěte. Prevence proti němu je přitom extrémně jednoduchá a stoprocentně účinná – syndrom se totiž rozvíjí u dětí, jejichž matky v těhotenství pily alkohol. Před následky u příležitosti probíhajícího Suchého února varuje nezisková organizace Loono.
Světová zdravotnická organizace (WHO) navrhuje, aby všechny lahve a plechovky s alkoholem nesly varovné štítky, podobné těm na cigaretách, které by upozorňovaly na riziko vzniku rakoviny. Tento krok má pomoci zvýšit povědomí o zdravotních následcích spojených s nadměrnou konzumací alkoholu a přispět k jejich snížení.
Kouření je jednou z hlavních příčin předčasných úmrtí a zdravotních komplikací. I přesto většina kuřáků pokračuje v této závislosti, i když by rádi přestali. Jak minimalizovat zdravotní rizika, pokud se přestat nedaří? Na toto téma hovořila v pořadu Ptejte se doktora profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku při VFN a 1. LF UK v Praze.
Dnes možná někdo z vás típne svou poslední cigaretu. V pořadu Ptejte se doktora jsme se tomuto tématu věnovali s přední odbornicí, profesorkou Evou Králíkovou, která působí v Centru pro závislé na tabáku na třetí interní klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.