
Pád do temnot Oty Pavla: Hokejista ho poslal do plynu, spisovatel se zbláznil a do smrti trpěl
Nezletilí konzumenti, přemíra alkoholu a úmorné vedro – kombinace, která každoročně se začátkem prázdnin naplno zaměstnává strážníky i policisty. Například v Pardubicích letos městská policie řešila případy opilých školáků, kterým ještě nebylo 15 let, zjistila CNN Prima NEWS. Alkohol se ale v horkém letním počasí může vymstít i dospělým.
Vylučuje se ochrana klimatu a obranné politiky? Ne, naopak se doplňují, ukazuje analýza think-tanku Bruegel. V některých ohledech jsou úkoly, které dávají smysl pro obranyschopnost Evropy i klimatickou politiku, dokonce shodné. Doporučuje proto „nakopnutí“ evropského vývoje syntetických paliv do stíhaček, odstřihnutí Evropy od závislosti na zahraničních zdrojích energie nebo využití kapacit automobilek pro výrobu zbraní.
V přepočtu až 300 korun za zhruba dvě hodiny bez telefonu. Tak vypadá realita mladých lidí v Evropě, kteří se rozhodli stát součástí off-line klubu. Vyměnit závislost na sociálních sítích za čtení knih, pletení, kreslení či hraní deskových her s naprostými cizinci láká stále více lidí – všech věkových kategorií. Nejvíce však po tomto druhu úniku k „reálnému životu“ touží mladí, kteří se do digitální doby narodili. Paradoxně se tento způsob detoxu ke statisícům lidí dostává prostřednictvím sociálních sítí.
Využití léčebného psilocybinu při asistované psychoterapii, které schválila Sněmovna, může významně pomoci ve zdravotnictví po příchodu válečných veteránů po skončení války na Ukrajině, míní psychiatr Pavel Bém. Pražský exprimátor nastínil, kdy by mohla být prvnímu pacientovi v Česku předepsána tato léčba medikamentem, známým v našich končinách jako lysohlávky. Bém ohledně přijetí zákonné úpravy poděkoval několika lidem, mimo jiné i odcházejícímu ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS).
Léčba psilocybinem dostala v Česku zelenou. Odborníci zdůrazňují, že terapie s využitím látky, kterou obsahují například známé „houbičky“ lysohlávky, není žádné nahodilé experimentování, ale pečlivě strukturovaný proces.
Ve Spojených státech výrazně přibylo uživatelů marihuany z řad seniorů, někteří geriatři dokonce začali v této souvislosti varovat před zdravotními riziky. Píše o tom zpravodajský web Axios.
Zatímco klasického milování v partnerském životě ubývá, podle expertů přibývá těch, kteří experimentují s takzvaným „chemsexem“. Milování pod vlivem drog s sebou ale podle odborníků přináší celou řadu rizik, hrozí i smrt. Odborníci před podobnými sexuálními hrátkami důrazně varují.
Pravidelně si zapaluje cigaretu každý šestý Čech – navzdory faktu, že do sebe skrze tabákový kouř člověk dostává více než sedm tisíc chemikálií a hazarduje se zdravím. Důraz na prevenci a přiblížení následků proto každoročně přináší Světový den bez tabáku 31. května. Experti mimo jiné u této příležitosti upozorňují na mýty a polopravdy kolující například o moderních alternativách kouření, které jsou – zejména u mladých – stále více populární.
Neustálé zírání do mobilního telefonu ochromilo mladému muži z Japonska krční svaly natolik, že nedokázal sám udržet hlavu vzpřímeně. Lékaři ho museli operovat a krk mu podepřít systémem šroubů a tyčí, aby se mladík mohl zase podívat před sebe.
Je to hrozné svinstvo a málem jsem umřel. Takto mladík, kterého při zásahu v pražských Stodůlkách zadržela policie, popsal pro CNN Prima NEWS své zkušenosti s novými syntetickými opioidy nitazeny. Podle něj jsou tyto drogy velmi levné a snadno dostupné. Svého činu lituje a již nikdy by si látku znovu nedal.
Když 17letá Brianne Cullenová z americké Nevady zavolala před čtyřmi měsíci své matce, že nemůže dýchat, navždy se jí změnil život. Dívka totiž tři roky potají denně vapovala, údajně aby zmírnila své úzkosti z návratu do školy po lockdownech. Od lékařů si vyslechla hrozivou diagnózu: popcornové plíce, odborně konstriktivní bronchiolitida. Následky si Brianne ponese po celý život, její matka proto nyní varuje druhé.
Velká část Čechů nadměrně popíjí alkohol. Dokládají to i světové žebříčky, podle kterých každoročně patříme k jeho největším konzumentům na světě. Přes dvacet odborných institucí proto vyzývá politiky, aby dostupnost alkoholu v Česku omezili. Pomohla by například regulace reklamy nebo zákaz prodeje na některých místech.