CNN Prima News závislost

závislost

Výpis příspěvků ke štítku „závislost“

Cigarety, vapík i sáček: Polovina mladých Čechů holduje nikotinu. Propadají „voňavému jedu“

Závislost na nikotinu si vybuduje polovina mladých Čechů a Češek ve věku od 15 do 24 let. Vyplývá to z výsledků reprezentativního šetření o užívání tabáku a alkoholu v rámci České republiky (NAUTA), které každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Roste také počet mladých, kteří preferují alternativy ke klasické cigaretě, ať už se jedná o vaporizéry, jednorázové „vapíky“ či nikotinové sáčky.

Češi hazardují s „jedem“, třetina pije alkohol hned několikrát týdně. Jak si tiše ničí zdraví?

Češi jsou světovými premianty ve spotřebě alkoholu. Ze statistik vyplývá, že ročně každý občan, včetně kojenců a seniorů, v přepočtu vypije 160 litrů alkoholických nápojů. Nejnovější průzkum společnosti Behavio pro think tank Ministr zdraví navíc odhalil, že třetina Čechů se napije hned několikrát týdně. Častěji se pak jedná o muže. Zarážející je však fakt, že jen část uživatelů alkoholu si uvědomuje veškerá zdravotní rizika, která jsou s pitím spojena.

Alkoholová vlna v Pardubicích: Děti zapíjely prázdniny, „vražedný koktejl“ ohrožuje i dospělé

Nezletilí konzumenti, přemíra alkoholu a úmorné vedro – kombinace, která každoročně se začátkem prázdnin naplno zaměstnává strážníky i policisty. Například v Pardubicích letos městská policie řešila případy opilých školáků, kterým ještě nebylo 15 let, zjistila CNN Prima NEWS. Alkohol se ale v horkém letním počasí může vymstít i dospělým.

Klima vs. obrana? Témata lze „chytře“ spojit a vydělat. Zpráva nabízí sedm cest

Vylučuje se ochrana klimatu a obranné politiky? Ne, naopak se doplňují, ukazuje analýza think-tanku Bruegel. V některých ohledech jsou úkoly, které dávají smysl pro obranyschopnost Evropy i klimatickou politiku, dokonce shodné. Doporučuje proto „nakopnutí“ evropského vývoje syntetických paliv do stíhaček, odstřihnutí Evropy od závislosti na zahraničních zdrojích energie nebo využití kapacit automobilek pro výrobu zbraní.

Mladí propadají off-line klubům. Za zákaz telefonů platí, pak hledají cestu k reálnému životu

V přepočtu až 300 korun za zhruba dvě hodiny bez telefonu. Tak vypadá realita mladých lidí v Evropě, kteří se rozhodli stát součástí off-line klubu. Vyměnit závislost na sociálních sítích za čtení knih, pletení, kreslení či hraní deskových her s naprostými cizinci láká stále více lidí – všech věkových kategorií. Nejvíce však po tomto druhu úniku k „reálnému životu“ touží mladí, kteří se do digitální doby narodili. Paradoxně se tento způsob detoxu ke statisícům lidí dostává prostřednictvím sociálních sítí.

Lék z „houbiček“ pomůže při léčbě veteránů z Ukrajiny, věří Bém. Za schválení ocenil i Blažka

Využití léčebného psilocybinu při asistované psychoterapii, které schválila Sněmovna, může významně pomoci ve zdravotnictví po příchodu válečných veteránů po skončení války na Ukrajině, míní psychiatr Pavel Bém. Pražský exprimátor nastínil, kdy by mohla být prvnímu pacientovi v Česku předepsána tato léčba medikamentem, známým v našich končinách jako lysohlávky. Bém ohledně přijetí zákonné úpravy poděkoval několika lidem, mimo jiné i odcházejícímu ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS).

Neřest, která ničí zdraví, hlas i pleť. Kouření i dnes doprovází mýty, znáte je?

Pravidelně si zapaluje cigaretu každý šestý Čech – navzdory faktu, že do sebe skrze tabákový kouř člověk dostává více než sedm tisíc chemikálií a hazarduje se zdravím. Důraz na prevenci a přiblížení následků proto každoročně přináší Světový den bez tabáku 31. května. Experti mimo jiné u této příležitosti upozorňují na mýty a polopravdy kolující například o moderních alternativách kouření, které jsou – zejména u mladých – stále více populární.