OBRAZEM: Klobouk na rakvi a věnec ve tvaru kamery. Kdo všechno se loučil s Jakubiskem?

Rodina a přátelé se v pražské svatovítské katedrále naposledy rozloučili se slovenským režisérem Jurajem Jakubiskem. Obřad byl jen pro zvané hosty. Dorazil například bývalý prezident Václav Klaus s manželkou Livií a řada osobností českého i slovenského filmu. Smuteční mši odsloužil kardinál Dominik Duka. Podívejte se, kdo přišel Jakubiskovi dát poslední sbohem a jak smuteční obřad vypadal.

Poslední rozloučení s Jakubiskem se konalo v pražské svatovítské katedrále v sobotu od 13 hodin. Kvůli smutečnímu rozloučení byl vchod do katedrály uzavřen pro veřejnost zhruba dvě hodiny před jeho začátkem, v 11:40.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Smrt režiséra Jakubiska oplakala i sexbomba z 60. let. Jejich tajné schůzky kryla Kubišová

Mezi pozvanými hosty byl například režisér a kameraman F. A. Brabec, který s Jakubiskem spolupracoval na filmu Bathory. Dorazily také další osobnosti českého i slovenského filmu, jako například Ľubomír Paulovič nebo Václav Upír Krejčí. Dát sbohem přišla také vdova pro Miru Žbirkovi Kateřina.

Nechyběla ani modelka Andrea Verešová, která si zahrála v Jakubiskově pohádce Perinbaba a dva světy, herec Jaromír Nosek, režiséři Jan Hřebejk, Zdeněk Troška či Jiří Strach. Mši sloužil kardinál Dominik Duka.

Klausova smuteční řeč

Na pohřeb přišel také rodinný přítel a bývalý prezident Václav Klaus, který během obřadu pronesl smuteční řeč, o niž ho požádala Jakubiskova manželka Deana Horváthová. Před smutečními hosty uvedl, že ač věděl o Jakubiskových zdravotních problémech, zpráva o jeho úmrtí jej překvapila. Mnozí přítomní podle něj spoluprožívali režisérovo těžké desetiletí. Jeho život několikrát visel na vlásku, ale z nového srdce (v květnu 2012 Jakubisko absolvoval v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny transplantaci srdce) se stále radoval, řekl bývalý prezident.

„I když jsme věděli, že je jeho stav vážný, stejně jsme si namlouvali, že je nesmrtelný jako jeho filmy,“ prohlásil Klaus. Jakubiska ve smutečním projevu charakterizoval jako velkého člověka, úžasného režiséra a dobrého přítele. Podle něj se Jakubisko volně pohyboval v prostoru i času, proto i ve svých filmech sahal do historie, a objevoval pro diváky věci, události a osobnosti, o kterých nevěděli nebo netušili.

Uvnitř katedrály byla vedle rakve umístěna Jakubiskova černobílá fotografie a po stranách věnce, mezi nimi například od prezidenta Miloše Zemana, slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, českého ministerstva kultury či od slovenských a českých filmařů. Věnec od rodiny byl ve tvaru filmové kamery.

Obřad skončil vynesením rakve za zvuku skladby z Jakubiskovy pohádky Perinbaba. Rakev byla pokryta květinami, filmovými pásy a černým kloboukem, který zesnulý režisér nosil. Jejímu nakládání do přistaveného auta pak před katedrálou přihlížela veřejnost.

Tagy: