Obrovská tragédie: Při srážce vlaků v Řecku zahynulo přes 30 lidí, desítky jsou zraněny

Při noční srážce dvou vlaků v Řecku zahynulo nejméně 36 lidí, dalších osm desítek osob utrpělo zranění. Přes šedesát lidí je v nemocnici, z toho šest na jednotkách intenzivní péče. České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace, že by mezi oběťmi či zraněnými byli čeští občané. Hasiči ale stále prohledávají trosky vlaků. Jde o nejtragičtější železniční nehodu v Řecku za několik desetiletí.

Podle místních médií cestovalo v osobním vlaku asi 350 lidí. „Evakuace cestujících se odehrává ve velmi obtížných podmínkách vzhledem k závažnosti srážky obou vlaků,“ popsal mluvčí hasičů Vasilis Varthakojannis.

Záchranáři se svítilnami na čelech pracovali v hustém dýmu a vytahovali z vagonů kusy kovu, aby mohli hledat uvězněné lidi, popsala AP. Cestující, kteří utrpěli lehčí zranění nebo se jim nic nestalo, byli podle ní převezeni autobusem do Soluně, vzdálené 130 kilometrů severně od místa neštěstí.

Agentury s odvoláním na hasiče uvedly, že několik vagonů po srážce vykolejilo a vzplálo. Na místo se sjely desítky sanitek, úřady kontaktovaly armádu, aby pomohla se záchrannými pracemi, popsala AP.

Neštěstí se stalo u města Larisa v centrální části země, kde se krátce před půlnocí SEČ srazil ve vysoké rychlosti osobní vlak mířící z Atén do Soluně s nákladní soupravou, která jela ze Soluně do Larisy. Několik vagonů vykolejilo a nejméně tři začaly hořet. Mnoho cestujících utrpělo popáleniny. Mezi cestujícími bylo podle místních médií mnoho studentů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mladík najel na zastávku plnou lidí a těsně minul chodce. Z místa nehody ujel.

„Uslyšeli jsme obrovskou ránu. Bylo to strašných deset vteřin. Převraceli jsme se ve vagonu, dokud jsme nespadli na bok,“ popsal osmadvacetiletý cestující Sterjos Minenis. Poté podle něj vypukla panika a chaos. „Oheň, visící kabely, rozbitá okna, křičící lidé, uvěznění lidé,“ uvedl Minenis.

Podle BBC na místě zasahovalo kolem 150 hasičů a 40 sanitek. Se záchrannými pracemi pomáhá armáda. Příčina nehody zatím není známá. Policie podle řeckých médií vyslechla dva zaměstnance železnic, ale nikoho zatím nezadržela. Řecká televize ERT citovala šéfa sdružení strojvedoucích, který řekl, že elektronický systém, který je má varovat před nebezpečím, už roky nefunguje. „Nic nefunguje, všechno se dělá ručně. Na trati Atény–Soluň jsme v ,manuálním módu‘,“ řekl šéf sdružení strojvedoucích.

Rovněž agentura Reuters uvedla, že řecký železniční systém potřebuje modernizaci, mnoho spojů jezdí po jednokolejné trati a na řadě míst stále není instalována signalizace a automatické řídicí systémy.

Společnost Hellenic Train je největším provozovatelem železniční dopravy v Řecku, jak osobní, tak nákladní. Od roku 2017 je jejím vlastníkem společnost Ferrovie dello Stato Italiane, tedy italský národní dopravce.

Zraněné v nemocnicích navštívil ministr zahraničí Thanos Plevris, uvedla agentura AMNA. Na místo má přijet i řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Soustrast pozůstalým vyjádřila také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Mé myšlenky jsou s řeckým lidem po této strašné železniční nehodě, která si vyžádala v noci u Larisy tolik životů. Celá Evropa truchlí s vámi. Přeji také rychlé uzdravení zraněným,“ napsala šéfka EK na Twitteru.

Tragická nehoda v Řecku se stala také v roce 1972, kdy při čelní srážce dvou vlaků zahynulo rovněž u Larisy 19 lidí.

Tagy: