Šel po chodníku a střílel. Útočník poblíž Dallasu zabil osm lidí, mezi oběťmi jsou i děti

  • Téma: USA
  • ČTK
  • CNN Prima NEWS
  • Aktualizováno 7. května 2023 18:05

Při střelbě v nákupním centru poblíž texaského Dallasu zemřelo v sobotu devět lidí včetně dětí, uvedly v noci na neděli zdejší úřady na tiskové konferenci. Nejméně sedm dalších lidí utrpělo zranění, tři z nich jsou v kritickém stavu. Mezi mrtvými je i muž, který za útokem stál. Motiv jeho činu zatím není známý. Prezident Joe Biden po střelbě znovu vyzval Kongres, aby zakázal útočné pušky.

Střelba se odehrála v nákupním centru ve městě Allen, které leží asi 40 kilometrů severovýchodně od Dallasu. „Šel po chodníku a střílel ze zbraně,“ řekl televizní stanici WFAA TV jeden ze svědků střelby o útočníkovi, který začal pálit před 15:40 místního času (22:40 SELČ).

ČTĚTE TAKÉ: Devět mrtvých a několik zraněných. Svědci popsali paniku po střelbě školáka v Bělehradu

Podle amerických médií měl střelec maskovaný obličej a byl v převleku za policistu. Na místě byl naštěstí kvůli jinému případu i skutečný policista, kterému se střelce podařilo zneškodnit. Podle svědků střelec vypálil nejméně několik desítek ran. Totožnost útočníka policie nezveřejnila.

Svědci agentuře AP řekli, že mezi oběťmi jsou i děti. Na místě po střelbě zůstalo sedm mrtvých, včetně střelce. Devět zraněných záchranáři převezli do nemocnic, dva z nich ale posléze lékaři prohlásili za mrtvé. Nemocnice v oblasti Dallasu sdělily, že ošetřují lidi ve věku od pěti do 61 let. Někteří svědci uvedli, že viděli ležet na ulici v bezvědomí také někoho, kdo vypadal jako policista a ochranka obchodního centra.

„Jen o pár minut dříve jsme vešli dovnitř, když jsme uslyšeli hlasité praskání,“ řekla AP jedna z nakupujících Mary Ann Greeneová. „Zeptala jsem se: ‚Byla to střelba?‘“ popsala také. Zaměstnanci obchodu, v němž zrovna s manželem byla, okamžitě stáhli bezpečnostní roletu a všechny zákazníky vzali do zadní části prostoru, kde vyčkali příjezdu policie.

Na záběrech z místa činu bylo vidět lidi, kteří za zvuků střelby prchají z obchodního centra, i několik těl přikrytých bílými prostěradly.

„Modlím se, aby to nebyly děti, ale vypadalo to jako děti,“ řekl 35letý Fontayne Payton, který byl při vypuknutí střelby v obchodě s oblečením H&M. Když vyšel z uzamykatelné zadní místnosti, kam ho spolu s ostatními návštěvníky odvedli zaměstnanci, uviděl těla zahalená do bílých ručníků, povalená přes tašky na zemi. „Zlomilo mě to, když jsem vyšel ven, abych to viděl,“ řekl. O kus dál spatřil tělo podsaditého muže v černém. Payton předpokládal, že to byl střelec, protože na rozdíl od ostatních těl nebyl zakrytý.

Texaský guvernér Greg Abbott, který je proti zákonům omezujícím držení střelných zbraní, střelbu označil za „nevýslovnou tragédii“ a místním úřadům nabídl veškerou pomoc, kterou budou potřebovat. O situaci byl informován i prezident Joe Biden, který čin označil za šílený a nařídil stáhnout vlajky na půl žerdi. Prapory budou staženy na půl žerdi nad Bílým domem a nad federálními a vojenskými veřejnými budovami.

Agentura Reuters uvedla, že případy masové střelby se v USA staly běžnými. Jen od začátku letošního roku jich bylo nejméně 198, což je nejvíce za stejné období od roku 2016. Nezisková organizace Gun Violence Archive, na jejíž čísla se agentura odvolává, masovou střelbu definuje jako takovou, při níž utrpí zranění nebo přijdou o život nejméně čtyři lidé, nepočítaje střelce.

Tagy:
policie střelba Bělehrad Joe Biden obchodní centrum USA Dallas Greg Abbott Mary Ann Greene