reklama

Od 17. května až 700 lidí na venkovních akcích, chce Zaorálek. Uvnitř o něco méně

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD)
Zdroj: ČTK

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) prozradil plán pro rozvolňování v kultuře. Venkovních akcí by se od 17. května mohlo účastnit až 700 sedících diváků a vnitřních až 400 diváků. „Pokud to v pondělí schválí vláda,“ sdělil ve čtvrtek po setkání se zástupci kulturních organizací. Od pondělí 10. května se otevřou muzea, galerie a památky i v těch krajích České republiky, kde dosud nebyly přístupné veřejnosti.

reklama

V týdnu od 24. května se pak podle Zaorálka zvýší až na tisíc diváků účast na venkovních akcích a až na 500 na vnitřních, vždy při kapacitě 50 procent. „Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních a PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně,“ uvedl.

K tématu

Plán uvidíme v pondělí

Na čtvrtečním jednání s náměstkyní ministra zdravotnictví a hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou a jejím týmem došlo konečně k dohodě na základních parametrech plánu rozvolnění pro kulturu pro následující týdny a měsíce až do září, řekl Zaorálek. Během příštích tří dnů se podle něj dokončí a v pondělí ministerstvo kultury plán zveřejní.

„Čtvrteční jednání, kterého se osobně zúčastnil ministr kultury i hlavní hygienička, končí optimisticky –⁠ konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí,“ sdělil po setkání ředitel Národního divadla Jan Burian.

Návrhy dvou ministerstev se lišily

Pro rozvolňování opatření v kultuře přišlo s vlastními harmonogramy ministerstvo kultury i ministerstvo zdravotnictví, výrazně se lišily. Ministerstvo zdravotnictví navrhovalo mnohem přísnější podmínky, proti nimž ministr Zaorálek v minulých dnech ostře protestoval.

Pilotním projektem, který by mohl ukázat cestu, jak začít pořádat kulturní akce s účastí publika, bude koncert České filharmonie 10. května. Přední české hudební těleso získá díky sponzorovi PCR testy, jimiž se účastníci koncertu otestují. Akce se bude konat za přísných předem daných hygienických podmínek a jen pro omezený počet diváků. Arenberger dříve uvedl, že pilotní projekty počítají nejen s testováním diváků, ale i s jejich sledováním určitou dobu po akci.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD)
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD)
Zdroj: ČTK

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Ústecký kraj

Muže, který zemřel po zásahu policie, srovnávají s Floydem. Předávkoval se, tvrdí lékař

Muže, který zemřel po zásahu policie, srovnávají s Floydem. Předávkoval se, tvrdí lékař

Rozhořčení vyvolalo video, na němž je vidět, jak policisté zasahují proti agresivnímu muži v Teplicích. Ten následně zemřel v sanitce. Podle lékaře bylo předběžnou příčinou úmrtí předávkování drogami, uvedl policejní mluvčí Daniel Vítek. Video ze sobotního zákroku se objevilo na sociálních sítích, muž se na něm vzpírá a policisté proti němu musí použít donucovací prostředky. Lidé případ připodobňují ke smrti Afroameričana George Floyda.

EURO 2021

EURO: Čechům se rýsuje soupeř. Na koho můžou narazit? A proč se vyhnout žlutým kartám?

EURO: Čechům se rýsuje soupeř. Na koho můžou narazit? A proč se vyhnout žlutým kartám?

Na ničem zatím není razítko, ale poté, co mají všechny týmy na fotbalovém Euru odehrané dva zápasy, se zdá, že českou reprezentaci by nemělo – na rozdíl od předchozího šampionátu – minout osmifinále. Čtyři body z utkání proti Skotsku a Chorvatsku prakticky posílají výběr Jaroslava Šilhavého do vyřazovacích bojů, i když ho ještě čeká duel s Anglií. Jací soupeři pro play-off se v tuto chvíli nabízejí?

Konečně napínavá sezona v F1. Jak Red Bull s Verstappenem maže nadvládu Mercedesu
Dostál: Soud nedonutí vládu nevydávat špatná opatření. Zaplatíme je my všichni
Komentátoři: Voliči ANO utíkají ke STAN. Piráti v kampani ochutnají vlastní medicínu
Únik jedovatých plynů v Plzni přežil jeden muž ze čtyř. Už je z nemocnice doma
Češi v Chorvatsku: Povinné roušky tu nikdo nenosí, na hranicích bez kontrol
Můj muž plánuje autonehodu, Camilla je návnada. Našla se záhadná poznámka psaná Dianou
Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
reklama
reklama
Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Volby 2021

Domácí zpravodajství

Tříkilometrové kolony a hodinové zpoždění autobusů. Popraskaná D35 komplikuje dopravu
Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové
Vrbětice: Obce a kraj si rozdělí stovky milionů. Na odškodné dosáhnou i obyvatelé
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama