Další rozvolnění od čtvrtka. Respirátory už nebudou v dopravě povinné, oznámil Válek

Žena s respirátorem v autobusu.

Konec respirátorů ve veřejné dopravě

Od čtvrtka se zruší povinnost nosit respirátory ve veřejné dopravě. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na ČT to v neděli uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zároveň ale doporučil, aby veřejnost respirátory nadále nosila v prostorech s neznámými lidmi či ve špatně větraných místnostech, a to i kvůli jiným respiračním onemocněním, než je COVID-19.

„Shodl se na tom Národní institut (pro zvládání pandemie), i když ne stoprocentně jednomyslně,“ řekl ke zrušení nařízení Válek. Proti byl epidemiolog Rastislav Maďar. „Můžu si to dovolit z toho důvodu, že máme klesající incidenci. Situace v nemocnicích se stále lehce zlepšuje, ale především klesá incidence pozitivních testů,“ řekl Válek.

„Nicméně všem vřele doporučuji, pokud jsou v prostorech, kde jsou s neznámými lidmi, nebo jsou špatně větrané: Noste respirátory, zvyšuje se počet respiračních chorob. V Japonsku nikdy nebyly respirátory nařízené, a přesto každý inteligentní Japonec nosí respirátor v době, kdy hrozí riziko, že by se mohl nakazit,“ podotkl ministr.

V nemocnicích zatím respirátory zůstanou

Povinnost nosit respirátory ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách by chtěl Válek zrušit na přelomu dubna a května, podle něj jde ale v tuto chvíli jen o pracovní představu. „Ještě vyčkáváme, situace tam zatím není úplně ideální. (...) Uvidíme, jak se bude vyvíjet,“ dodal.

V Česku v sobotu přibylo 2 251 potvrzených případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání zhruba o 340 případů méně. Je to nejnižší sobotní nárůst od začátku roku. Dál klesá počet podezření na opakovanou nákazu, v sobotu jich bylo 397.

Incidenční číslo, tedy počet nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel za poslední týden, kleslo na 295, je nejníže od konce loňského října. Nejméně od konce loňského října je také hospitalizovaných s covidem, v sobotu vyžadovalo nemocniční péči 1 258 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Tagy:
respirátor Vlastimil Válek veřejná doprava Česko koronavirus Ministerstvo zdravotnictví České republiky městská hromadná doprava