Chřipka typu A se v Česku v posledních týdnech stává vedle koronaviru dominantním virem. Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Dříve chřipková epidemie obvykle přicházela v lednu a únoru, v předchozích dvou letech ji prakticky zastavilo nošení respirátorů. V polovině března ale experti SZÚ varovali, že letošní epidemii chřipky nelze zcela vyloučit.
Odborníci v době silného šíření epidemie koronaviru upozorňovali, že kvůli testování na COVID-19 nemají ohledně chřipky dostatek dat od spolupracujících praktických lékařů.
„Vzrůstající tendence v detekci viru chřipky A/H3 přetrvává a pomalu se stává mírně dominantním respiračním virem vedle SARS-CoV-3, varianty BA.2 a její subvarianty. V ČR zatím evidujeme jen subtyp H3,“ uvedl SZÚ.
Tento typ je dominantní i jinde v Evropě, nízkou intenzitu chřipky hlásí 13 z 38 zemí, střední intenzitu Belgie, Estonsko, Francie, Gruzie a Rumunsko, vysokou Bulharsko a Dánsko a velmi vysokou Lucembursko.
Vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl už v polovině března předvídal, že spolu s migrační vlnou z Ukrajiny může dojít ke zvýšenému šíření chřipky. „Vzhledem k současné situaci, kdy dochází k přesunu velkého počtu osob a k jejich nahromadění v záchytných centrech, také může dojít k rozšíření respiračních infekcí,“ uvedl tehdy Kynčl.
Lékaři zatím u uprchlíků zaznamenávají nejčastěji právě běžné nemoci související s jejich útěkem z domova. Často se vyskytují respirační infekce a nachlazení nebo střevní infekce. Nemocnice ale začínají pečovat i o vážně nemocné, například Fakultní nemocnice Motol přijala do péče přes dvě desítky onkologicky nemocných dětí a ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady se léčí 18měsíční dívka z válečné zóny s popáleninami na 60 % těla.