Odbory svolaly mimořádnou radu. Pozice předáka Středuly může být v ohrožení, míní politolog

Šéf ČMKOS Josef Středula

Odboráří svolávají na pondělí mimořádnou radu

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) svolává na pondělí mimořádnou radu. Pro CNN Prima NEWS to potvrdil předseda OS KOVO Roman Ďurčo. Přesný program upřesnit nechtěl. Spekuluje se však o tom, že by mohla být v ohrožení pozice odborového předáka Josefa Středuly. Podle politologa Lukáše Jelínka totiž mohou v odborech probíhat nejrůznější zákulisní boje.

Kolem odborářského šéfa Josefa Středuly je rušno. Před několika dny musel vysvětlovat, zda je kvůli neplacení členských příspěvků stále ještě členem odborů a tedy i předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), který by byl oprávněn vyjednávat na schůzce tripartity. Josef Středula ale tvrdí, že má členské příspěvky zaplacené.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Všechny bych burcoval na barikády, kritizoval Stanjurův náměstek odbory. Středula se ohradil

Podle informací CNN Prima NEWS svolává ČMKOS na pondělí mimořádnou radu. „Je svolána mimořádná rada, ale není k tomu žádný program,“ potvrdil pro CNN Prima NEWS předseda OS KOVO Roman Ďurčo. Zda se bude řešit i pozice předsedy Josefa Středuly, Ďurčo upřesnit nechtěl. „Může se tam řešit cokoli. Nemyslím si, že to je jediný problém, který máme,“ uvedl.

Podle politologa Lukáše Jelínka může být Středulova pozice v ohrožení. „I v odborech mohou probíhat nejrůznější zákulisní boje. Středula ale stojí v čele ČMKOS už deset let, což je mimořádný výkon. Je tedy normální, že se najdou lidé, kteří by Středulu vyzvali. Mělo by se to ale dít spíše otevřeně,“ řekl Jelínek.

Kdo by odborového předáka mohl nahradit, je podle Jelínka těžké odhadnout. „Těch, kteří by ho chtěli vystřídat, je určitě hodně. Jsou i tací, kteří by chtěli být radikálnější, ale zároveň si musíme říct, že odbory u nás nejsou příliš početné a musí bojovat o každou píď pozornosti ze strany veřejnosti. Možná proto také vyjednávají po dobrém,“ sdělil politolog.

Tagy:
Josef Středula odbory Lukáš Jelínek Českomoravská konfederace odborových svazů rada Odborový svaz KOVO