CNN Prima News odolnost

odolnost

Výpis příspěvků ke štítku „odolnost“

Nedostatek? Problémem je nadužívání. Odolnost vůči antibiotikům může zabít miliony lidí

Každý rok v Evropě zemře na následky antibiotické rezistence více než 35 tisíc lidí, konkrétně v Česku zhruba 500. Pokud bude negativní trend pokračovat stejným tempem, bude mít v roce 2050 na svědomí 10 milionů obětí z celého světa. Před tímto černým scénářem více než před aktuálním nedostatkem některých druhů antibiotik varovali experti napříč obory na tiskové konferenci konané začátkem listopadu v Praze. Infekce způsobené rezistentními bakteriemi navíc stojí ročně zdravotní systémy EU 1,1 miliardy eur. Přesto existuje šance nepříznivou statistiku vylepšit. Řešením je edukace i přístup k problematice v duchu „jednoho zdraví“.

Česko nedokáže bojovat s koronavirem. V žebříčku odolnosti je mezi nejhoršími

Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience Ranking), který vypracovala agentura Bloomberg. Na konci hodnocení pěti desítek států se nachází Mexiko, Argentina a Peru, jak ve středu upozornila tamní média. Nejlepší hodnocení získaly Nový Zéland a Japonsko. Žebříček bere v potaz nejen výskyt koronaviru v zemi, ale také přísnost přijatých opatření či dopad na ekonomiku.

ČNB: Bankovní sektor si podle zátěžových testů udržel vysokou odolnost

Aktualizováno

Bankovní sektor si udržel vysokou odolnost vůči možným nepříznivým šokům a do krize způsobené šířením koronaviru vstoupil v dobré kondici. V základním scénáři ekonomického vývoje, který odpovídá květnové prognóze České národní banky (ČNB), by podle zátěžových testů neměla problémy většina bank. Pouze tři banky se mohou dostat do situace, kdy by neměly dostatek kapitálu. Na tiskové konferenci ke zprávě o finanční stabilitě to uvedl ředitel sekce finanční stability České národní banky Jan Frait. V ČR je v současnosti 49 bank a poboček zahraničních bank.