Jak vybrat stan? (zdroj: CNN Prima NEWS)
Kapacity ubytovacích zařízení v českých kempech se pomalu zaplňují. I kvůli vysoké obsazenosti chatek a maringotek se Češi vrhli na nakupování stanů. Na trhu jsou jich stovky. Jaký si ale vybrat?
Přestože velikost stanů za několik posledních desítek let vzrostla, podobné to je i s průměrnou výškou Čechů. Pro správný rozměr ložnice ve stanu tak platí jednoduché pravidlo – nejvyšší člen rodiny plus 20 centimetrů. Šířka by měla odpovídat přibližně šířkám matrací.
Podle specialisty Víta Hrušky pak nehrozí, že by se karimatky či matrace rozjížděly. Pro vyšší odolnost proti dešti se doporučuje samozřejmě stan s patřičnou nepromokavostí – takzvaným vodním sloupcem.
Nic se ale nesmí přehánět. „Všichni chtějí vyšší vodní sloupec a myslí si, že je to to nejlepší. Stan, který má vysoký vodní sloupec, se může za určitých okolností rosit, což může být kontraproduktivní,“ podotýká Hruška. Aby se tedy stan nerosil, ideální je hodnota výšky vodního sloupce kolem tří tisíc milimetrů. Zároveň se nesmí podcenit větrání.
Údržba je velmi důležitá
Jedním z trendů posledních let jsou zatemňovací stany. Oblíbené jsou rovněž stany z bavlny nebo s nafukovací konstrukcí. Ač se to může zdát jako banalita, podcenit se nesmí ani barva stanu. Čím světlejší, tím méně bude přitahovat teplo, ale může naopak lákat hmyz.
Ani u stanu se nesmí zapomínat na řádnou údržbu. „Pokud ho zabalíme ještě vlhký, rapidně snižujeme jeho životnost a mohou vznikat plísně. Když stan necháme stát třeba měsíc na rodinné dovolené, tak přibližně po dvou letech musíme počítat s impregnací,“ vysvětluje expert Zdeněk Batěk.
Důležitou roli při výběru stanu hraje i barva. Zdroj: Pixabay
Různé varianty odolnosti proti teplu
Hlavním doplňkem stanu by pak měl být spacák se správnou odolností proti zimě. „Měli bychom se dívat na hodnotu, kterou výrobce musí uvádět – teplotní určení. Komfortní teplota je vztažena pro ženy a děti, ve které se ještě vyspí a není jim zima. Limitní pro muže, ve které se vyspí a není jim zima. Extrémní teplota je ‚hausenumero‘, kterým by se nikdo neměl řídit,“ podotýká Hruška.
A když už lidé kupují spacák, neměli by zapomenout na kvalitní podložku – minimálně třícentimetrovou karimatku nebo nafukovací matraci, aby v noci nebyla zima a ráno člověka nebolela záda.