Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience Ranking), který vypracovala agentura Bloomberg. Na konci hodnocení pěti desítek států se nachází Mexiko, Argentina a Peru, jak ve středu upozornila tamní média. Nejlepší hodnocení získaly Nový Zéland a Japonsko. Žebříček bere v potaz nejen výskyt koronaviru v zemi, ale také přísnost přijatých opatření či dopad na ekonomiku.
V žebříčku Česká republika získala 47 bodů ze 100. Nejhorší výsledky ČR vykazuje v počtu nově nakažených za poslední měsíc na 100 000 obyvatel, v přísnosti opatření a omezení pohybu. Hodnocení země naopak zvyšuje vysoký index lidského rozvoje, kvalita zdravotnického systému či relativně nízká smrtnost.
Blatný: Zemře až 10 tisíc nakažených. Covid je nyní příčinou u 40 procent z nich
Covid-19 byl v prvním pololetí hlavní příčinou smrti asi u 27 procent lidí, kteří zemřeli s pozitivním testem na nový typ koronaviru. Ve druhém pololetí se podle zatím dostupných dat tento podíl zvyšuje, půjde až o 40 procent. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Za celý rok 2020 podle něj zemře asi 9000 až 10 000 lidí nakažených koronavirem. Zatím je takových úmrtí zhruba 7500. V posledních třech měsících roku bude úmrtnost v ČR vyšší než v předchozích letech.
Nejlépe jsou v žebříčku hodnoceny země v Asii a Oceánii jako Nový Zéland, Japonsko, Tchaj-wan a Jižní Korea. Nejlepšími evropskými zeměmi jsou Finsko (5. místo) a Norsko (6. místo). Zmíněné země mají 80 až 85 bodů.
V nejhorší desítce se umístila také Belgie, jež je čtvrtá od konce, následují Česká republika, Kolumbie, Írán, Filipíny, Francie a Polsko. Hodnocení deseti nejhorších zemí se pohybuje od 38 do 52 bodů.
Žebříček vzal v potaz 53 zemí, jejichž hrubý domácí produkt dosáhl v roce 2019 hodnoty alespoň 200 miliard dolarů (4,4 bilionu korun). Bloomberg zveřejnil žebříček poprvé v úterý a hodlá ho v budoucnosti aktualizovat v případě významných změn.
Hodnocení je sestaveno na základě deseti indikátorů. Mezi nimi jsou počet nově nakažených za měsíc na 100 000 obyvatel, počet úmrtí za měsíc na milion obyvatel, ale také hodnocení přísnosti opatření, míra omezení volného pohybu či prognózy ekonomického vývoje v roce 2020.
Údaje jako počet nakažených, úmrtí či změny v pohybu lidí jsou uváděny za posledních 30 dnů.
V každé kategorii je uděleno 0 až 100 bodů a konečné hodnocení země, které určuje umístění v žebříčku, je průměrem bodů získaných v jednotlivých kategoriích.