Tým vědců izraelského institutu Sheba Medical Center zkoumal schopnost vakcíny od společnosti Pfizer neutralizovat variantu omikron. Jak se ukázalo, dvě dávky očkování jsou proti mutaci viru bezbranné, proti deltě však nadále reagují. Jak je to s posilovací dávkou?
Vědci v rámci studie zkoumali čtyřicet očkovaných zdravotníků v institutu Sheba. Dvacet z nich během posledního měsíce obdrželo třetí posilovací dávku, zbylých dvacet mělo pouze dvě dávky, přičemž poslední dostali před pěti nebo šesti měsíci, píše web The Jerusalem Post.
Studie, která byla provedena ve spolupráci s Centrální virologickou laboratoří ministerstva zdravotnictví, došla k překvapivému výsledku. Zdravotníci, kteří byli „pouze“ dvakrát očkovaní, neměli proti variantě omikron žádnou neutralizační schopnost. „Žádnou schopnost neutralizace jsme nezjistili. Je to velmi znepokojivé,“ uvedla lékařka Gil Regev-Yochayová.
Dodala, že lidé, kteří mají pouze dvě dávky očkování, mohou být vystaveni vážnému onemocnění. Rozdílné výsledky však vyšly ve vztahu k variantě delta či původnímu kmenu koronaviru. Proti němu měli tito lidé nadále určitou neutralizační schopnost.
V minulém týdnu byly provedeny laboratorní testy i v Jihoafrické republice. Ukázaly, že protilátky ze dvou dávek vakcíny společnosti Pfizer mohou být proti variantě omikron až 40krát méně účinné. V reakci na tyto studie doktorka Sharon Alroy-Preisová, vedoucí oddělení veřejného zdravotnictví, v sobotu uvedla, že izraelské ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že požádá lidi, aby si nechali aplikovat třetí dávku již tři měsíce po druhé dávce.
Jak účinná je třetí dávka?
„Lidé, kteří dostali posilovací dávku, jsou lépe chráněni než ti, kteří dostali pouze druhou, a samozřejmě více než neočkovaní,“ podotkla Alroy-Preisová s tím, že dvě dávky očkování zkrátka nejsou dostatečně účinné.
Na druhou stranu studie Sheba zjistila, že posilovací dávka skutečně zvyšuje schopnost vakcíny působit proti omikronu, což znamená, že existuje „významná ochrana“, sdělila Regev-Yochayová. „Neutralizační schopnost je oproti deltě nižší, a to asi čtyřikrát. I to je však velmi optimistické,“ mínila.
Dodala, že u varianty omikron podle získaných výsledků s velkou pravděpodobností existuje šance, že by se lidé s posilovací dávkou mohli nakazit, ale mají mnohem menší šanci, že se nakazí vážně. Podotkla však, že stále není jasné, zda se účinnost třetí dávky časem nesníží. I to však podle ní vědci v institutu Sheba zkoumají.