reklama

Olympijské hry v Tokiu budou, potvrdila japonská vláda i mezinárodní výbor

Japonská vláda je možná jednotná v názoru, že by se už jednou odložené olympijské hry v Tokiu kvůli pandemii nemoci COVID-19 neměly konat. Přesto Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v pátek potvrdil, že hry nakonec budou. Do jejich zahájení nyní zbývá necelých šest měsíců.

reklama

Ještě pár hodin předtím hrozilo, že o olympiádu přijdou všichni sportovci na světě. V britském deníku The Times se totiž objevila zpráva, že japonská vláda se v soukromí shodla, že hry budou muset být znovu zrušeny a přeloženy. Vládní mluvčí ale vzápětí označil zprávu za nepravdivou, organizátoři her uvedli, že se na událost plně připravují.

K tématu

Informaci, že olympijské hry v Tokiu naplánované na 23. července až 8. srpna 2021 se nakonec uskuteční, následně v pátek potvrdil předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.

„Ve svém prohlášení nás o tom ujistil on i japonská vláda. Vzhledem ke zprávám, které nebyly pravdivé, to je nejen pro nás, ale pro všechny, kteří olympijskými hrami žijí, důležité ujištění,“ dodal k informaci sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor.

Vakcína doporučeně, o divácích se ještě rozhodne

Organizační tým v Tokiu nyní společně s MOV hledá cesty, jak udělat hry bezpečné. Pracuje se na čtyřech variantách odvíjejících se od toho, jak moc se bude nákaza koronavirem šířit. Začátkem února by se zástupci národních olympijských výborů měli dozvědět detaily, jak budou scénáře vypadat a který z nich se bude realizovat. Do března by se mělo rozhodnout o přítomnosti diváků na tribunách.

Zatím se dostávají na veřejnost jen dílčí opatření. Doporučená, ale nikoliv povinná, bude pro účastníky vakcína, pořadatelé plánují testování a sportovci budou mít omezenou délku pobytu v olympijské vesnici. Zapovězeno bude sdružování, tradičně vítaná součást olympijského svátku.

K tématu

Situace je jiná než loni v březnu, kdy byly olympijské hry kvůli koronaviru odloženy. Japonský virolog Kentaro Iwata upozornil, že vzhledem k další vlně pandemie je nebezpečí šíření nákazy vyšší než před rokem a považuje olympiádu za příliš riskantní podnik. Na druhou stranu se velké sportovní akce konají, zatímco na jaře 2020 se rušila jedna za druhou.

Přináší to různé komplikace. Na házenkářské mistrovství světa kvůli koronaviru ani neodjely česká a americká reprezentace a v průběhu turnaje odstoupily Kapverdy, které neměly dost zdravých hráčů. A v přísné izolaci kvůli přítomnosti nakažené osoby v jejich letadle se ocitly desítky tenistů a tenistek před Australian Open.

Olympiáda v podstatě sestává z řady šampionátů a vrcholných turnajů konaných na jednom místě a zkoncentrovaných do zhruba dvou týdnů. Nejedná se o stovky, ale o tisíce lidí. Jen sportovci a nezbytný doprovod představují přibližně 15 tisíc osob z celého světa, což s sebou nese velké riziko šíření nákazy.

K tématu

„V této chvíli nemáme důvod nevěřit, že olympijské hry v Tokiu začnou 23. července na Olympijském stadionu. Proto neexistuje žádný plán B a proto jsme naprosto oddaní tomu, abychom připravili bezpečné a úspěšné hry,“ uvedl Bach.

Podobný scénář byl už loni

V olympiádu věří i prezident Světové atletiky Sebastian Coe, který byl šéfem organizačního výboru při OH 2012 v Londýně. Ze všech zemí na světě je podle něj právě Japonsko schopné takový úkol zvládnout. „Jako šéf sportovní federace jsem opravdu vděčný, že se s tím potýká právě Japonsko a ne nějaké jiné země, které mi přišly na mysl. Jsem si jistý, že tam budeme,“ řekl.

Klíčové zřejmě budou příští dva měsíce. Loňské rozhodnutí o bezprecedentním odložení olympijských her přišlo 24. března, jen dvanáct dní poté, co byl v Řecku zapálen olympijský oheň. Také tehdy do poslední chvíle MOV i japonští pořadatelé ujišťovali, že se hry uskuteční.

„Olympiáda je absolutním vrcholem pro každého sportovce, ke kterému vzhlíží po celou dobu své kariéry. Nedovedu si představit, že bych o něj přišel, jak už se některým stalo v roce 1980 a 1984 a doufám, že se to nebude opakovat,“ sdělil televizi CNN Prima NEWS Roman Šebrle, olympijský vítěz v desetiboji z Atén v roce 2004.

K tématu

Tagy: Roman Šebrle Japonsko Tokio Olympiáda Český olympijský výbor Martin Doktor olympijské hry Mezinárodní olympijský výbor Letní olympijské hry v Tokiu 2021

Další hlavní zprávy

Nehody

Zeman obvinil islámské radikály. Za pád vrtulníku s Češkou však může závada

Zeman obvinil islámské radikály. Za pád vrtulníku s Češkou však může závada

Tragická nehoda helikoptéry na Sinaji, při níž zahynulo sedm spojeneckých vojáků včetně Češky Michaely Tiché, je objasněna. Podle zprávy amerických vyšetřovatelů se vrtulník Black Hawk 12. listopadu 2020 zřítil kvůli špatně fungujícímu stabilizátoru. Jak vyplývá z dokumentu, který zveřejnil americký web ArmyTimes.com, helikoptéra UH-60 Black Hawk se zřítila při letu na ostrov Tiran, který leží mezi Sinají a Saúdskou Arábií. V podvěsu právě nesla měch na vodu.

EURO 2021

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to trenér! s Limberským i Bednářem: Má český tým proti Skotům šanci?

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to trenér! s Limberským i Bednářem: Má český tým proti Skotům šanci?

Čeští fotbalisté se připravují na důležitý zápas. Premiéru na Euru si zahrají v pondělí v 15:00 a nebudou mít snadného soupeře. Jako první se ve skupině D utkají se Skotskem, kterému na podzim v Lize národů dvakrát podlehli. Jak se manšaft na zápas připravuje a jak zásadní je pro něj vyhrát? Na to v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS odpoví bývalí reprezentanti Roman Bednář a David Limberský a atletka Nikola Bendová.

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí
S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce
Proti Skotům nám věřím, burcuje Šebrle před vstupem do Eura. Chce Hložka v základu
Na světě je osm kontinentů: Zélandie je opředená tajemstvím a velká jako Austrálie
Česká senzace. Krejčíková stoupá na vrchol žebříčku, v deblu už je světovou jedničkou
Důsledky doby covidu: Přibývá nádorů rakoviny prsu a jejich nebezpečnějších forem
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Nejméně nakažených za poslední rok. V neděli přibylo 42 případů covidu
Pirátka Šípová: Zaráží mě, že má Kalousek čas na mé bláboly. Ať se mnou řeší exekuce
Další články
reklama
reklama