reklama

Omezte sociální kontakty, vyzval Válek. Tuto vlnu už nezastavíme, varoval Fiala

Lidé by měli omezit sociální kontakty, vyzval budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Je to podle něj první krok, jak současnou epidemickou situaci zlepšit. Válek to uvedl na středeční tiskové konferenci pětikoalice, kde byl představen plán nové vlády Petra Fialy (ODS) pro boj s covidem.

reklama

„Vyzýváme občany, aby minimalizovali sociální kontakty. Pak se situace zlepší,“ prohlásil budoucí ministr zdravotnictví a dodal, že aktuálně je třeba se zaměřit na rychlá a krizová řešení. Měli bychom se také zaměřit na očkování proti covidu, vrátit zpět do hry PCR testy a zapojit všechny praktické lékaře.

„Třetí dávka se musí dostat ke všem těm, kteří už mají od druhé šest měsíců. Možná i pět měsíců by mohlo jít,“ pokračoval Válek.

PCR testy podle něj musí opět začít fungovat. Má plán na to, jak zajistit cca 200 tisíc testů denně. Zároveň řekl, že testování ve školách a ve firmách by mělo probíhat vždy v pondělí.

Fiala: Tuto vlnu už nezastavíme

Podle budoucího premiéra Petra Fialy je nutné si uvědomit, že covid není běh na krátkou trať a je třeba, aby každý občan začal být dostatečně odpovědný.

„Je zřejmé, že covid tady s námi bude dál a musíme se naučit s ním žít jako společnost, jako stát, ale i každý z nás. Není to jen výlučná odpovědnost státu, ale i každého občana vůči sobě, ale i vůči rodině, kolegům a tak dále,“ řekl Fiala.

„Tuto vlnu už nelze zastavit. Jediné, co se dá dělat, je maximálně omezit její dopady. Chránit zdravotnický systém před úplným kolapsem a také se připravit na možné další vlny tak, abychom je zvládli lépe,“ doplnil šéf ODS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchaném na náboženské menšině jezídů.

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama