reklama

Plán nové vlády na boj s covidem: Uznávat protilátky i PCR testy, nezavírat školy

Vznikající vláda Petra Fialy (ODS) představila plán pro boj s covidem. Pětikoalice nechce jít cestou lockdownů. Plánuje uznávat protilátky po prodělání nemoci, znovu by mělo být možné prokázat se PCR testem. Tím se zřejmě budou muset prokazovat i očkovaní, jimž od druhé dávky uplynulo více než šest měsíců.

reklama

Mezi nejdůležitější opatření zařadila pětikoalice uznávání protilátek a PCR testů s platností tři dny. Zásadní je také dodržovat systém 4R – tedy rozestupy, roušky, ruce a rozum.

„Máme principy a opatření, za kterými stojí všech našich pět koaličních stran a budeme je uplatňovat v příštích letech. Je zřejmé, že covid tu s námi bude dál,“ zahájil tiskový brífink Fiala.

Zásadní podle něj je, aby se plošně nezavíraly školy. „Nesmíme dopustit jako společnost, aby covid odnesly naše děti. Uděláme všechno pro to, aby dopady pandemie na vzdělání byly co nejmenší,“ slíbil Fiala. Vánoční prázdniny by se ale podle pětikoalice mohly prodloužit a začít by měly už 18. prosince.

Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) řekl, že lidé by měli sami omezit kontakty s ostatními. „Vyzýváme občany, aby minimalizovali sociální kontakty,“ apeloval Válek.

Po šesti měsících na třetí dávku

Uznávat znovu PCR testy je podle Válka správná cesta. V současnosti mohou například do restaurací jen lidé s očkováním. Podle Válka je však potřeba, aby kapacita testů byla navýšena na 200 tisíc a více za den. V současnosti se podle údajů ministerstva zdravotnictví provádí 50 až 70 tisíc PCR testů denně.

Hlavním indikátorem pandemie má být obsazenost nemocnic včetně JIP. Jako základní nástroj pro zvládání epidemie pětikoalice vidí očkování zejména rizikových skupin. Po šesti měsících od očkování by lidé měli jít na třetí dávku, jinak budou muset absolvovat PCR testy.

Očkování ale nemá být podle Válka povinné. „To by bylo selhání systému. Má to řadu legislativních a odborných problémů,“ prohlásil kandidát na ministra zdravotnictví. Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi uvažuje o povinném očkování pro lidi starší 60 let.

Nejdůležitější opatření podle vznikající vlády Petra Fialy:

  • Dodržování 4R: rozestupy, roušky, ruce, rozum
  • Očkování jako základní nástroj zvládání epidemie zvláště pro rizikové skupiny, výjimka pro kontraindikace
  • V oblasti testování preferovat PCR – rychle rozšířit kapacity
  • Zohlednit protilátky
  • Zlepšení informovanosti o přednemocniční péči jak u praktických lékařů, tak u široké veřejnosti
  • Ekonomická podpora lidí v izolacích a karanténách
  • Cílené a rychlé kompenzace pro podnikatele, zasažené firmy a pro kulturní sféru
  • Pravidelná a předvídatelná komunikace, efektivní kampaň a boj proti dezinformacím

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama