reklama

Hostomský: Roušky mohou u dětí vést k poklesu IQ. Omikron je evoluční vymoženost

Vláda varianty koronaviru delta končí a omikron je jako evoluční vymoženost. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to prohlásil biochemik Zdeněk Hostomský. Roušky ve školách považuje za naprostý hřích, protože dětem ochrana úst zamezuje přísun kyslíku do mozku, což může vést ke snížení IQ.

reklama

„Když se nyní díváte na počet nakažených, je to strašlivé. Daleko relevantnější je ale sledovat počet hospitalizovaných a těžce nemocných. Jejich počet je menší, než býval při stejných číslech v minulosti. Optimisticky říkám, že delta (nástupem omikronu – pozn. red.) končí,“ sdělil Hostomský.

„Když se díváte na předchozí epidemie, mají určitou dynamiku. Tendencí virů nebo patogenů obecně je, že jsou nové a mlátí kolem sebe. Spousta lidí na to doplatí a zemře. To je ale přesně to, co patogen nechce. Jeho hnací silou je co nejvíce se šířit a zkouší, co vlastně funguje. Virus nás nechce vyhubit, ale šířit se,“ vysvětlil biochemik.

Omikron je vymoženost

„Omikron mi připadá jako evoluční vymoženost. Je třikrát až čtyřikrát nakažlivější než delta, ale přitom už nepůsobí takovou škodu. To je přesně to, co známe z analýz předchozích infekcí. Virus se sice šíří, ale ideálně už není vidět,“ pokračoval Hostomský. „Počítám, že třeba v polovině února počet aktivně nakažených půjde dolů. A mezitím se nic moc nestane. To je moje predikce. Samozřejmě ale nic nemohu zaručit,“ konstatoval Hostomský.

Ten vyzdvihl i přínos vakcín. „Virus je ale jiný. Poslední dávka, co by si měli lidé dát, a zejména starší, je ta třetí. Tu si dejte teď, nebo během týdne, protože přijde omikron. A to bude smršť. Nutit nebo plánovat, že tutéž vakcínu, která už ztrácí účinnost, budeme dávat počtvrté, popáté, půl roku, nejde. Věda nám dodá nové vakcíny,“ pravil Hostomský.

Chyby vlády

Od 17. ledna se v Česku zavádí testování ve firmách, které bude probíhat dvakrát týdně. Dále probíhá i testování ve školách. Vláda navíc přišla s novinkou v podobě pětidenní karantény a izolace. „Říká se, že omikron potenciálně způsobí spoustu škod. Můj protiargument je, že škody nebudou kvůli viru, ale kvůli tomu, co vláda udělá. Když nařídí pětidenní izolaci nebo karanténu, řada produktivních lidí bude nucena zůstat doma,“ uvedl Hostomský. „Vůbec se nevěnujme pozitivně testovaným, ale těm, co mají příznaky,“ tvrdil biochemik.

Hovořil také o rouškách a respirátorech ve školách. „Pro děti je to naprostý hřích. Rouškami jim zamezujete přísun kyslíku. Jejich mladý mozek se musí vyvíjet,“ řekl pro CNN Prima NEWS. „Existují vědecká data, která ukazují, že podkysličení mladého mozku, který se vyvíjí, někdy vede k poklesu IQ až o 20 procent,“ uvedl Hostomský.

„My si tady budeme vědomě pěstovat generaci dětí, která nebude schopna odečítat ze rtů učitele, protože bude zahalena do roušky. Sociální kontakty dětí utrpí,“ uvažoval. „Když jsou kapénky, rouška může pomoci. Pokud jenom dýcháte, nemáte žádné příznaky, rouška má naprosto minimální vliv,“ dodal.

Tagy:
očkování vakcína šíření koronaviru K věci vláda koronavirus COVID-19 pandemie koronaviru koronavirová opatření vakcinace Zdeněk Hostomský biochemik mutace Delta varianta omikron

Hlavní zprávy

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření
360°

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření

Někdy má smysl mít méně opatření, které ale fungují. Ne všichni lidé jsou padlí na hlavu, hájil vládní strategii v boji s pandemií koronaviru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS bránil také zrušení vyhlášky o povinném očkování proti covidu – kabinet prý nechtěl jít cestou, kdy by odmítnutí vakcinace mohlo znamenat ztrátu zaměstnání.

Přišel, viděl, nevylepšil. USA si připomínají rok s Bidenem v úřadu, výročí je trpké

Před rokem se ujal vlády nad Spojenými státy nejstarší prezident v historii – dnes 79letý Joe Biden. Tehdy většina amerického národa doufala v lepší zítřky, prosperitu a sebevědomé chování hlavy státu. Jenže po roce už Biden dávno nemá na své straně většinu Američanů. Za rok v úřadu totiž nedokázal prosadit žádné silné reformy a obtěžkala ho i série přešlapů.

Maďarský ministr mě pozval do Budapešti, chlubí se Okamura. Prý díky omluvě za Pekarovou

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dostal pozvánku do Budapešti od maďarského ministra zahraničí. Prý se tak stalo na základě dopisu, v němž se český opoziční politik omluvil za slova předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), informuje web iRozhlas.cz. Šéfka dolní komory na sociálních sítích napsala, že doufá, že se Maďarům podaří ve volbách „vyhnat“ premiéra Viktora Orbána, jako se to podařilo v Česku v případě Andreje Babiše (ANO).

reklama

Domácí zpravodajství

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama