Hostomský: Roušky mohou u dětí vést k poklesu IQ. Omikron je evoluční vymoženost

Zdeněk Hostomský

K věci (113)

Vláda varianty koronaviru delta končí a omikron je jako evoluční vymoženost. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to prohlásil biochemik Zdeněk Hostomský. Roušky ve školách považuje za naprostý hřích, protože dětem ochrana úst zamezuje přísun kyslíku do mozku, což může vést ke snížení IQ.

„Když se nyní díváte na počet nakažených, je to strašlivé. Daleko relevantnější je ale sledovat počet hospitalizovaných a těžce nemocných. Jejich počet je menší, než býval při stejných číslech v minulosti. Optimisticky říkám, že delta (nástupem omikronu – pozn. red.) končí,“ sdělil Hostomský.

„Když se díváte na předchozí epidemie, mají určitou dynamiku. Tendencí virů nebo patogenů obecně je, že jsou nové a mlátí kolem sebe. Spousta lidí na to doplatí a zemře. To je ale přesně to, co patogen nechce. Jeho hnací silou je co nejvíce se šířit a zkouší, co vlastně funguje. Virus nás nechce vyhubit, ale šířit se,“ vysvětlil biochemik.

Omikron je vymoženost

„Omikron mi připadá jako evoluční vymoženost. Je třikrát až čtyřikrát nakažlivější než delta, ale přitom už nepůsobí takovou škodu. To je přesně to, co známe z analýz předchozích infekcí. Virus se sice šíří, ale ideálně už není vidět,“ pokračoval Hostomský. „Počítám, že třeba v polovině února počet aktivně nakažených půjde dolů. A mezitím se nic moc nestane. To je moje predikce. Samozřejmě ale nic nemohu zaručit,“ konstatoval Hostomský.

Ten vyzdvihl i přínos vakcín. „Virus je ale jiný. Poslední dávka, co by si měli lidé dát, a zejména starší, je ta třetí. Tu si dejte teď, nebo během týdne, protože přijde omikron. A to bude smršť. Nutit nebo plánovat, že tutéž vakcínu, která už ztrácí účinnost, budeme dávat počtvrté, popáté, půl roku, nejde. Věda nám dodá nové vakcíny,“ pravil Hostomský.

Chyby vlády

Od 17. ledna se v Česku zavádí testování ve firmách, které bude probíhat dvakrát týdně. Dále probíhá i testování ve školách. Vláda navíc přišla s novinkou v podobě pětidenní karantény a izolace. „Říká se, že omikron potenciálně způsobí spoustu škod. Můj protiargument je, že škody nebudou kvůli viru, ale kvůli tomu, co vláda udělá. Když nařídí pětidenní izolaci nebo karanténu, řada produktivních lidí bude nucena zůstat doma,“ uvedl Hostomský. „Vůbec se nevěnujme pozitivně testovaným, ale těm, co mají příznaky,“ tvrdil biochemik.

Hovořil také o rouškách a respirátorech ve školách. „Pro děti je to naprostý hřích. Rouškami jim zamezujete přísun kyslíku. Jejich mladý mozek se musí vyvíjet,“ řekl pro CNN Prima NEWS. „Existují vědecká data, která ukazují, že podkysličení mladého mozku, který se vyvíjí, někdy vede k poklesu IQ až o 20 procent,“ uvedl Hostomský.

„My si tady budeme vědomě pěstovat generaci dětí, která nebude schopna odečítat ze rtů učitele, protože bude zahalena do roušky. Sociální kontakty dětí utrpí,“ uvažoval. „Když jsou kapénky, rouška může pomoci. Pokud jenom dýcháte, nemáte žádné příznaky, rouška má naprosto minimální vliv,“ dodal.

Tagy: