reklama

Prymula: Počty pozitivních dramaticky porostou. Kapacity na to nebudou stačit

Epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula očekává, že se počet aktivně nakažených koronavirem v následujících dnech výrazně zvýší. Řekl to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Nová vlna by ale podle něj neměla mít dlouhého trvání díky proočkovanosti třetí dávkou vakcíny.

reklama

„V případě varianty omikron budeme exponováni poměrně dramatickému nárůstu počtu pozitivit a ta kapacita systému by toto nemusela zvládnout, a logicky to nezvládne, protože pokud by tady hypoteticky bylo denně 50 tisíc nových případů, je jasné, že pro všechny kontakty a pro všechny tyto osoby kapacitu ověřovacích PCR testů nemáme, proto se vrací antigenní testy,“ popsal Prymula.

Omikronová vlna by ale podle něj neměla mít dlouhého trvání i díky tomu, že se v poslední době mnoho lidí naočkovalo třetí dávkou vakcíny. Ta má prý sice relativně krátký účinek, ale přesto by v nadcházejících dnech měla zabránit zahlcení zdravotnického systému. I když je Prymula zastáncem třetí dávky vakcíny, proti sezónnímu očkování současnými vakcínami se ostře ohradil.

„Ono to nejde neustále přebíjet dalšími dávkami. Ta třetí má nepochybně smysl, chrání nás před omikronem. Ale opakování dalších dávek této vakcíny už smysl nemá. Čím vícekrát budeme imunizovat, tím ten efekt bude kratší. Proto frekventované očkování touto vakcínou postrádá smysl,“ řekl bývalý ministr zdravotnictví.

Proto nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu. „Povinné očkování bychom rozhodně zvažovat neměli. Nemáme tu teď vakcínu, která by korespondovala s variantou omikron. Je žádoucí, abychom tu měli vakcíny dělané na konkrétní varianty,“ dodal.

Pozor na deltu

Zkrácení doby karantény a izolace je podle něj u omikronu dobře. Pokud jsou ale lidé nakažení variantou delta, mohou být po pěti dnech ještě pozitivní.

„U varianty omikron je ta situace výrazně odlišná, protože inkubační doba jsou pouhé tři dny. Ten virus se mnohem rychleji množí na sliznicích a také se podstatně kratší dobu vylučuje. (...) Na druhou stranu si musíme uvědomit, že pokud takové opatření (pětidenní karanténu – pozn. red.) aplikujeme u varianty delta, může ten člověk s vysokou pravděpodobností odcházet ještě pozitivní,“ prohlásil Prymula

Proti čtvrté dávce vakcíny se vyslovila i Evropská léková agentura (EMA). Podle jejího zástupce Marka Cavaleriho neexistují žádná data k druhému přeočkování za použití stávajících vakcín. Postup kritizuje i Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž by prioritu měla mít snaha o očkování v chudých zemích, kde zatím vakcínu dostalo jen velmi málo obyvatel.

Čtvrtou dávku vakcíny začaly využívat například Izrael nebo Chile. Její podání schválilo v úterý i Řecko. Tam je určená, podobně jako v Izraeli a Chile, pro rizikové skupiny, jako jsou například onkologičtí pacienti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik
360°

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Kubek se ostře pustil do Voráčka: Šíříte nesmysly. A vy zas deptáte lidi, hájil se lékař

V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Kubka rozčílilo, když známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, během vysílání doporučoval ústní vodu jako prevenci proti covidu.

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

reklama